Kirjahylly krääsähylly

poispois

Olen keski-ikäinen nainen - siis sitä ikäluokkaa, että olen tottunut kirjahyllyyn olohuoneessa. Se on semmoinen "pakollinen" sisustuselementti.

Kirjahyllyllä tarkoitan "krääsähyllyä", jossa on kaikkien nähtävillä kodin kauneimmat ja varjelluimmat esineet - usein samalla ne kaikkein turhimmat. Kirjahyllyssä ei välttämättä tarvitse olla lainkaan kirjoja.

Sisustusohjelmissa "krääsähyllyjä" ei useinkaan ole nähtävillä, jos ollenkaan. Sen sijaan matalat, n. rinnankorkeudelle yltävät matalahkot tasot, sekä seinälle ruuvattavat yksittäiset hyllyt näyttävät syrjäyttäneen perinteiset kirjahyllyt. Lisäksi on taso(t) tv:lle ja muille elektroniikkalaitteille.

Kysynkin palstalaisilta, yhäkö täällä kannatetaan perinteisiä (valtavia) kirjahyllyjä, vai onko niistä jo luovuttu. Jos, niin mitä on laitettu tilalla?

T. pian kirjahyllyllytön

7

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin meillä

      Olen joskus kiinnittänyt samaan huomiota. Meillä on yksi sellainen perinteinen kirjahylly, jota tarkoitat, sekä useita muita. On kattoon asti ulottuvaa ja matalaa. Ja kaikki kirjoille. Pari hyllyvälikköä ja niiden matalien päällystät on sitten sille "krääsälle". Kaikki kirjat ei mahdu hyllyihin vieläkään, eli taas on yksi ostoslistalla.

    • Näin meillä

      Meillä on neljä kirjahyllyä, 80 cm leveitä jokainen, kuusi hyllylevyä per hylly. Yhteensä siis vähän vajaa 20 metriä tilaa.

      Hyllyissä ei ole muuta kuin kirjoja. Meillä ei koskaan ole ollut mitään ns. krääsähyllyä, eikä tule.

      • 2X loisteliaat vitriinit

        .. ne (parhaassa tapauksessa valaistut) vitriinikaapilliset kirjahyllyt.. panisitko niihinkin kirjoja.....


    • menneen maailman

      juttuja, vaikka aina löytyy ihmisiä, jotka rakentelevat kaikenlaisesta krääsästä "kotialttareita". Aika hirvennäköistä.

      Meillä on paljon kirjoja, mutta ne ovat yläkerrassa huurrelasiliukuovien takana. Suomalaiset suhtautuvat kirjoihin jotenkin kummallisesti. Kaikenlaisia kirjoja säilytetään, vaikka ei koskaan enää aiottaisi lukea niitä? Kirjat ovat käyttöesineitä. Erikseen ovat sellaiset kirjat, joita luetaan uudelleen ja uudelleen.

      Suomessa kirjat ovat myös suhteettoman kalliita. Tulin juuri Tukholmasta kirja-alesta, jossa kirjat ovat todella halpoja. Alennusprosentit ovat 70 % 50 % jne.

      On tietysti makuasia, jos haluaa kerätä krääsää ja pitää sitä esillä, mutta ne vanhanaikaset lasivitriini valolla -hyllyköt ovat kamalia.

      • poispois

        Osuit asian ytimeen. Samaa tarkoitan aloituksellani.

        Olen viime päivät katsonut kirjahyllyäni. Siinä on paljon kirjoja, sekä myös koriste-esineitä. Vuosien varrella hiljakselleen lähinnä kirppareilta löytyneitä yksilöllisiä aarteita. Nyt hakusessa on kuitenkin matala kaapillinen hyllykkö, johon pistäisin kirjat pölyltä piiloon ja koriste-esineet sommittelisin parille itsenäiselle avohyllylle muutaman valokuvarammin kaveriksi. Lopusta "aarteistosta" luopuisin. That's that ja nykyisen kirjahyllykomistukseni laittaisin kiertoon.


    • Tutkijalukija

      Minulla, itsellisellä naisella on kirjahyllyjä pari, ja niissä on kirjat ja valokuva-albumit. Näiden lisäksi on matalampia hyllyköitä, sekä umpiovellisia ja avonaisia, joissa joitakin koriste-esineitä. Mielestäni huonetila on aika onnettoman näköinen, jos siinä ei ole yhtään korkeaa hyllyä, riippuen tietysti huoneen koosta. Mutta jos katse kohdistuu alasuuntaan, se ei tunnu hyvältä.

      Kirjoina minulla lähinnä muutama hyvä lukukirja, jota en tohdi hävittää, ja lisäksi paljon katselukirjoja sisustuksesta,askartelusta, käsitöistä, eläimistä, luonnosta sekä runokirjoja. Myös pikkuvieraita varten pitää olla joitain lastenkirjoja.

      Kirjoja olisi ihana säilyttää ja hankkia enemmänkin, mutta niiden rahtaaminen muutoissa uuteen asuntoon on ikävää!

    • krääsä: ei esillä

      Teetätin juuri puusepällä koko seinän lattiasta kattoon kirjahyllyn, ovilla. Halusin kirjat ovien taakse. Mieleistä ei kaupoista löytynyt - ja yksi myyjä jopa ihmetteli kun oikeaa kirjahyllyä haen: eihän kukaan enää sellaisia osta ;) Jaa-a. Minä satun pitämään kirjoista! Ja annan niitä sukulaislapsille lahjoiksi, joista pidetään! ...ja monella ovat heidän ainoita kirjojaan!

      Krääsää en esillä pidä. Valokuvia en lainkaa. Kukkia ja kynttilitä kylläkin. Perintönä saadut lasivaasit (ilmeisen arvokkaat) ovat hedelmävateina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe