Kirjahylly krääsähylly

Olen keski-ikäinen nainen - siis sitä ikäluokkaa, että olen tottunut kirjahyllyyn olohuoneessa. Se on semmoinen "pakollinen" sisustuselementti.

Kirjahyllyllä tarkoitan "krääsähyllyä", jossa on kaikkien nähtävillä kodin kauneimmat ja varjelluimmat esineet - usein samalla ne kaikkein turhimmat. Kirjahyllyssä ei välttämättä tarvitse olla lainkaan kirjoja.

Sisustusohjelmissa "krääsähyllyjä" ei useinkaan ole nähtävillä, jos ollenkaan. Sen sijaan matalat, n. rinnankorkeudelle yltävät matalahkot tasot, sekä seinälle ruuvattavat yksittäiset hyllyt näyttävät syrjäyttäneen perinteiset kirjahyllyt. Lisäksi on taso(t) tv:lle ja muille elektroniikkalaitteille.

Kysynkin palstalaisilta, yhäkö täällä kannatetaan perinteisiä (valtavia) kirjahyllyjä, vai onko niistä jo luovuttu. Jos, niin mitä on laitettu tilalla?

T. pian kirjahyllyllytön
7425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olen joskus kiinnittänyt samaan huomiota. Meillä on yksi sellainen perinteinen kirjahylly, jota tarkoitat, sekä useita muita. On kattoon asti ulottuvaa ja matalaa. Ja kaikki kirjoille. Pari hyllyvälikköä ja niiden matalien päällystät on sitten sille "krääsälle". Kaikki kirjat ei mahdu hyllyihin vieläkään, eli taas on yksi ostoslistalla.

Äänestä

Meillä on neljä kirjahyllyä, 80 cm leveitä jokainen, kuusi hyllylevyä per hylly. Yhteensä siis vähän vajaa 20 metriä tilaa.

Hyllyissä ei ole muuta kuin kirjoja. Meillä ei koskaan ole ollut mitään ns. krääsähyllyä, eikä tule.

Äänestä
  • .. ne (parhaassa tapauksessa valaistut) vitriinikaapilliset kirjahyllyt.. panisitko niihinkin kirjoja.....

    Äänestä

juttuja, vaikka aina löytyy ihmisiä, jotka rakentelevat kaikenlaisesta krääsästä "kotialttareita". Aika hirvennäköistä.

Meillä on paljon kirjoja, mutta ne ovat yläkerrassa huurrelasiliukuovien takana. Suomalaiset suhtautuvat kirjoihin jotenkin kummallisesti. Kaikenlaisia kirjoja säilytetään, vaikka ei koskaan enää aiottaisi lukea niitä? Kirjat ovat käyttöesineitä. Erikseen ovat sellaiset kirjat, joita luetaan uudelleen ja uudelleen.

Suomessa kirjat ovat myös suhteettoman kalliita. Tulin juuri Tukholmasta kirja-alesta, jossa kirjat ovat todella halpoja. Alennusprosentit ovat 70 % + 50 % jne.

On tietysti makuasia, jos haluaa kerätä krääsää ja pitää sitä esillä, mutta ne vanhanaikaset lasivitriini valolla -hyllyköt ovat kamalia.

Äänestä
  • Osuit asian ytimeen. Samaa tarkoitan aloituksellani.

    Olen viime päivät katsonut kirjahyllyäni. Siinä on paljon kirjoja, sekä myös koriste-esineitä. Vuosien varrella hiljakselleen lähinnä kirppareilta löytyneitä yksilöllisiä aarteita. Nyt hakusessa on kuitenkin matala kaapillinen hyllykkö, johon pistäisin kirjat pölyltä piiloon ja koriste-esineet sommittelisin parille itsenäiselle avohyllylle muutaman valokuvarammin kaveriksi. Lopusta "aarteistosta" luopuisin. That's that ja nykyisen kirjahyllykomistukseni laittaisin kiertoon.

    Äänestä

Minulla, itsellisellä naisella on kirjahyllyjä pari, ja niissä on kirjat ja valokuva-albumit. Näiden lisäksi on matalampia hyllyköitä, sekä umpiovellisia ja avonaisia, joissa joitakin koriste-esineitä. Mielestäni huonetila on aika onnettoman näköinen, jos siinä ei ole yhtään korkeaa hyllyä, riippuen tietysti huoneen koosta. Mutta jos katse kohdistuu alasuuntaan, se ei tunnu hyvältä.

Kirjoina minulla lähinnä muutama hyvä lukukirja, jota en tohdi hävittää, ja lisäksi paljon katselukirjoja sisustuksesta,askartelusta, käsitöistä, eläimistä, luonnosta sekä runokirjoja. Myös pikkuvieraita varten pitää olla joitain lastenkirjoja.

Kirjoja olisi ihana säilyttää ja hankkia enemmänkin, mutta niiden rahtaaminen muutoissa uuteen asuntoon on ikävää!

Äänestä

Teetätin juuri puusepällä koko seinän lattiasta kattoon kirjahyllyn, ovilla. Halusin kirjat ovien taakse. Mieleistä ei kaupoista löytynyt - ja yksi myyjä jopa ihmetteli kun oikeaa kirjahyllyä haen: eihän kukaan enää sellaisia osta ;) Jaa-a. Minä satun pitämään kirjoista! Ja annan niitä sukulaislapsille lahjoiksi, joista pidetään! ...ja monella ovat heidän ainoita kirjojaan!

Krääsää en esillä pidä. Valokuvia en lainkaa. Kukkia ja kynttilitä kylläkin. Perintönä saadut lasivaasit (ilmeisen arvokkaat) ovat hedelmävateina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poispois kirjoitti:

Olen keski-ikäinen nainen - siis sitä ikäluokkaa, että olen tottunut kirjahyllyyn olohuoneessa. Se on semmoinen "pakollinen" sisustuselementti.

Kirjahyllyllä tarkoitan "krääsähyllyä", jossa on kaikkien nähtävillä kodin kauneimmat ja varjelluimmat esineet - usein samalla ne kaikkein turhimmat. Kirjahyllyssä ei välttämättä tarvitse olla lainkaan kirjoja.

Sisustusohjelmissa "krääsähyllyjä" ei useinkaan ole nähtävillä, jos ollenkaan. Sen sijaan matalat, n. rinnankorkeudelle yltävät matalahkot tasot, sekä seinälle ruuvattavat yksittäiset hyllyt näyttävät syrjäyttäneen perinteiset kirjahyllyt. Lisäksi on taso(t) tv:lle ja muille elektroniikkalaitteille.

Kysynkin palstalaisilta, yhäkö täällä kannatetaan perinteisiä (valtavia) kirjahyllyjä, vai onko niistä jo luovuttu. Jos, niin mitä on laitettu tilalla?

T. pian kirjahyllyllytön

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu