kokemuksia hostelleista?

tuulia19

Minkälainen on majoittumisvaihtoehtona hostelli? Mitä hostellia suosittelisit, hinta/laatusuhteen perusteella? Mikä olisi halvin vaihtoehto, plussia ja miinuksia?
Meitä on kaksi lähdös matkalle, haluttaisiin private room (koska muuten saa kantaa kaikki tavaransa koko ajan mukana..?), mutta tuleeko se sitten ihan rajattoman kalliiksi?

7

1722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden hotellin

      turussa on sataman vieressä seaport hotelli. se on todella siisti ja halpakin neljänhengen perheen yöpyminen vain 110€

    • World

      Et maininnut minnepäin olette menossa??Mutta jos teitä on kaksi maksamassa niin joissakin maissa ei maksa vaivaa maksaa kahdesta Hostellipaikasta,koska samaan rahaan saattaa saada myös oman huoneen.Tai pienellä lisä hinnalla.
      Ja mitä tulee kokemuksiin Hostelleista niin ne ovat olleet ihan hyviä.Joskus on saanut olla huoneessa lähes yksinään tai joskus ovat olleet sikatäynnä/ja ahtaita.
      Ja kamoja ei tarvitse kantaa mukana,joissakin löytyy kaapit minne voi laitta repun.Tai sitten vaan jättää sängyn viereen.Tietenkään ei kannata levittellä kamoja ympäri huonetta lojumaan.Eli vaatii pientä omatoimisuutta ja järjestelmällisyytä.Ja arvoesineille on respassa safetyboxi(tai ei?).
      Itse olen käyttänyt www.hostelworld.com palvelua,yksi monista mitä netistä löytyy.Ollut erittäin toimiva palvelu.Ja toinen olisi noin YHA-hostellit,ovat yleensä "kalleimpia" mutta yleensä ovat sieltä parhaasta päästä.Saitti olisi www.iyhf.org.

      • tuulia19

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.


      • tuulia19

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.


      • World
        tuulia19 kirjoitti:

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.

        Oho,niinpä olikin.Huomasin tekstisi tuolla "etu"sivulla,joten jäi tuo Alankomaa osasto huomaamatta.
        Amsterdamin Hostelleista ei ole kokemuksia,olen ollut ihan hotellissa Amsterdamissa ollessani,mutta siitä on jo aikaa.Ja teltassa,mutta silloin oltiin Assenissa katsomassa Moto-GP:tä.
        Suosittelisin varaamaan majapaikan suhteellisen ajoissa,koska Amsterdam on suosittu paikka läpi vuoden ja saatta olla "täynnä".Muutamalle kaverille on käynyt kyseiseisesti.Ja ovat löytäneet majapaikan vasta pitkän junamatkan takaa...


      • ragamuffin
        tuulia19 kirjoitti:

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.

        Jos vaatimaton hotelli riittää, niin ainakin Hotel Aspen sijaitsee keskeisellä paikalla aivan Dam-aukion läheisyydessä. Kahden hengen huoneen saa sesongista riippuen noin 50 euroon per yö/ huone (suihku käytävässä,) ja jos pistää pari kymppiä lisää niin huonen saa omalla kylppärillä.


    • Anonyymi

      Varovaisuutta Hostelworldin kanssa ovat täysiä huijareita. Jos otatte matkanne Hostelworldin kautta annatte luottokorttinne tiedot järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Nämä tyhjentelevät tilejä miten haluavat ja tarjoavat lomakohteita sellaisille päiville jolloin majoittautuminen ei edes onnistu hotellissa. Yksinkertaisesti älä käytä Hostelworldia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2870
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      357
      2537
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      45
      2308
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2282
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1868
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1399
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1392
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1303
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1250
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      9
      1229
    Aihe