kokemuksia hostelleista?

tuulia19

Minkälainen on majoittumisvaihtoehtona hostelli? Mitä hostellia suosittelisit, hinta/laatusuhteen perusteella? Mikä olisi halvin vaihtoehto, plussia ja miinuksia?
Meitä on kaksi lähdös matkalle, haluttaisiin private room (koska muuten saa kantaa kaikki tavaransa koko ajan mukana..?), mutta tuleeko se sitten ihan rajattoman kalliiksi?

7

1544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden hotellin

      turussa on sataman vieressä seaport hotelli. se on todella siisti ja halpakin neljänhengen perheen yöpyminen vain 110€

    • World

      Et maininnut minnepäin olette menossa??Mutta jos teitä on kaksi maksamassa niin joissakin maissa ei maksa vaivaa maksaa kahdesta Hostellipaikasta,koska samaan rahaan saattaa saada myös oman huoneen.Tai pienellä lisä hinnalla.
      Ja mitä tulee kokemuksiin Hostelleista niin ne ovat olleet ihan hyviä.Joskus on saanut olla huoneessa lähes yksinään tai joskus ovat olleet sikatäynnä/ja ahtaita.
      Ja kamoja ei tarvitse kantaa mukana,joissakin löytyy kaapit minne voi laitta repun.Tai sitten vaan jättää sängyn viereen.Tietenkään ei kannata levittellä kamoja ympäri huonetta lojumaan.Eli vaatii pientä omatoimisuutta ja järjestelmällisyytä.Ja arvoesineille on respassa safetyboxi(tai ei?).
      Itse olen käyttänyt www.hostelworld.com palvelua,yksi monista mitä netistä löytyy.Ollut erittäin toimiva palvelu.Ja toinen olisi noin YHA-hostellit,ovat yleensä "kalleimpia" mutta yleensä ovat sieltä parhaasta päästä.Saitti olisi www.iyhf.org.

      • tuulia19

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.


      • tuulia19

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.


      • World
        tuulia19 kirjoitti:

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.

        Oho,niinpä olikin.Huomasin tekstisi tuolla "etu"sivulla,joten jäi tuo Alankomaa osasto huomaamatta.
        Amsterdamin Hostelleista ei ole kokemuksia,olen ollut ihan hotellissa Amsterdamissa ollessani,mutta siitä on jo aikaa.Ja teltassa,mutta silloin oltiin Assenissa katsomassa Moto-GP:tä.
        Suosittelisin varaamaan majapaikan suhteellisen ajoissa,koska Amsterdam on suosittu paikka läpi vuoden ja saatta olla "täynnä".Muutamalle kaverille on käynyt kyseiseisesti.Ja ovat löytäneet majapaikan vasta pitkän junamatkan takaa...


      • ragamuffin
        tuulia19 kirjoitti:

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.

        Jos vaatimaton hotelli riittää, niin ainakin Hotel Aspen sijaitsee keskeisellä paikalla aivan Dam-aukion läheisyydessä. Kahden hengen huoneen saa sesongista riippuen noin 50 euroon per yö/ huone (suihku käytävässä,) ja jos pistää pari kymppiä lisää niin huonen saa omalla kylppärillä.


    • Anonyymi

      Varovaisuutta Hostelworldin kanssa ovat täysiä huijareita. Jos otatte matkanne Hostelworldin kautta annatte luottokorttinne tiedot järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Nämä tyhjentelevät tilejä miten haluavat ja tarjoavat lomakohteita sellaisille päiville jolloin majoittautuminen ei edes onnistu hotellissa. Yksinkertaisesti älä käytä Hostelworldia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2241
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2211
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2073
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1472
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1386
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1151
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1086
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1076
    Aihe