Minkälainen on majoittumisvaihtoehtona hostelli? Mitä hostellia suosittelisit, hinta/laatusuhteen perusteella? Mikä olisi halvin vaihtoehto, plussia ja miinuksia?
Meitä on kaksi lähdös matkalle, haluttaisiin private room (koska muuten saa kantaa kaikki tavaransa koko ajan mukana..?), mutta tuleeko se sitten ihan rajattoman kalliiksi?
kokemuksia hostelleista?
7
1672
Vastaukset
- yhden hotellin
turussa on sataman vieressä seaport hotelli. se on todella siisti ja halpakin neljänhengen perheen yöpyminen vain 110€
- World
Et maininnut minnepäin olette menossa??Mutta jos teitä on kaksi maksamassa niin joissakin maissa ei maksa vaivaa maksaa kahdesta Hostellipaikasta,koska samaan rahaan saattaa saada myös oman huoneen.Tai pienellä lisä hinnalla.
Ja mitä tulee kokemuksiin Hostelleista niin ne ovat olleet ihan hyviä.Joskus on saanut olla huoneessa lähes yksinään tai joskus ovat olleet sikatäynnä/ja ahtaita.
Ja kamoja ei tarvitse kantaa mukana,joissakin löytyy kaapit minne voi laitta repun.Tai sitten vaan jättää sängyn viereen.Tietenkään ei kannata levittellä kamoja ympäri huonetta lojumaan.Eli vaatii pientä omatoimisuutta ja järjestelmällisyytä.Ja arvoesineille on respassa safetyboxi(tai ei?).
Itse olen käyttänyt www.hostelworld.com palvelua,yksi monista mitä netistä löytyy.Ollut erittäin toimiva palvelu.Ja toinen olisi noin YHA-hostellit,ovat yleensä "kalleimpia" mutta yleensä ovat sieltä parhaasta päästä.Saitti olisi www.iyhf.org.- tuulia19
..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.
- tuulia19
pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.
- World
tuulia19 kirjoitti:
..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.
Oho,niinpä olikin.Huomasin tekstisi tuolla "etu"sivulla,joten jäi tuo Alankomaa osasto huomaamatta.
Amsterdamin Hostelleista ei ole kokemuksia,olen ollut ihan hotellissa Amsterdamissa ollessani,mutta siitä on jo aikaa.Ja teltassa,mutta silloin oltiin Assenissa katsomassa Moto-GP:tä.
Suosittelisin varaamaan majapaikan suhteellisen ajoissa,koska Amsterdam on suosittu paikka läpi vuoden ja saatta olla "täynnä".Muutamalle kaverille on käynyt kyseiseisesti.Ja ovat löytäneet majapaikan vasta pitkän junamatkan takaa... - ragamuffin
tuulia19 kirjoitti:
pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.
Jos vaatimaton hotelli riittää, niin ainakin Hotel Aspen sijaitsee keskeisellä paikalla aivan Dam-aukion läheisyydessä. Kahden hengen huoneen saa sesongista riippuen noin 50 euroon per yö/ huone (suihku käytävässä,) ja jos pistää pari kymppiä lisää niin huonen saa omalla kylppärillä.
- Anonyymi
Varovaisuutta Hostelworldin kanssa ovat täysiä huijareita. Jos otatte matkanne Hostelworldin kautta annatte luottokorttinne tiedot järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Nämä tyhjentelevät tilejä miten haluavat ja tarjoavat lomakohteita sellaisille päiville jolloin majoittautuminen ei edes onnistu hotellissa. Yksinkertaisesti älä käytä Hostelworldia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517660Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212552Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736252MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405273Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855094Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704036Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463199