kokemuksia hostelleista?

tuulia19

Minkälainen on majoittumisvaihtoehtona hostelli? Mitä hostellia suosittelisit, hinta/laatusuhteen perusteella? Mikä olisi halvin vaihtoehto, plussia ja miinuksia?
Meitä on kaksi lähdös matkalle, haluttaisiin private room (koska muuten saa kantaa kaikki tavaransa koko ajan mukana..?), mutta tuleeko se sitten ihan rajattoman kalliiksi?

7

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden hotellin

      turussa on sataman vieressä seaport hotelli. se on todella siisti ja halpakin neljänhengen perheen yöpyminen vain 110€

    • World

      Et maininnut minnepäin olette menossa??Mutta jos teitä on kaksi maksamassa niin joissakin maissa ei maksa vaivaa maksaa kahdesta Hostellipaikasta,koska samaan rahaan saattaa saada myös oman huoneen.Tai pienellä lisä hinnalla.
      Ja mitä tulee kokemuksiin Hostelleista niin ne ovat olleet ihan hyviä.Joskus on saanut olla huoneessa lähes yksinään tai joskus ovat olleet sikatäynnä/ja ahtaita.
      Ja kamoja ei tarvitse kantaa mukana,joissakin löytyy kaapit minne voi laitta repun.Tai sitten vaan jättää sängyn viereen.Tietenkään ei kannata levittellä kamoja ympäri huonetta lojumaan.Eli vaatii pientä omatoimisuutta ja järjestelmällisyytä.Ja arvoesineille on respassa safetyboxi(tai ei?).
      Itse olen käyttänyt www.hostelworld.com palvelua,yksi monista mitä netistä löytyy.Ollut erittäin toimiva palvelu.Ja toinen olisi noin YHA-hostellit,ovat yleensä "kalleimpia" mutta yleensä ovat sieltä parhaasta päästä.Saitti olisi www.iyhf.org.

      • tuulia19

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.


      • tuulia19

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.


      • World
        tuulia19 kirjoitti:

        ..että kerran Alankomaat -> Amsterdam-palstalle kirjoittelin, ettei tarvitsisi mainita :D Amsterdamiin siis tiemme vie.

        Oho,niinpä olikin.Huomasin tekstisi tuolla "etu"sivulla,joten jäi tuo Alankomaa osasto huomaamatta.
        Amsterdamin Hostelleista ei ole kokemuksia,olen ollut ihan hotellissa Amsterdamissa ollessani,mutta siitä on jo aikaa.Ja teltassa,mutta silloin oltiin Assenissa katsomassa Moto-GP:tä.
        Suosittelisin varaamaan majapaikan suhteellisen ajoissa,koska Amsterdam on suosittu paikka läpi vuoden ja saatta olla "täynnä".Muutamalle kaverille on käynyt kyseiseisesti.Ja ovat löytäneet majapaikan vasta pitkän junamatkan takaa...


      • ragamuffin
        tuulia19 kirjoitti:

        pitääkin käydä tsekkaamassa tuo hostelworld.

        Jos vaatimaton hotelli riittää, niin ainakin Hotel Aspen sijaitsee keskeisellä paikalla aivan Dam-aukion läheisyydessä. Kahden hengen huoneen saa sesongista riippuen noin 50 euroon per yö/ huone (suihku käytävässä,) ja jos pistää pari kymppiä lisää niin huonen saa omalla kylppärillä.


    • Anonyymi

      Varovaisuutta Hostelworldin kanssa ovat täysiä huijareita. Jos otatte matkanne Hostelworldin kautta annatte luottokorttinne tiedot järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Nämä tyhjentelevät tilejä miten haluavat ja tarjoavat lomakohteita sellaisille päiville jolloin majoittautuminen ei edes onnistu hotellissa. Yksinkertaisesti älä käytä Hostelworldia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      271
      1673
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      45
      1539
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      151
      1251
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1035
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      981
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      449
      917
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      881
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      150
      864
    Aihe