Tarkoitan tuolla vahauksella sitä, että vahapalasesta vain hinkataan kerros suksenpohjaan ja sitten harjataan sileäksi.
Eli se pohjankäristäminen ja vahojen siklailu jätetään kokonaan pois.
Miten kauan tuollainen pohjaluisto kestää siihen pitkän kaavan mukaan tehtyyn vahaa, korvenna, siklaa, ja harjaa sulkeiseen verrattuna? Ainakin se tuntuisi paljon helpommalta tehdä verrattuna tuohon täyslaidalliseen. Vahojakin kuluisi huomattavasti vähemmän kun niitä ei tarvitsisi siklailla pitkin lattioita.
Eli se pohjankäristäminen ja vahojen siklailu jätetään kokonaan pois.
Miten kauan tuollainen pohjaluisto kestää siihen pitkän kaavan mukaan tehtyyn vahaa, korvenna, siklaa, ja harjaa sulkeiseen verrattuna? Ainakin se tuntuisi paljon helpommalta tehdä verrattuna tuohon täyslaidalliseen. Vahojakin kuluisi huomattavasti vähemmän kun niitä ei tarvitsisi siklailla pitkin lattioita.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lämmitä raudalla mutta ei sikslausta, harjaa lämpimänä ja toista pari kertaa ja viimenen harjaus kylmänä.
Varo ettei rauta ole liian kuuma.
Kuuntelin x - vuottaa "luistoteorioita" ja testasin. Kukaan ei vastannut kysmykseen miksi vahaa laitetaan pohjaan? Kaikki myöntävät että ei pehmeä eikä kova vaha luista - paksuna kerroksena. Mitä sitten tapahtuu kun se on ohuena keroksena - ei luista kuin hetken.
Ongelma on suksen pohjassa ja sitä yritetään peitellä jos jollakin pinnoitusteorialla, kuumalla ja kylmällä.
Nyt viimeiset mittaukset ovat selkeästi osittaneet, että mitä hyvänsä tehdään kuumalla raudalla pohjan kanssa, sen z-suuntainen (paksuus) rakenne muuttuu pysyvästi ja pohjan alkuperäien ongelma (kosteus) pahenee.Pahenemista korjataan pulvereilla, kerrosvoiteluilla jne. Selkeintä on poista koko ongelmakerros ja jättää vahat pois. Parasta tässä on se, että luisto-ongelma ei palaa takaisin. Suksen pohjamateriaalin oma luisto-ominaisuus ylittää KAIKKI markkinoilla olevat luistovahat.
usko menemään itselläkin tohon voiteluun!olen hiihtänyt reilummasti vasta tämän talven mut kyllä näilläki kilometreillä jo tajuaa luistaako vai ei!asun hiihtoreitin vieressä ja on ollu mahdollisuus/aikaa kikkailla voitelun kans.elikkä kokemukset minulla:violetti vaha EI hyvä.sininen vaha OHUENA KERROKSENA luistaa melkein kelillä ku kelillä.vesikeli kokematta täällä pohjosessa vielä.MUTTA MUTTA!!uskokaa tai älkää ILMAN VOITEITA,siis karhunkielellä hinkattuna ja kiillotettuna yhtä hyvä ja PAREMPIKIN LUISTO!!kelit-10 -2 pakkasta.nämä pakkaskelin suksella.nollakelin"tykit"oottelee kelejä.kokeilen taatusti rasvoilla ja ilman.aloin hunttaileen tuota luisto jutuu ku tommosen 20-30km lenkin lopussa pohjat "harmaana" ja luisto vaan paranee!että tämmöstä..turhaan..aivan turhaan..??