Kihlaus?

dontknowhowtodoit

Auttakaa avutonta! Mulla on sellanen kysymys että miten mennään kihloihin. Sovitaanko vaan keskenään vai pitääkö jo tässä vaiheessa kosia jotenkin vai miten se oikein tehdää??
Auttakaaaa muaa!!

6

1773

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Molemmat tavat ovat käytössä. Toiset vain sopivat menevänsä naimisiin ja ovat silloin siis kihloissa. toiset järjestävät seremoniallisen kosinnan ja jos toinen vastaa kyllä haluan kanssasi naimisiin, niin pari on kihloissa.

    • Sulhanen**

      Jos kihlauksen haluaa virallisesti tehdä (niinkuin ymmärsin), niin täytyy täyttää KELAn viralliset kihlauskaavakkeet (www.kela.fi). Muutenhan tuolla ei ole väliä mutta jos haluaa vihkimisen sitten muualla kun kotikirkossa niin sen saa ilmaiseksi, muuten joutuu muistaakseni maksamaan jonkun 50-100 e.

    • ..kertoo sen tai ei.

      Silleen mennään kihloihin, että kuuntelet oikein tarkkaan sydämesi ääntä; tuo toinen ihminen tuntuu sellaiselta, että hänen kanssaan haluan viettää lopun elämääni. Ja kumppanisi tulee tunten sydämessään samoin sinusta ajateltuna. Sitten kun nämä kaksi tärkeää asiaa "natsaavat" yhteen, voi jo sanoa että pullat on hyvin uunissa. Mutta muista kuuntele oman sydämesi ääntä, ei siis mitään mallioppimista kavereiltasi jotka ovat "jo" kihlautuneet.

    • Siinä kaikki!

      "pitääkö jo tässä vaiheessa kosia" Miten niin "jo"? Jos naimisiin menosta on sovittu jo keskenään niin ei kai sitä enää tarvitse kosia eli kysyä, että menetkö mun kanssa naimisiin/tuletko vaimokseni tms.? Tietysti ei sitä mikään estäkään. Vai tarkoitatko nyt, että on sovittu kihloihin menosta eli että mennään 15. heinäkuuta kihloihin? Ei siitä tarvitse sopia. Vaan kun olette sopineet jollain tavalla (ihan miten vaan, perinteisesti polvillaan kosien tai vaan ns. keskustellen) naimisiin menosta niin olette kihlautuneet. Ne ovat kaksi samaa asiaa. Se sopiminen ja kihlautuminen. Kihloihin ei tavallaan "mennä" vaan on kihlauduttu, kun on sovittu. Ja sormukset voidaan sitten vaihtaa tämän kihlauksen (=sopimuksen) merkiksi. Mutta pelkkä tämä sormusten vaihto ei ole kihlaus ja niitä ei edes välttämättä tarvita. Eikä tarvitse Kelan papereita täytellä, heh. Jollain on Aprillipäivä jäänyt päälle...

    • Nönnii

      Kysy toiselta, että mennääks kihloihin. Jos toinen on suostuvainen voit kysyä jo heti, että koska mennään. Mennääks Uutena Vuotena? Tai 090909, niin saadaan kiva päivämäärä sormuksiin. Ostatte sormukset. Huom! Muistakaa varmistaa kultasepän liikkeestä, että ovat kihlasormukset. Että ei mene kihlaus pieleen, jos ostittekin vaan tavalliset sormukset (ei ole virallinen kihlaus!) Jos ette vielä ole sopineet kihlauspäivää sopikaa se vaikka sormusten oston jälkeen. Sinä kihlauspäivänä sitten lausutte, että minä Olli-Pekka Paavolainen meen sun Nita-Leea Hakkaraisen kanssa nyt kihloihin tällä sormuksella (ja toisin päin) ja sitten pujotatte sormukset toistenne sormiin. (Muista katsoa toista silmiin samalla) Huom. sormus tulee vasempaan nimettömään! Jos menee väärään sormeen, ette ole kihloissa! Tärkeää! Muistakaa myös suudella sinetiksi toisianne. Sitten tekstaatte kaikille tutuille, että me mentiin kihloihin ja pidätte kihlajaiset (tarjolla vaikka kahvia ja pullaa). Kelalle ei tarvitse ilmoittaa! Eikä pyytää vanhemmilta lupaa! Se on ihan puppua! Näillä ohjeilla olette jo virallisesti kihloissa! Ihan sama mitä joku väittää! Kosia voi sitten 5-10 vuoden päästä. Esimerkkejä voi löytää Satuhäistä. Mutta jos ootte vasta nyt kihlautumassa niin ei sitä tarvitse häitä vielä ajatella. Se on sen hetken murhe sitten (eikä sitä tarvi välttämättä mennä ees koskaan naimisiin). Vaihtoehtona on kosia samantien kihlauksen yhteydessä, vähän niin kuin Kauniissa ja Rohkeissa. Jos missasitte jakson, ei hätää niitä jaksoja tulee usein jossa kositaan. Ja usein kyseessä on samat henkilöt.

      • farmaco kamagra

        cmoropqh, kamagra, pzrbjkct, kamagra on line, qgokbxiv, levitra, dgpgbmaf, compra kamagra, rvjzvfng,


    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      13
      3996
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1639
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      264
      1468
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1455
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      237
      1341
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1130
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1070
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1024
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      993
    Aihe