6v lapseni on minun passissani..

chooos

...tietääkö kukaan tarvitseeko minun hankkia uusi passi,vai voimmeko matkustaa samalla passilla ? passini on siis vielä voimassa.

6

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käy...

      Tottakai sillä passilla pääsette molemmat matkustamaan. Sitten kun passisi vanhenee, joudut hommaamaan molemmille oman passin.

      • poikkeuksella

        että Viro vaatii 7v täyttäneeltä oman passin tai henkilökortin


      • näin on

        jos sinun passi vanhenee tai lapsesi täyttää 15 vuotta niin molemmat tarvitsee oman passin. Ja on myös maita johon pitää olla oma passi kaikilla.


    • nuppinikkari

      että ainakin Usa vaatii kaikilta maahan matkustavilta oman passin.

    • ota selvää.

      siis se riippuu maasta , esim. eu ulkopuolella olevat maat ei ota vastaav jos lapsi samassa passissa. esim. thaimaaseen ei voi kukaan matkustaa passilla mikä vaikka 4kk voimassa, passin pitää olla 6kk voimassa sen jälkeen kun ollaan palattu kotiin jne. ota selvää matkatoimistosta, se riippuu siis paljon maasta. se lapsi aikuisten passissa on vaan suomessa.

      • ....

        " eu ulkopuolella olevat maat ei ota vastaav jos lapsi samassa passissa"
        - Kyllä pääsee, kunhan passi on muuten voimassa sen säädetyn ajan matkan jälkeenkin, mutta sehän koskee kaikkia passeja, ei vain niitä, joissa lapsi on merkattuna aikuisen passiin.
        Mun passiin on merkattuna meidän molemmat lapset, passi on vielä reilun vuoden voimassa. Aina on päästy sinne minne on haluttu, EU:n ulkopuolellekin. Toinen lapsi on jo yli 170 cm, mutta silti kelpaa.

        Ongelma poistuu, kun nää meidän vanhat passit vanhenee, uudet passit on aina henkilökohtaisia, niihin ei saa enää laittaa lasten tietoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2342
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      37
      1938
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      28
      1872
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1866
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1865
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      923
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      880
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe