Mua ärsyttää, kun mun vanhemmat koko ajan kieltää mua ja sillee. Ensiksi mä ajoin ilman kypärää ja äiti näki sain pyörä kiellon, että en saa ajaa pyörällä pitkään aikaan. Äiti laittoi mulle ajan et millon pitää AINA olla kotona. Johtuukse jotenki et oon tulossa murrosikään tai sillee??
Normaalii??
heppiiiiiiiiii
41371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne huolehtii sinusta. Ei ne sinun kiusaks kieltoja laita. =)
Huolehtivaisuus voi joskus myös mennä liiallisuuksiin.
Vanhemmat voivat myös tehdä ns "karhunpalveluksia".
Kypärä päässä kyllä kannattaa ajaa... Huolehtivat vain. Munki pitää aina tulla kotii iltaruuaks, ku meillä on "Perheen yhteinen ruokailu" ja lässyn lässyn. Kotona pitää siis mun olla joskus kuudelt ihan vaa sen takii et me syödää sillo!!
Sun vanhemmat kieltää ja asettaa sulle rajoja ihan vain sun parhaaks.Usko tai älä.
Ite täytän tänä vuonna 17 ja mullakin oli sääntöjä nuorempana.Mutta mitä vanhemmaksi mä tulin ja kun käyttäydyin aina hyvin nii sain sitten enemmän ns. vapauksia.(Ja vastuuta)
Eli ihan omasta kokemuksesta voin sanoo et mitä paremmin käyttäydyt nii sitä enemmän niitä sääntöjä löysätään.Älä turhia hätäile.