Toronton kentältä

downtowniin

Pääseekö Pearson Int. kentältä kätevästi yleisillä (metro? bussi?) kulkuneuvoilla Downtowniin?
Entä mitä mahtaisi taxi suunnilleen maksaa tuon välin?

6

1339

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentokentalle

      Bussilla on vahan hankala. Sinun taytyy ensin ottaa TTC (paikaillisbussi) numero 92 Kiplingin metroasemalle ja metrolla on viela melkein tunti matkaa ja ehka junan vaihto riippuen siita missa sun hotelli on. Hinta $2.75

      Pacific Western Airport Express bussi on $20 mutta se vie suoraan downtowniin.

      Limo tai taxi maksaa noin $40-45

      • kulkuyhteydestä

        Kiitos paljon vastauksesta. Matka tilattu, joten taxia käytän koska ei ole kallis.


      • lisaksi
        kulkuyhteydestä kirjoitti:

        Kiitos paljon vastauksesta. Matka tilattu, joten taxia käytän koska ei ole kallis.

        Kysele vahan hintaa ennen kuin hyppaat taxiin. Usein voi sopia flatrate, koska jos joudut ruuhka-aikana highway'lle ja mittari juoksee, niin voi tulla tosi kalliiksi.


      • vinkistä
        lisaksi kirjoitti:

        Kysele vahan hintaa ennen kuin hyppaat taxiin. Usein voi sopia flatrate, koska jos joudut ruuhka-aikana highway'lle ja mittari juoksee, niin voi tulla tosi kalliiksi.

        Kiitos vinkistä, ilmankos kanadalainen kaveri mainitsi taksin olevan kallista. Tulo on iltayhdeksältä, ei liene silloin ruuhkaista?


    • allikkina

      Lentokentältä menee tuollainen minibussikuljetus lähihotelleihin ja muutama jopa kaupunkiin asti. kuljetukset on ilmaisia, mutta kuljettajalle kannattaa jättää tippiä! Loistavan matkakohteen olet valinnut. Itse olen käynyt Torontossa kolmesti, eikä siihen kyllästy koskaan. Voisin muutta tuonne.

      • allikkina

        Korjaus edelliseen viestiin, lähihotelleihin kuljetus on ilmainen, mutta voipi olla, että ottavat keskustaan asti jonkinlaisen taksan kun matkaa on enemmän. Mutta tuo Shuttle on silti huomattavasti halvempi, kuin taksilla ajelu. Ainakin York-hotellin eteen pääsee tuolla kyydillä ja siitä pääsee eteenpäin sitten metrolla tai TTC:llä. Ja kummallakin uskaltaa kulkea ja me saatiin aina kummassakin paikassa ihmiset uteliaiksi. Joka päivä tuli joku kysymään, mistä päin olemme jne. Todella ystävällisiä ihmisiä! Kanada on suosikkimaani!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe