Ekaa kertaa Barcelonaan

menenkö sekaisin...

ajattelin vain kysäistä että onko siellä ihan mahdoton kulkea esim metrolla paikasta toiseen ja saanko helposti selville että mikä menee minnekin päin kaupunkia ja millon täytyy nousta pois?? :D
heh, hieman jo stressaan pientä mieltäni että opinko kulkemaan siellä.

onkos metroissa kuulutukset englanniks, on varmaan? entäs näkyykö siellä missään taululla et mikä asema seuraavana?

valaiskaa vähän että en ole ihan eksyksissä?!

hotelli hieman kaupungin laidalla muttei kaukana ramblasta ym, tarkoitus kierrellä nähtävyydet ja yrittää mahd paljon viettää aikaa rannalla!

kuulin ettei se barcan ihan keskustan läheisin ranta ole se paras, miksi? kannattaako siis mennä vähän kauemmas?

niin ja mitä eroa on la ramblalla ja plaza de catalunyalla, kun ne näyttävät olevan kartassa samallakohdalla ainakin noin suurinpiirtein?

kuinka pitkästi keskustasta on esim. sagrada familialle ja sille gotic???

kiitos! :)

13

3563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdottomasti matkustaa

      Metro on hyvä kulkuväline kaupungissa! Kannattaa ostaa matkaopaskirja, jossa näkyvät päivitetyt metrolinjat. Helppoa ja halpaa. Varaa tosin paljon iakaa metrolla liikkuessa, välimatkat saattavat olla pidempiä kuin aluksi luulee. Kävellen pääsee metroasemilta nähtävyyksille, jos jaksaa kävellä...Ota lenkkarit mukaan kävelykengiksi! Sain itse hirveät rakot normaaleista balleriina-kengistäni...

      Tähän aikaan vuodesta ei ole vielä mitkään rantakelit, olin viikko sitten Barsassa ja siellä jengi kulki talvitakit ja oitkät housut päällä. Keskustan ranta on ihan ok ja lähellä!

      • AffelusAffelis

        Kyl tääl voi jo rannalle mennä (ainakin turret ;-)) ei ehkä biksuissa mutta voi nauttia auringosta ja rannasta. Tänään paistaa ja lämpö nousee keskipäiväl varmaan tonne 20º...illalla on kylmä (n. 12º)

        Rambla alkaa (tai loppuu miten sen nyt kattoo) Plaza Catalunian aukiolta.

        Metrossa on valotaulu missä näkyy mikä pysäkki on seuraavana.


      • menenkö sekaisin...

        juu toukokuussa vasta lähtö, että on siihen vielä hetki aikaa!

        kiitos vastauksesta :)


      • Barcelona Bullshit
        AffelusAffelis kirjoitti:

        Kyl tääl voi jo rannalle mennä (ainakin turret ;-)) ei ehkä biksuissa mutta voi nauttia auringosta ja rannasta. Tänään paistaa ja lämpö nousee keskipäiväl varmaan tonne 20º...illalla on kylmä (n. 12º)

        Rambla alkaa (tai loppuu miten sen nyt kattoo) Plaza Catalunian aukiolta.

        Metrossa on valotaulu missä näkyy mikä pysäkki on seuraavana.

        Ramblaa saa kun menee Suomessa markkinoille ihan samalla tavalla muutama maalattu kaiffari pelleilee ja ruumisarkusta kaveri säikäyttelee ja joku suunnittelee koko ajan miten vie rahasi...stay out of Barcelona!!!Euroopan Pattaya..roskasakkia.


    • Julkinen liikenne toimii varsin hyvin. Metrokartan lisäksi kannattaa hankkia linja-autokartta. Kuulutukset ovat paikallisella murteella, eivätkä ole aina kovin selviä.

      Itse suosin päivälippuja (1 .. 5 pv), joilla voi matkustaa myös paikallisjunissa.

      Plaça Catalunya on aukio ja La Rambla on katu siitä satamaan.

      • Kieli...

        Kuulutukset ovat paikallisella kielellä, ei murteella. Katalaani ja espanja eroavat toisistaan kun viro ja suomi.


    • mazzolardo

      Metro on loistava kulkupeli Barcelonassa. Unohda bussit. Metroasemat on hyvin merkitty vaunujen seiniin ja poisjäänti oikealla asemalla sujuu helposti. Jos ostat 10 matkan sarjalipun, niin sillä voi matkustaa kaksi ihmistä samaan aikaan, kun kumpikin leimaa lipun vuorollaan.

      Barcelonan ranta on rakennettu hiekkaranta. Ei siis luonnonbeach. Ihan ok se kyllä on. Vesi on hieman sameaa.

      Sagrada kirkko on keskustasta jonkin matkan päästä. Sinne on aina jonoa. Suosittelen Park Guellin puistoa ja Casa Battlo sekä La Pedrera taloja nähtävyyksinä. Bus Turistic linjalla pääsee ajelemaan ympäri kaupungin ja voi hyppiä välillä pois. Lipun oston yhteydessä saa kivan alennuslippujen vihkon, joka kannattaa hyödyntää. Eli ensin bussikierros ja sitten vasta muut nähtävyydet.

      Ramblalla olevat kaupat ja ravintolat ovat kalliita. Jo korttelin päässä on ihan eri meininki. Barcelona ei kuitenkaan ole mikään halpa paikka.

      • menenkö sekaisin..

        No kylläpäs helpottaa kuulla että ei se niin kamalan vaikeaa ole metrolla kulkea,
        tuo meidän matkan ajankohta vaan on varmasti aika vilkas joten se tekee jännitystä osakseen!

        Onko kenelläkään tietoa kuinka paljon aikaisemmin kannattaisi varata maan sisäiset lennot, palaamme granadasta takaisin barcaan kesäkuun toisella viikolla ? Riittääkö kun paikan päällä varaa sen? (menemme siis toukokuun puolessa välin)

        Kiitos paljon vastauksista!
        Edelleen saa laittaa jotain jos tulee mieleen ? :)


      • ajoissa
        menenkö sekaisin.. kirjoitti:

        No kylläpäs helpottaa kuulla että ei se niin kamalan vaikeaa ole metrolla kulkea,
        tuo meidän matkan ajankohta vaan on varmasti aika vilkas joten se tekee jännitystä osakseen!

        Onko kenelläkään tietoa kuinka paljon aikaisemmin kannattaisi varata maan sisäiset lennot, palaamme granadasta takaisin barcaan kesäkuun toisella viikolla ? Riittääkö kun paikan päällä varaa sen? (menemme siis toukokuun puolessa välin)

        Kiitos paljon vastauksista!
        Edelleen saa laittaa jotain jos tulee mieleen ? :)

        Ehkäpä kannattaa varata ajoissa.Tosin ko.aikaan ei vielä ole varsinainen sesonki,joten luulisi lentoja olevan vapaana.Suosittelen joko Clickairia tai Vuelingia.Niiltä saattaa saada parilla kympillä lennot.


      • Barseturisti
        menenkö sekaisin.. kirjoitti:

        No kylläpäs helpottaa kuulla että ei se niin kamalan vaikeaa ole metrolla kulkea,
        tuo meidän matkan ajankohta vaan on varmasti aika vilkas joten se tekee jännitystä osakseen!

        Onko kenelläkään tietoa kuinka paljon aikaisemmin kannattaisi varata maan sisäiset lennot, palaamme granadasta takaisin barcaan kesäkuun toisella viikolla ? Riittääkö kun paikan päällä varaa sen? (menemme siis toukokuun puolessa välin)

        Kiitos paljon vastauksista!
        Edelleen saa laittaa jotain jos tulee mieleen ? :)

        Meillä on huoneisohotelli täällä Sant Joan Despissä (Hesperia Sant Joan Suites). Tämä on Diagonaalilla (paikallinen kehätie) lähellä lentokenttää. Autoileva tuttavamme pääsee tänne helpommin kuin keskustaan. Tämä on vähän edullisempi kuin keskustan hotellit. Keittiö ja makuuhuone on erikseen ja parveke tilava. Ruoka on ainakin täällä naapurikaupungissa halvempaa kuin Suomessa. Asiat pystyy mukavasti hoitamaan ilmaisella Wlan-yhteydellä omalla kannettavalla hotellihuoneesta.

        Bussi merenrantaan menee samalta kadulta. Käytämme kuitenkin raitiovaunua ja metroa. 10 matkan sarjakortti maksaa 7,70 euroa ja siinä on yli tunnin ajan vaihto-oikeus ja sitä voi käyttää useampi henkilö kerralla. Lipun voi ostaa joka pysäkiltä automaatista kolikoilla tai Visa Electronilla.

        Pysäkit on merkitty tosi hyvin. Helsingissä matkustus on haasteellisempaa kuin täällä Barcelonassa. Lippu työnnetään nuolen suuntaan kuvapuoli itseenpäin leimauslaitteeseen. Vihreä valo kertoo, että leimaus onnistui. Tarkastusmaksu on 40 euroa, joten ei kannata näytellä tyhmää turistia. Kerran on jouduttu jo tarkastukseen.

        Sama lippu kelpaa metroon. Niissä lippu työnnetään vaakasuoraan nuolen suuntaan kuvapuoli ylöspäin leimauslaitteeseen. Portti avautuu, jos leimaus onnistui. Metron ovi voi olla kiinni, jos muita matkustajia ei ole, mutta oven saa kahvasta auki. Raitiovaunun ovessa on vihreä nappula.

        Metrolinjat on merkitty väreillä ja kirjainnumero-tunnuksella. Etukäteen kannattaa ottaa selvää, millä linjalla pääsee lähimmäksi. Sitten seurataan vain opasteita. Yleensä viimeiseksi pitää valita suunta eli kannattaa panna ylös pääteasemat.

        Meillä menee tunti, kun kävellään raitiovaunulle, vaihdetaan metroon ja noustaan ylös Plaza Catulynialla. Tämä on suurkaupunki, joten aikaa pitää varata riittävästi. Ruuhka voi joskus olla aikamoinen. Muistakaa varoa taskuvarkaita! Niillä on lapsia ja vanhuksis suojakilpenä. Lompakkoa ei missään nimessä saa pitää takataskussa ja rahaa vain minimimäärä. Kännykät ja kamerat povitaskuun. Koko ajan pitää tarkkailla ympäristöä. Kyllä täällä terveellä järjellä pärjää, joten tervetuloa!


    • Barcelona Bullshit

      Roskapaikka. Laita pariin taskuun värikopioita 50 euron seteleistä ja toiselle puolelle teksti F-k You!
      Taskuvarkaat vie rahat mistä vaan kaikki arvokas paidan alle.
      Lomarahat kannattaa sijoittaa Suomen matkailuun.
      Varustautua pitää kaasunaamarilla niin paljon liikennettä. Samaa meininkiä kuin muissakin turistirysissä. Picasson taulut melkoisia töherryksiä.
      Helsinki on fiksumpi paikka.Miksette lomaile täällä?

      • asddfhgj

        Taidat olla todellinen pelle. Onneksi pysyt suomessa ja muiden ulkomaille matkustavien elämä helpottuu huomattavasti.


      • kohta lennetään

        ei kiinnosta puupennin vertaa; vrt ilmasto, ihmiset, meininki... juu ei kiitos ainakaan mulle. riitää kun normaali-elämää elää täällä, kyllä lomalle on päästävä muualle. jotkut tykkää lomailla suomessa, ihan kiva heille, mutta ei to-del-la-kaan sovi mulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe