Tilanne on nyt se että eroamme avomieheni kanssa, meillä on kaksi lasta, jotka minä otan mukaani ja muutan vuokralle. Kyselisin siis että mistä olette saaneet rahat vuokratakuisiin? Täällä kaikki vuokranantajat vaativat ainakin 2 kuukauden vuokratakuita ja jo kaksioissakin se tekee n. 900 € vielä se ensimmäinen vuokra päälle! Mun palkallani ei tosiaan tuota koko summaa makseta kerralla ja kuitenkin uuteen kotiin pitäisi vielä yhtä ja toista kalustettakin ostaa... :( Enkä enää välittäisi yhdessä kitkuttaa ja säästää siinä sivussa, mitä nopeammin pääsen pois, sen parempi!
Mistä rahat
6
312
Vastaukset
- jokke
Suosittelen aseellista ryöstöä.
- Dibidii dabadaa
Jos aseellinen ryöstö ei kuitenkaan kiehdo, niin mun ymmärtääkseni sossusta saa jonkinlaista "lainaa" just tälläseen tilanteeseen. Kannattaa ainakin ehkä käydä kysymässä sieltä.
Niin noloa kuin se onkin myöntää, niin mullahan ei myöskään aikoinaan ollut rahaa vuokratakuuseen. Olin hölmö ja äidilleni siitä jotain rutisin, niin hän otti ja maksoi takuut pois.. :) Niin, olen siis 27v. - kunnan asuntoon
voi saada kunnan takuun mahdollisen vuokratakuurahojen sijaan. Siis, että raha ei liiku, mutta takuuvastuu on kunnalla. Soita kuntasi asuntoasioita järjestävään tahoon.
- ja kysy
sieltä vuokratakuihin rahaa, vaikka lainaksi, jos et muuten saa. Kysy samalla kunnallisia vuokra-asuntoja. Varsinkin maalaiskunnissa niitä voi olla tyhjillään.
- käsin lähde
Onko teillä nyt omistusasunto ? Joka tapauksessa omaisuuden ositus käyntiin. Sieltä voi irrota vuokarahat, mutta ei tähän hätään. Ihan pankistakin voit saada lainaa, maksat kun ositus on selvä. Puolet kattiloista, kämpästä ja lainosta tulee sulle, ellei ole avioehtoa.
- aloittaja
Asunto ei ole minun nimissäni, eikä ole lainakaan, mulla ei ole asuntoon periaatteessa mitään oikeutta, koska emme ole naimisissa eikä minkäänlaisia papereita "tasavertaisuudesta" ole tehty, mieshän sitä lainaa maksaakin ja jää asumaan tähän eron jälkeenkin, hänen oma valintansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084