Perhosia ilmestyy jostain

Ulkona on vielä pakkasta ja tällaisia perhosia ilmestyy sisälle kotiin. Mielestäni tuossa yhtälössä on jotain pielessä.

http://server2.jaatiedostosi.com/36cnfg/perhonen.png

Mistä nuo ötökät sikiävät ja mitä sorttia edustavat?

Pitäiskö selvittää? Olisikohan niiden toukkia sitten jossain? Pakko myöntää että olen kyllä siivoomisen suhteen maailman laiskimmasta päästä.
6819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Teillä sisällä ei kuitenkaan ole pakkasta... Arvauksena veikkaisin toukkia pesiytyneen ulkovaipan viereen, jossa lämpötila on mukavasti plussalla talvellakin ja nyt keväällä on alkanut nousta kesäisiin lämpötiloihin.

Luultavasti kuolevat myrkyttämällä. Tai sitten eivät. En ole mikään tuholaisekspertti...

Äänestä

koisaperhosia, esim. Intianjauhokoisa?? Eräällä tutullani sellaisia löytyi asunnostaan, voivat kulkeutua eläintenruokapakettien, mausteiden, jauhojen yms. mukana kaupasta kotiin.

Äänestä

että eräänä kauniina päivänä avattaessa keittiön kaappi sieltä pelmahti ilmaan parvi perhosia. Ihmettelyn ja tutkiskelun jälkeen ilmeni, että ne olivat peräisin yhdestä jauhopussista.
Jokusen päivän niitä sai metsästää kunnes sain ne häviämään.
Kuvan ja oman hataran muistikuvan perusteella vaikea sanoa, voisko olla samoja mutta samanmuotoisia ne ainakin olivat.
Kannattaisko tutkia ne kaapit.

Äänestä

"kämpänsyöjäkoi", eli ei kun muuttoauto pihaan ja menox, ennekuin talonrotisko sortuu niskaan.

Äänestä

näkyy ilmestyvän ikkunoiden väliin. Ovat tulleet ikkunan ilmanvaihtoaukosta (n.½ cm reikä)ikkunan väliin tai olleet siellä munina ja kehittyneet nyt perhosiksi.
Myös mökillä hellapuista saattaa muutama perhonen ilmestyä ja näistä ei ole minkäänlaista haittaa ollut.

Äänestä

niistä niitä ei tula,mutta siellä on kuvaus jauhokoisantoukinsta,ja perhosista sekä otollisista kasvualustoista ja hävittämisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ulkona vielä pakkasta kirjoitti:

Ulkona on vielä pakkasta ja tällaisia perhosia ilmestyy sisälle kotiin. Mielestäni tuossa yhtälössä on jotain pielessä.

http://server2.jaatiedostosi.com/36cnfg/perhonen.png

Mistä nuo ötökät sikiävät ja mitä sorttia edustavat?

Pitäiskö selvittää? Olisikohan niiden toukkia sitten jossain? Pakko myöntää että olen kyllä siivoomisen suhteen maailman laiskimmasta päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu