Tervassa ja Helenassa törmäsin minulle uuteen ongelmaan nimittäin ojentajien kramppeihin noin 40km jälkeen. En usko syynä olleen magnesiumin/suolojen puute tai nestehukka (juomareppu 2litraa urheilujuomaa geelit 5kpl). Voiko esim vähäinen vaatetus ja tuuli aiheuttaa tuota ongelmaa (ohut alupaita ja kisapuku)? Kaipailisin kokemuksia ja vinkkejä millä tästä ongelmasta pääsee eroon.
Krampit ojentajissa
Jasi
71892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No, ilmeisin syy on huono kunto, johtaa tekniikkavirheisiin mm. liikaan ojentajien käyttöön.
No kiitos! Kuntoa kyllä yritetään parantaa, mutta kärkivauhdissa kun yrittää pysytellä niin eihän se ole sunnuntailenkkeilyä ainakaan suurimalle osalle (pitää varmaan hiihtää tulevat koitokset hiljempaa). Olen kyllä kuullut krampeista kovakuntoisillakin kavereilla..
http://www.hs.fi/urheilu/mmhiihdot/artikkeli/Matti Heikkinen odottaa kuninkuusmatkalta raakoja kramppeja/1135243925149
Löysin tietoa että kylmä voisi aiheuttaa kramppeja.
Lihaskouristukset ( krampit, spasmit, "suonenvedot" ) :
Lihaskouristuksen yhteydessä lihas tai lihasryhmä jännittyy pakonomaisesti aiheuttaen kipua ja liikerajoitusta. Yleensä kouristukset yllättävät voimakkaan rasituksen aikana tai sen jälkeen. Jos suoritusta jatketaan kouristuksesta välittämättä, voi seurauksena olla lihassäikeiden repeämiä.
Syyt:
- pitkäaikaisen rasituksen aiheuttama elimistön nestetasapainon (suola, kalsium, magnesium ) häiriöt varsinkin kuumalla ilmalla.
- verenkiertohäiriöt (esim. kireät sukat, suonikohjut yms.)
- Energiavarastojen (glukoosi -> ATP) ehtyminen liian kovan harjoituksen seurauksena.
- lihasten kordinaatiohäiriö huonon lihastasapainon seurauksena
- vanhat lihasvammat
- psyykkiset tekijät - vireys ei ole optimaalinen
- puutteellinen verryttely, kylmä ilma
- tulehdukset eli infektiot
Eli normaali harjoittelunaikainen ruokavalio. Kahtena edeltävänä päivänä riittävästi hiilareita, suoloja ja nestettä.
Edeltävällä viikolla lenkkeilyä riittävästi, vaan ei liikaa ja sopivia vetoharjoitteita parina päivänä.
Lisäksi riittävästi kokemusta oman ropan käyttäytymisestä.
Poppaskonstit aiheuttavat ramppeja, joten niitä tulee välttää.
Juuri näin!
Ne sehän tässä onkin ihmetyksenä kun valmistautuminen on tehty mielestäni ihan oikein, eikä mitään poppakonsteja ole yritetty. Ainoana erona aiempiin vuosiin on kevyempi vaatetus ja siitä tuli mieleen josko kylmä olisi syynä. Sellainen detaali vielä että krampit tulivat helpoilla osuuksilla jossa käsiä ei paljoa rasitettu. Ylämäissä krampit tuntuivat helpottuvan kun lihakset joutuivat kovemmille ja lämpenivät. Ajattelin että jotain linimenttiä voisi koittaa "poppakonstina".
Lapponiassa päästään taas testaamaan kropan toimintaa!
Itsellä mahdollisimman ohut vaatetus toiminut parhaiten. Mm. 2009 Marcialonga lähdössä -7 ja keskilämpötila alle nollan. Päällä lyhyt hikikerrasto ja kisatrikoot. Nestehukka alle 1 litra ja ei mitään kramppeja (80kg/190cm). Teorian ja oman kokemuksen mukaan kramppeja vähemmän ja suorituskykyä enemmän mitä vähempi nestehukka.