Mikähän se synkkä tunneli oikein on, jonka läpi me rakkaani kanssa joudumme joka päivä työmatkallamme ajamaan? Onko sen rakentamiseen varmasti kaikki luvat kunnossa? Kammottava paikka se on. Illalla jos joutuu kävelemään sen kautta niin ihan pelottaa.
Prisma siihen yläpuolelle jotakin rakentaa. Onkohan järkevää investoida näin lama-aikana noin kovasti? Mistä riittää ostajia?
Tällaisia me aina juttelemme rakkaani kanssa kun kotiin lehtikankaalle ajamme tai sieltä kaupunkiin.
Prisma siihen yläpuolelle jotakin rakentaa. Onkohan järkevää investoida näin lama-aikana noin kovasti? Mistä riittää ostajia?
Tällaisia me aina juttelemme rakkaani kanssa kun kotiin lehtikankaalle ajamme tai sieltä kaupunkiin.
Vastaukset 31
Vanhimmat
tunnelma tahtoo siellä yllättää, klaustrofobia meinaa yllättää. Onneksi siitä pääse kuitenkin läpi muutamassa sekunnissa ahdistamattomimpiin kauppoihin....
Seuraavaksi saattaa tietenkin tulla pakkolabyrintti vihreään he.......n?
Melkoinen katiska!
Siellä voi tulla mörköjä vastaan ja vaania vaikka minkälaisia rikollisia, risma saa palkata turvamiehen auttamaan kädestä pitäen levoskaa ja sen rakasta.
tunneleineen. Eiköhän se vielä siitä kaunistu kun rakennus kokonaan valmistuu. Toivottavasti kammottavuus myös vähenee. Persoonallinen ratkaisu kieltämättä, tällaisista tuleekin usein paikkakunnan maamerkkejä jotka jää kulkijan mieleen ja se on tässä hyvä asia. Tunnelihan siinä on jo ennestään Prisman parkkihalli joka on tavallaan tunneli sekin. Joten ei tässä sittenkään kovin suuresta muutoksesta ole kysymys.
Itsekin mietin samaa kuin Levoska että mistä riittää asiakkaita superkokoiseen Prisman kun lopputilejä jaetaan ja raha ei liiku.
On siitä jo jokunen vuosi aikaa.
Eihän tuo kauppaa kummempi, ei hyvässä eikä pahassa. Saatan minä käydä vielä toistekin.
S-ryhmällä kaikkialla.
Osuusliike Maakunnalla on mahdollisuus pitää korkeita hintoja pienten pitäjien S-marketeissa.
Esim. Ämmänsaaren tuli kilpailua lisää kun K-Supermarket aloitti. Hintatasoon tuli heti muutosta.
Mm. alennus-% parasta ennen tuotteille on -50%, mutta Hyryllä vastaava alennus on -30%.
Ristijärven ja Puolangan tilannetta en tiedä, mutta ohi kulkiessa tarkistan tilanteen.
Ihmeesti asiakasomistajat antavat "kusettaa" itseään.
Vai eikö enin osa ymmärrä osuuskaupan toimintaa?
Pitäisikö edustajistoon valita eriporukka?
Pohjoispohjalainen suurosuuskauppa Arina on vallannut jo kaikki alueensa pienet osuuskaupat P-Pohjanmaalla ja samoin Lapissa. Juoru kertoo että tulossa se on Kainuuseenkin.
Itse menisin mieluummin vaikka Kuopion suuntaan Peeässän kelkkaan. Itsenäisenä Maakunnalla ei taida olla tulevaisuutta pitemmän päälle.Suuret puristavat sen kuoliaaksi.
Minäkin muuten ihmettelen Prisman laajennusta, ei taida olla järkevää.
Nytkö se Levoska on vasta herännyt, tunnelihan avattu jo ajat sitten. Ei voinut olla nauramatta taaskaan.
Lohtajan ABC -30% vanhentuvista tuotteista. Citymarketissa taas saanut jopa -50%.
Eikö ne vanhentuvat tuotteet kannattaisi yrittää myydä mahdollisimman halvalla.
En näe ongelmaa, onpa joskus jäänyt jogurtti syömättä, pari päivää yli mennyt. Ei mitään vaikutusta.
Nyt sen keksin, Lewoska ei käynyt ulkona aikoihin.
Selitys löytyi kun selasi Levoskan viestihistoriaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000227&posting=22000000040600353#22000000040600353
...eihän kukaan rakenna tuollaista ilman markkinatutkimusta. Ei mikään liikeyrityys tee mitään mu-tu tuntumalla ja ilman faktoja. Montako isoa, ison ketjun markettirakennusta olette nähneet tyhjillään? Ja käykääs katsomassa prismassa, kyllä asiakkaita riittää ja kun riittää asiakkaita, riittää myös työntekijöitä. Maakunta kuitenkin työllistää Kainuussa enemmän kuin UPM koskaa, ei siitä kannata olla nyreissään jos palkkaav vielä lisääkin. Ja kyllä se Kajaanin ruokakori on suomen halvimpia myös maakunnalla... Itse käyn siinä kaupassa mikä sattuu eteen, eli en ole minkään "vakiasiakas".
"Ja kyllä se Kajaanin ruokakori on suomen halvimpia myös maakunnalla"
Itse olen huomannut prisman hinnoissa merkittävää nousua, ei ole halpaa. Halvimmalla saa Kajaanissa ruuan kun shoppailee useammassa kaupassa.
entinen, veronmaksajathan senkin maksaa, työllistäähän se vähän aikaa, paljon parempi siitä on kääntyä parkkihalliin, ei ole niin paljon ruuhkaa.
Voi kulta eihän mikään tunneli ole vaan paikallinen metro.
Kauppoihin ostomaniassaan
ulkonäkösi suojelee sinua, saat kävellä ihan rauhassa.
Siellä vasta pitkiä tunneleita. Jos noin pelkää pientä katosta, miten se peräpään tunneli ei pelota.
Tunneli pelottaa aina.Silta on paljon mukavampi rakennelma.
Suojeleva ulkonäkö pelastaa liialta seksiltä.
Outo Kovin outo
mikähän se tunneli on. Haloo Levoska!
Voisi olla vaikka kloakki.
Voisi kaivaa tunnelin.
No nyt on tunnelissa valot. Näkee ajella.
valmistuu
Pitäisi tässä lähteä tunnelia kaivamaan.
vähentynyt keskuskadulla liekkö tunnelilla sormensa pelissä.
narista jostain kaupan laajentamisesta.
Ettei olisi asialla naapuri kauppa.
Onnela-koti se teitä jo odottelee.
Sinne vaan pois Lhetikankaalta pelkäämästä.
Äläkä sitten mene sinne väärään Onnelaan,
jonne jo tietenkin olit juoksujalkaa menossa.
Nyt kun tunneli alkaa olla valmis, niin ihan siistiltä vaikuttaa. Pyöräilin eilen sen läpi. Tilaa oli riittävästi, mutta valoa olisi saanut olla enemmän. Toivoa sopii, että paikka pysyy puhtaana lasinsiruista.
Liikennevalot siellä välissä vaikuttivat liioittelulta. Eli turhan pitkä tunneli oli kuihtuvan Kajaanin olosuhteisiin.
Joen rannasta katsottuna betoni rakennelma näyttää rumalta, mutta ainahan voi katsella vain joelle päin.
Olikohan vaivan arvoista? Eli tuleeko laajennetusta Prismasta nyt Kajaanin kaupan keskus.
Pistäpä Levoska se rakkaasi sinne hameesi alle ja pierasta rapsauta oikein mojova hajupieru. Kysy sitten näkyykö mitään 'outoja tunneleita' siellä käryn seassa!
siellä SOKOS-tunnelissa on. Yksinkertaisinta olisi laittaa tehokkaammat liikennevalot ja kytkeä vain vihreät lamput päälle, sävy sävyyn, meinaan.
Hyvä puoli vielä asiakkaan kannalta, ettei tule hintojen korotuspaineita, kun kaupunginhan se kuuluu valot laittaa ja ylläpitää.