Mikä vikana

Canon PowerShot A85

Olen satunnainen valokuvausharrastaja. Kamera on ollut hyvä olen ollut siihen tyytyväinen. Kamera on n. 5 vuotta vanha. Mutta nyt mikä vikana, kameralla en sa otettu kuvaa. Nestekidenäyttöön tulee asetukset, mutta ei kuvaa otettavasta kohteesta. Näyttöön tulee joitakin valoviivoja ja otetussa kuvassakin on vain valoviivoja.

9

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä kyllä

      Kamerasi on tullut tiensä päähän. Viisi vuotta on silti kunnioitettava ikä tulle mallille, hienoa kun palveli noinkin pitkään. Se on tämä kertakäyttökulttuuri, sitä ei kannata korjauttaa koska uusi vastaava kamera maksaa 100-200 euroa, tuon kamerasi korjaaminen, mikäli varaosia vielä saisi, maksaisi varmasti saman verran. Kuvailemallasi tavalla vikaantuneita kameroita olen nähnyt useampia, itselläni jopa hajosi Ixus aivan samalla tavalla. Kyse vaan on siitä että niitä valmistetaan halpamaissa halpaosista. Todennäköisesti et ole itse sitä mihinkään kopauttanut, se on vain aikaamyöten hapantunut. Muistikorttia voit sentään käyttää uudessakin kamerassasi ja kenties niitä ladattavia pattereita.

    • llfffff

      Ota heti yhteys JAS-tekniikkaan, joka on Canonin takuukorjausfirma. Kyseessä on luultavasti Sonyn valmistamissa kennoissa 4-6 vuotta sitten esiintynyt kennovika. Kennovika korjataan JAS-tekniikassa ilmaiseksi (kuten veljeni kameran tapauksessa), vain postikulut joutuu maksamaan. Joissakin tapauksissa saa uuden kameran tilalle. Kameran iällä ei ole vaikutusta, jos vika osoittautuu kennoviaksi, se korjataan joka tapauksessa ilmaiseksi. Kameran myynyt liike ei välttämättä tiedä ilmaisesta korjauksesta, eli suoraan takuukorjaajaan yhteys. Täällä on lueteltu mallit, joissa kennovikaa on esiintynyt: http://www.imaging-resource.com/NEWS/1128958202.html

      • - vinkki -

        Minulla on n. 5v vanha Canon Powershot S1 IS, jossa oli kennovika. Jas-tekniikka korjasi sen takuuseen tammikuussa ja postikulujakaan ei tarvinnut maksaa. Postipaketti meni asiakaspalautuksena. Linkistäsi en löytänyt kameraani, mutta tuolta löytyy :

        http://www.imaging-resource.com/badccds.html

        Myös ketjun aloittajan Canon A85 kuuluu näihin kennovikaisiin.


      • jjjlllll

        http://www.voimahali.fi/vh/showthread.php?t=83385

        Eli uusi vastaava kamera tuli tilalle. Ainahan on riskinä, ettei se olekaan kennovika, mutta JAS tekniikkaan soittamalla varmaan selviää jo jotain. JAS tekniikan kotisivut: http://www.jastekniikka.fi/

        Tuo A85 ei ollut siinä aiemmassa listassa, mutta myös A85 mallissa käytettiin samaa vialliseen sarjaan kuulunutta kuvakennoa kuin esim. A70:ssä.


      • Saiturimummo
        jjjlllll kirjoitti:

        http://www.voimahali.fi/vh/showthread.php?t=83385

        Eli uusi vastaava kamera tuli tilalle. Ainahan on riskinä, ettei se olekaan kennovika, mutta JAS tekniikkaan soittamalla varmaan selviää jo jotain. JAS tekniikan kotisivut: http://www.jastekniikka.fi/

        Tuo A85 ei ollut siinä aiemmassa listassa, mutta myös A85 mallissa käytettiin samaa vialliseen sarjaan kuulunutta kuvakennoa kuin esim. A70:ssä.

        Itselleni kävi myös niin, että MONI valokuvausliike alkoi suositella uuden ostoa.
        Otin yhteyden Canoniin, sieltä tuli ohje ottaa yhteys JAs-liikkeeseen, jossa vika tunnistettiin ja kun kamerani oli jo sen verran iäkäs, sain uuden tilalle.


    • Alkaa olla kiire!
      • Jos ei ole kahteen ja puoleen vuoteen saanut korjattua, niin tuskin vie sitä enää korjattavaksi. Tuo on kyllä uskomattoman hyvää palvelua, että korjataan noin pitkänkin ajan päästä.


      • lkljjidjhhu
        okaro kirjoitti:

        Jos ei ole kahteen ja puoleen vuoteen saanut korjattua, niin tuskin vie sitä enää korjattavaksi. Tuo on kyllä uskomattoman hyvää palvelua, että korjataan noin pitkänkin ajan päästä.

        Ei se pelkkää "hyvää palvelua" ole. Tuohonaikaan kennonvalmistajalle (Sony) sattui paha moka ja kokonainen kennosarja oli susi. Vika oli niin laaja ja ilmeinen, että se tunnustettiin ja ilmainen korjaus myönnettiin takuun jälkeenkin niille kameroille, joissa kenno oli viallista sarjaa oleva kenno.


    • Silti yli viiisi vuotta on aika pitkä aika korjata tuollaista. Digikameran odotettavissa oleva käyttöikä on yleensä lyhyempi. Canonilla on aika reilua politiikkaa muutenkin. Oma Ixus 107 meni virhevastuuseen runsaan vuoden ikäisenä, kun objektiivissa oli pölyhiukkanen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      93
      5984
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2085
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe