Elatus maksut ei riitä

Kyllä suomessa lapsiperheillä on tiukkaa. Meillä ei edes joka päivä syödä.
17763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

kenellä on varaa maksaa ainakin elarit ja sitten saisi myös kunnalta elarit koska sinulla ei tunnu olevan varaa maksaa. Kyllä niillä jo lapset ruokkii.Yksi lapsi jos kyseessä niin 146 lapsilisät 130 mitä oli varaa maksaa sinulle ja sinulta (sossusta) elarit 130e niin on jo yhteensä 400e joten kyllä sillä lapsi elätetään.
Joten lapsi sinne missä varaa pitää lapsi!

Äänestä

Siskolle tulee 1200 euroa joka kuukausi, on yksin huoltaja kahdelle lapselle ja käy kymppiluokkaa.
Tuosta 1200 eurosta maksaa vuokran omavastuun 160 euroa, 3 kk:n välein noin 100 euron sähkölaskun ja 40 euron linttikortti, käteen jää ylimääräistä noin 1000 euroa melkein joka kuukausi.
Kyllä tuolla rahalla luulisi tulevan toimeen ihan helposti, lapset päivät päiväkodissa jossa saavat kaikki iltapäivään kuuluvat ateriat, se on kanssa suuri apu omia ruokaostoksia mietittäessä.
Jos itse saisin mieheni ja poikani kanssa 1000 euroa kuukaudessa elämiseen, elettäisiin varsin hyvin ja tultaisiin mainiosti toimeen, mutta se on kaukainen haave vain, sentin venytys siis jatkuu..

Äänestä

Olis varmaan kannattanu tuotakin asiaa miettiä ennenkö niitä muksuja aloitte tekeen..

Kuka näitä viestejä enää jaksaa..?!

Äänestä
  • täällä on tunnetusti kallista. Ulkolaisetkin kun käyvät, ihmettelevät miten suomessa ihmiset pystyy elää kun on niin kallista.

    Eräs mieskin sanoi, että pitää olla omat eväät kun tulee suomeen, kun täällä ei voi kertakaikkiaan mitään ostaa.

    Äänestä

  • suomessa kirjoitti:

    täällä on tunnetusti kallista. Ulkolaisetkin kun käyvät, ihmettelevät miten suomessa ihmiset pystyy elää kun on niin kallista.

    Eräs mieskin sanoi, että pitää olla omat eväät kun tulee suomeen, kun täällä ei voi kertakaikkiaan mitään ostaa.

    ..kuranaamoilla on tänne varaa tulla!! Tulevat vielä mielellään vatsat kurnien tänne lihapatojen ja loistavan sosiaaliavun ääreen!

    Äänestä

  • Adolf H. kirjoitti:

    ..kuranaamoilla on tänne varaa tulla!! Tulevat vielä mielellään vatsat kurnien tänne lihapatojen ja loistavan sosiaaliavun ääreen!

    aikoinaan lähtenyt leveämmän pöydän ääreen lähimmillään ruotsiin mutta myös austraaliaan ja amerikkaan.
    Lueppa muuten yllä noi säännöt tänne kirjoittamisesta.

    Keskusteluissa ei saa:
    Kirjoittaa rasistisia tekstejä, rasistiset ilmaukset ovat ehdottomasti kiellettyjä

    Äänestä

  • kuin suomalaiset kirjoitti:

    aikoinaan lähtenyt leveämmän pöydän ääreen lähimmillään ruotsiin mutta myös austraaliaan ja amerikkaan.
    Lueppa muuten yllä noi säännöt tänne kirjoittamisesta.

    Keskusteluissa ei saa:
    Kirjoittaa rasistisia tekstejä, rasistiset ilmaukset ovat ehdottomasti kiellettyjä

    ..niin lähtivät, tekemään töitä! Onko oman henkilökohtaisen mielipiteensä sanominen pakolaisista rasismia??

    Äänestä

  • Adolf H. kirjoitti:

    ..niin lähtivät, tekemään töitä! Onko oman henkilökohtaisen mielipiteensä sanominen pakolaisista rasismia??

    työntekijöiden mukana meni suuri joukko "joutilaisia" siipeiliötä jotka ei pärjännyt täälläkään, ihan kuten maahnmuutajissa nytkin, ja rasismia on selkeästi jos yleistää, sen takana yleensä huono itsetunto ja pelko.
    Vielä lisäksi ei todellakaan kuulu tämän palstan aiheeseen noi sun mielipiteet kuten ei kyllä tämä vastauskaan joten lopetan tämän keskustelun tähän hyvää kevättä sinulle.

    Äänestä

Tämä sama tunnistettava reppana täällä tasaisin välein tuuppaa näitä viestejä, joihin itse saa suurimman huudon vastata!

Terveisiä vaan päivänsäteelle :)

Äänestä

korotukset. Miehelle ei tule lainkaan hintojen noususta johtuvia lisämenoja.

Äänestä
  • Entäs nyt kun hinnat laskee: asuntolainojen korot ja muut asumiskulut, elintarvikkeiden alv-vähennys tulossa, vaatteet halpenee. Tollo, jos hinnat oikeasti nousee yli 5%, napsahtaa indeksi korotus.

    Äänestä

  • rukuiti kirjoitti:

    Entäs nyt kun hinnat laskee: asuntolainojen korot ja muut asumiskulut, elintarvikkeiden alv-vähennys tulossa, vaatteet halpenee. Tollo, jos hinnat oikeasti nousee yli 5%, napsahtaa indeksi korotus.

    tätähän selitit jo aikaisemmin..KAIKKI halpenee!! Ja se on hyvä,koska ihmisten ostokyky alenee!! Oletko ajatellut SITÄ?

    Äänestä

laihdutuskuurilla! Lapset syövät kyllä joka päivä hyvää ruokaa sekä koulussa että kotona. Säästä sinäkin jostain muusta kuin ruuasta.

Äänestä

Kouluja käymällä pääsisit palkoille ja eroon veronmaksajoen riesana (elättinä) olemisesta.

Äänestä

sitten sen elareiden maksajan ei pitäis olla edes hengissä.

Äänestä
  • ne mäyräkoirat ja muut PRIMAKON tuotteet niin ekutkin riitäisivät lasten ruokiin.

    Äänestä

  • ostamatta kirjoitti:

    ne mäyräkoirat ja muut PRIMAKON tuotteet niin ekutkin riitäisivät lasten ruokiin.

    ja vaikka emme olisi, emme pidä mäyräkoirasta. Susikoira tai kultainen noutaja olisi meille, ehkä berhradilainenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruokaan enää kirjoitti:

Kyllä suomessa lapsiperheillä on tiukkaa. Meillä ei edes joka päivä syödä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu