Mitkä valtuudet ulosotolla on, kun minulla on omaisuutta jotka on ulosmitattu.
Maksan kuukaudessa ulosottoon 1/3 osan velkani määrästä. Nyt kuitenkin ulosotto ihminen haluaa alkaa realisoimaan omaisuuttani. Velkaa on noin 19000.
Onko siis olemassa mitään lakia joka turvaa minun oikeuteni,kun olen kuitenkin maksanut suunnitelman mukaisesti ulosottomiehelle,nyt on velkaa tullut hieman lisää ja siitä tämä haloo, sanoin kuitenkin uolle että kuukausittaista maksuerääni voisi nostaa niin,että tuo 1/3 osa tulee täyteen.
He nyt kuitenkin uhkailevat alkavansa realisoimaan omaisuuttani jos en ota lainaa pankista, mitä en tietysti saa,kun luottotiedot ovat menneet.
Ulosotto ..
7
1128
Vastaukset
- ks juttu.
Eli eräällä kerralla tämä samainen uo ihminen oli keksinyt sellaisen jutun,että kun eräästä paikasta jolle tein töitä tulee tililleni rahaa niin hän ottaisi tästä rahasta suoraan puolet eli jos tilille tulisi 3000 hän ottaisi siitä 1500e. Eikö heidän tarvitse ajatella,että näistä tuloista pitää maksaa myös alv ym eläminen?
Tämä on siis tämän maksusuunnitelman lisäksi.
Onko niin,että jos ihmisellä on omaisuutta ja tuloja ei ole enää mitään oikeuksia.
Tarttee vissiin muuttaa vuokralle ja tehdä pimeenä kaikki,kun mikään ei tunnu riittävän.- ::::::::::::::
Näinhän se vaan on, omaisuutta ei saa olla, pankkitilillä ei saa olla myöskään ylimääräistä ( ulosottomies voi lähettää pankille samanlaisen maksukiellon kuin työnantajallekkin), jos olet haltiana autossa ja omistajana rahoitusyhtiö, voi auton ulosmitata jne...
- NIILLE MITÄÄN
tere älä suotta maksa mitään niille anna perkele mennä kaikki vituiksi oottele vaan että vanhenee. Sama ootella se 15vuotta ku maksaa nuin kovalla korolla oleville konnille mitään...
- voisi
Pyytää jotakuta takaamaan? Eihän tuo nyt kauhean iso velka ole?
- saada takaajaaa
Ei kukaan nykyaikana ikävä kyllä tule takaamaan,vaikka velkojen jälkeenkin omaisuudestani jäisi niin paljon,että saisin kaikki kyllä maksettua,jos uo alkaa realisoimaan.
Muuten voisin antaa kaiken mennä,mutta,kun on lapsia niin en haluaisi heidän menettävän kotiaan ja koulujen vaihtoa ym.
Olisikohan minun järkevää ottaa seuraavalle uo käynnilleni mukaan asianajaja tai joku muu henkilö joka tietää paremmin näistä asioista.
Vai onko se hyödytöntä,jos uo.lla on oikeus tehdä mitä se haluaa. Minulla kuitenkin on mahdollisuus lyhentää tuota velkaa esim. 2000e kuukaudessa ja ihmettelen miksi omaisuuttani pitää alkaa realisoimaan vaikka pystyn sitä lyhentämään. - käsittänyt
saada takaajaaa kirjoitti:
Ei kukaan nykyaikana ikävä kyllä tule takaamaan,vaikka velkojen jälkeenkin omaisuudestani jäisi niin paljon,että saisin kaikki kyllä maksettua,jos uo alkaa realisoimaan.
Muuten voisin antaa kaiken mennä,mutta,kun on lapsia niin en haluaisi heidän menettävän kotiaan ja koulujen vaihtoa ym.
Olisikohan minun järkevää ottaa seuraavalle uo käynnilleni mukaan asianajaja tai joku muu henkilö joka tietää paremmin näistä asioista.
Vai onko se hyödytöntä,jos uo.lla on oikeus tehdä mitä se haluaa. Minulla kuitenkin on mahdollisuus lyhentää tuota velkaa esim. 2000e kuukaudessa ja ihmettelen miksi omaisuuttani pitää alkaa realisoimaan vaikka pystyn sitä lyhentämään.niin, että omaisuutta aletaan realisoimaan vasta siinä vaiheessa kun olet ns. maksukyvytön eli ei voi periä esim. palkasta tai muista tuloista.
- Entinen ulosottovelallinen
käsittänyt kirjoitti:
niin, että omaisuutta aletaan realisoimaan vasta siinä vaiheessa kun olet ns. maksukyvytön eli ei voi periä esim. palkasta tai muista tuloista.
Omaisuutta aletaan realisoimaan, jos velat eivät tule muuteen kertymään loppuun määräajassa. Ulosoton uusi määräaika on lain mukaan kolme kuukautta, mutta joustavat, jos tulee kohtuu ajassa maksettua (itsellä meni vajaa vuosi). Jos uutta velkaa tuli piti maksaa maksukehotuksella tai liittää asia maksusuunnitelmaan ja korottaa lyhennyserää.
Joten eiköhän tuo realisointi ole estettävissä, jos pystyt esittämään ulosotolle miten maksat velan loppuun mahdollisimman nopeasti, etkä tee uutta velkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996053
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963045Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774