Rehellistä

mielipidettä

siitä,
kuinka kauan menee kun vauva huutaa märkää vaippaa kestovaippoja käyttäessään?
Meillä ei mene kuin puolitoista tuntia ja vaippa vaihtoon.
Kertakäyttöinen menee kahdeksan tuntia ( kerran unohtui yöllä vaihtaa) ja olisi varmaan mennyt kauemminkin. Sisälsi vain pissaa joten kakkasta olisi kyllä huutanut aiemmin.

Ja sitten se koko. Vauvan takamus on niin iso, että ilettää laittaa selälleen makuulle kun pelkää jotain ryhtivikaa.
Miten olette ratkaiseet tuon vaipan paksuuden vai onko siihen ratkaisua?

9

1155

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitipien

      Meillä on kestovaipat ilman kuivaliinaa käytössä, ja kyllä meillä "äiti huutaa ennen kuin vauva", eli vauva ei ole moksiskaan, vaikka vaipassa olisi pissaa niin että yli tulee.

      Onko teillä kuivaliinapintaiset kestovaipat käytössä vai sellaiset, jotka tuntuvat märältä heti kun niihin tulee pissa? Jos vauva ei tykkää märästä vaipasta, kannattaa ehdottomasti käyttää kuivaliinaa.

      • ap.

        hyvä huomio!
        Äitiyspakkauksen vaipat ne huudattaakin. Käytössä on myös ollut fleece pintaisia ja ne ehkä ovatkin ne paremmat. Kiitti.


      • Tuleva kestoilija?????

        Eli nytkun olen saanut mielestäni tarpeellisen määrän alkuun käytettäviä kestovaippoja(sama kuin ä-pakkaukksessa)pitänee hankkia vielä kuivaliinoja lisäksi?? ja Mitä kangasta kyseiset liinat ovat?


      • ap.
        Tuleva kestoilija????? kirjoitti:

        Eli nytkun olen saanut mielestäni tarpeellisen määrän alkuun käytettäviä kestovaippoja(sama kuin ä-pakkaukksessa)pitänee hankkia vielä kuivaliinoja lisäksi?? ja Mitä kangasta kyseiset liinat ovat?

        Voisin ajatella että ihan fleecekangaspala kelpaisi. Sellainen joka päästää pissan läpi. Koko voisi olla ihan vaipan mallinen.
        Olen kuullut ja nähnyt myös riisipaperia käytettävän. Se näytti aivan sellaiselta harsolta jota käytetään mansikkamailla hallaa estämässä. Tuskin se nyt maatalouskaupasta oli ostettu, että varmaan löytyy marketista :)

        Itse menen tästä nyt kangaskauppaan...


      • äitipien
        Tuleva kestoilija????? kirjoitti:

        Eli nytkun olen saanut mielestäni tarpeellisen määrän alkuun käytettäviä kestovaippoja(sama kuin ä-pakkaukksessa)pitänee hankkia vielä kuivaliinoja lisäksi?? ja Mitä kangasta kyseiset liinat ovat?

        Kaikki vauvat eivät tarvitse kuivaliinaa, ja olen kuullut, että joillakin se kuivaliina (varsinkin fleece) aiheuttaa ihoärsytystä.

        Meillä ei ole kuivaliinoja käytetty, koska poika ei ole valittanut märkää vaippaa, ja iho on kestänyt hyvin ilman kuivaliinojakin.

        Erilaisia kuivaliinamateriaaleja, ja ehkä valmiita kuivaliinojakin, myy ainakin http://www.myllymuksut.com/
        Olen kuullut, että jotkut ovat tehneet vauvalleen yövaippaa varten kuivaliinakankaasta pikkuhousut, jotka laitetaan vauvalle ensin ja vaippa siihen päälle.


    • kun vauva kasvaa ..

      Hei,
      meillä ei poika huuda märkää vaippaa, mutta vaihdan kyllä kestovaipan 2 tai enintään 2,5 tunnin välein, muuten tulee ylivuoto. Varmaan käytän liian vähän imua. Kertiksillä saatan päivällä pitää neljänkin tunnin vaihtoväliä, yöllä kertis on vauvalla yleensä yli 12 tuntia. Käsittääkseni moni muukin pitää kestovaipoilla lyhempiä vaihtovälejä kuin kertiksillä.

      Tuo vaippapaketin paksuus on vaivannut muakin kokoajan, siksi käytänkin niin vähän imua kuin mahdollista, näin saan paketista ohuemman, mutta joudun sitten vaihtamaan vaippaa useammin. Ihan pienellä kestovaippa tuntuu tosi paksulta, mutta sitä mukaa kun lapsi kasvaa, alkaa se vaippa olla lapsen kokoon suhteutettuna kokoajan pienempi. Meillä poika nyt 6 kk ja käytetään kestoja ja kertiksiä iloisesti sekaisin, suunnilleen puolet ja puolet. Öisin käytän suosiolla kertiksiä.

      Tuohon vaipan paksuuteen vaikuttaa tietysti se, millaisia vaippoja ja imuja käytät. Hamppu- ja bambukankaat on kaikkein imukykyisimpiä, niillä paketista saa ohuemman kuin esim. froteeta käyttämällä.

      • ....Nappi

        Niin, kestojen imukyky lisääntyy pesujen myötä!

        Kestoja myös todellakin täyty vaihtaa useammin, mutta onko se haitta? Itse en haluaisi neljää tuntia haudutella kertiksen kanssa vauvan peppua pissalla.
        Tosiaan, keinokuituiset materiaalit eivät kaikille käy, mutta kannattaa kokeilla Coolmaxia
        Bambun imukyky on noin 60% paremoi kuin puuvillalla.

        Kestovaippainfon sivuilta löytyy runsaasti keskustelua näistä(kin) aiheista ;)


    • vaihdellaan

      päivisin tiheään, 1-3 tunnin välein, vauva 2kk. Vaihdan kyllä vaikkei vauva ole koskaan huutanut märkää/edes kakkaista vaippaa, ja vaikkei vaippa likomärkä olisikaan, sillä minusta ei tunnu hyvältä hauduttaa vauvan peppua niin minkäänlaisissa vaipoissa mahd.monta tuntia putkeen vaan ihon olisi hyvä saada pieniä ilmakylpyjä pitkin päivää. Yöllä tämä ei tietenkään onnistu, silloin meillä on vaippana kuivapintainen sisätäyttövaippa, jonka imuna on hamppupötkö. Päälle ohut kuori, imee kuin paris hilton eikä takuulla ole liian paksu.

    • joppa2

      Heips!

      Meillä vauva raivostui pienenä aina hetkessä märästä vaipasta - myös kertiksissä. Ollaan kokokestoilijoita, mutta ehdoton edellytys on ollu KUIVALIINAPINTAISET VAIPAT. Kuivaliinakankaita on mikrofleece, Coolmax ja kuivaliinakangas, joista musta ehdottomasti paras on urheilukerrastoista tuttu Coolmax. Se siirtää tosi nopsasti pissan vaipan imuosaan, varsinkin jos sen alla on mikroinsertti.
      Esim. kotimaisista Hippu-vaipoista löytyy niin tasku- kuin sisävaippojakin tolla pinnalla.
      www.hippuvaipat.fi -> taskuvaippa ja yhdenkoon sisätäyttövaippa.

      Lisäksi löytyy fleecepintaisia mikroinserttejä, jotka on hyviä harsojen ja sisävaippojen päälle sekä ohuempia kuivaliinoja:
      http://www.hippuvaipat.fi/products-page/?category=5

      Me suositaan taskuvaippoja täytöllä: mikroinsertti bambutaitto/hampputiima. Yöksi sekä bambua että hamppua. Taskuvaipassa hyvillä bambu/hamppuimuilla ei tuu niin paksua pakettia kuin esim. harsoilla. Meillä 1v 8kk poitsu ollu koko kestoilija koko ikänsä ja hyvin kestot pelittää yötkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1985
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1355
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1108
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      103
      930
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      781
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      572
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      544
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe