RENAULT 4, eli tipparellu

Käyttöentisöijä

Meillä ollut R4 jo n.20v. vm. 1976. nyt olis tarkoitus restauroida auto kesäkäyttöön. Onko jollakulla tietoa, mistä saisi aineistoa, korj. käsikirjaa, varaosia ym. Olisko henkilöitä, jotka ovat puuhastelleet ko. aikansa ihmeauton kanssa. kaikki tieto (asiallinen) olis tarpeen. Höpölöpökirjoittajat älköön vastatko!

7

2267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta
    • R4 TL

      Motonet pitää yllättävän paljon tipan osia myynnissä.
      Renault-kerhon sivuilta löytyy tosiaan paljon tietoa aiheesta. Tervetuloa kerhon toimintaan mukaan, toukokuussa on Ranskalainen visiitti Kangasalalla ja heinäkuussa kesäkokoontuminen Hattulassa.
      terv. Tippa-Relluilija Turusta.

    • Anonyymi

      Valitettavasti et saa siitä enää autoa tehtyä, varsinkaan sun taidoillasi. Autokin on läpeensä mätä, eli koko auto pitäisi valmistaa uudestaan.

      Kannattaa ajella kesä fillarilla🚲

    • Anonyymi

      Hayesin korjausmanuaali ja renault-harrastajien nettisaitti ovat hyvä lähteitä. Täällä taas tojotistit ovat vyöryttäneet palstan, tähänkinnketjuun joku oli ehtinyt solvaamaan. Toki onhan tipparellun rakentee 70-luvulla ja turvallisuus on mitä on, mutta jos runko on ehjä tai korjattavissa niin kiva kesäautohan tuosta tulee

    • Anonyymi

      Tipparellu on melko turvallinen auto koska siinä on kokoon painuva korirakenne joka tuo turvallisuuden tunteen.

      Kori rakennetta voi vahvistaa ylimääräisellä maalikerroksella.

    • Anonyymi

      tipparellu renault kerho .fi -> kaikki löytyy T:

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5761
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      3045
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2655
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2361
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2083
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2079
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1766
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      146
      1337
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      14
      1309
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1163
    Aihe