Moi
allekirjoittaneen lukeminen on vähän niin ja näin, lähinnä kausiluontoista. Näin olenkin tykästynyt Vuorisen 'kevyeen' kirjallisuuten, jossa ei tarvitse paljoa miettiä, eikä palata takaisin muistelmaan mitähän viime viikon lukehetkessä taas tapahtui (vrt. kauniit ja rohkeat ;))
Nyt on kuitenkin käynyt niin, että Vuoriset on luettu (eikä niitä tosiaan kahdesti voi lukea) ja haussa onkin samantyppinen kirjailija. Eli jos joku voisi antaa vinkkiä siitä mille hyllylle seuraavaksi astelen kirjastossa.
Dan Fanten nimen bongasin jostain netistä ja se vaikutti kohtuullisen mielenkiintoiselta, mutta tahtoisin keskittyä lähinnä suomalaisen kirjailijan tuotantoon.
Kiitos kaikille, jotka jaksaa vaivautua.
Juha Vuorinen
7
1067
Vastaukset 7
- scarabaeus
Suomalaisista samantyyppisistä kirjoista en tiedä,
eipä taida olla,
mutta älä ohita
kirjailija Charles Bukowskin mittavaa tuotantoa,
on proosaa ja runoa.
Nautinnollista luettavaa, hyvin monitasoista.
Taidetta. - hemuli1979
Hommaa mun kirjoittama Rundilla kirjanen. Ainakin yritin siitä saada huumorikirjan. (Pientä mainostusta mutta menköön tällä kertaa)
- mainosta itse
Minäkin olen kirjasi lukenut ja voisin sitä kehua :)
- hemuli1979
mainosta itse kirjoitti:
Minäkin olen kirjasi lukenut ja voisin sitä kehua :)
Ei kyllä yleensä olekkaan tapana mainostaa ja missään tapauksessa en sitä kehuisi :)
- kirjastotädiltä!
Seppo Hyrkäs / Tommy Taberman kirjoja. Mielestäni samantapainen nyrjähtänyt ajatuskulku näillä hemmoilla. Vuorista olen vain kuunnellut radiosta. Sitten naiskirjoista radiostakin tutut Leila ja Annukka, joissa samaa henkeä, kuin brittisarjassa Todella Upeeta...!
- 9898
Jim Dodgea. Fup on käännetty suomeksikin, nimellä Fup. Richard Brautigan ehkä voisi kanssa kiinnostaa.
- vinkeistä
9898 kirjoitti:
Jim Dodgea. Fup on käännetty suomeksikin, nimellä Fup. Richard Brautigan ehkä voisi kanssa kiinnostaa.
kiitos vinkeistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121394
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.107519Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e100482Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410