Tutkimusten mukaan koulusurmaajat ovat kokeneet joutuneensa kiusatuiksi koulussa. Lisäksi he ovat olleet hyvin ahkeria internetin väkivaltapelien pelaajia. Niissä pyritään tappamaan mahdollisimman monta vastustajaa. Osa ihmisistä on tunnetusti ulkopuolisille vaikutuksille alttiita. Tähän perustuu diktatuurimaiden aivopesu. Ei siis ole ihme, että jollekin muodostuu pakkomielle testata ampumista reaalimaailmassa ja mikä on parempi paikka kuin koulu, jossa voi lisäksi kostaa kiusaajilleen? Lisäksi lehtien jutut vastaavista tapauksista toimivat lisäkiihotuksena. Ennen ei ollut kouluampumista, mutta ei ollut myöskään internettiä ja roskalehtien lööppejä.
1. Koulukiusaus lopetettava ja järjestys kouluihin
2. Internetin ampumispelit kiellettävä
3. Iltapäivälehtien hekumointi ampumistapahtumilla kiellettävä
4. Koulujen turvallisuutta parannettava, keinoja on!
Koulusurmien
6
366
Vastaukset
- ML213.
Lisäksi he ovat olleet hyvin ahkeria internetin väkivaltapelien pelaajia.
------
Ihmisellähän pahinta on erakoituminen/etääntyminen toisesta ihmisestä ja siten yksinäistyminen.Siis etääntyminen tahdon vastaisesti.Yksin oleminen ja viihtyminen omn eriasia.
Niin, monmasti toisista ihmisistä etääntynyt ihminen pakenee tilaansa esim. nettiin ja netti tälläiselle ihmiselle on vahingollista.Hän siis elää ihmissuhteiuta netin kautta/valityksella ja siten kaikki väkivalta viihde on häntä/mielikuvia voimakkaasti ohjaava.
Siis perusongelma ei ole netti tai väkivaltaviihde, vaan ihmisen sisäiset ongelmat ja ongelmoituminen.Normaali ihmisen mielikuviin/käyttäytymiseen ei esim. väkivaltaviihde vaikuta.Siis viihteen katsominen on vain ajan tappamista.
Mutta, miten estää ihmisen kehityksen ohjautuminen yksinäisyyteen/etääntymiseen toisista ihisistä on jo vaikea ongelma ratkaistavaksi.Ihminenhän mahdollistuu elämään yksinöisenä ihmisten keskellä.Siis kysymys on mielikuvista ja tuntemuksesta, jota lähellä oleva/vat ihmiset eivät tiedosta.- etääntyy
Ihminen on eläin Darwinin teorian mukaan. Kanalaumassakin joku valikoituu nokituksi. Ehkä se on sattumaa tai ei mutta varmaankin nokittu etääntyy muista.
- wet
voi olettaa antavan vuosien kiusaamista anteeksi
Sama pätee oikeuslaitoksen uhreihin. Poliisi joko kertoo mitä haetaan tai ettei ole kerrottu rehellisesti. Päinvastaisessa tilanteessa asia hyvitetään kuten premille....ihmisuhrein.- kriminalisointi
Perinteisesti ihmisten henkinen vainoaminen on ollut sallittua, koska poliittiset liikkeet ovat käyttäneet sitä toiminnassaan. Punaiset tai mustat natsit ovat huudelleet mitä tahansa vastustajistaan. Usein aikuisten toimintamalli heijastuu nuorisoonkin. On erikoista, että ihmisen tappaminen tällä tavalla ei ole rangaistavaa. Muinoin tunnettiin musta magia. Kiusaamisen seurauksena ihmisen stressihermosto aktivoituu ja seurauksena on verenpainetauti, sydänkohtaukset, unettomuus, masentuminen, sydänkohtaukset, mielenterveyshäiriöt jne., jotka lopulta johtavat kuolemaan. Jotkut haluavat lähteä porukalla ja se on jonkun mielestä kauheaa, kiusaajien?
- vaan, hys, hys
ei niin kovaa etteivät kuule,
minä kerroin syksyllä tosiasioita, yrittivät hullujenhuoneeseen viedä, hys, hys, hys, hys,
Taisit repäistä tuon tutkimuksen perseestäsi! Kannattaisi katsoa penn&tellerin jakso kouluiskuista. Ja entäpä charles whitmanin kouluampumistapaus vuonna 1966? Ei silloin ollut väkivaltapelejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010506
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404070Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386