Eikö osata enää kirjoittaa suomea?
Toisen polven sähköautojen soveltuvuutta työkäyttöön testaan Espoossa. Uusien sähköautojen ja kaupungilla sijaitsevien latauslaitteiden arvioidaan yleistyvän jo lähivuosien aikana.
Toisen polven sähköautot tekevät tuloaan. Tuusulassa kootaan parhaillaan täyttä päätä tänä vuonna toimintaansa aloittelevan Varkauden akkutehtaan esittelyautoja.
Tehoa ja toimintasädettä kertyy rutkasti enemmän kuin 80-luvulla käyttöön otetuille ensimmäisen polven ajoneuvoille.
- Ensimmäisen polven autot olivat nikkelikadmium-akkuja ja lyijyakkuja. Ja käytännössä tämä litiumakku tuo huomattavasti pitempiä kantamia. Se tietysti riippuu siitä akkupaketin koosta, mutta käytännössä auton takaosassa olevalla sähköakulla voi päästä jo 200 kilometriä, kertoo European Batteries-yhtiön tekniikkajohtaja Matti Nuutinen.
Käytännössä akkujen kehitys tarkoittaa sitä, että yhdellä latauskerralla voi ajaa nyt kolme kertaa pidemmälle kuin alkupään autoilla. Tuloksen luvataan paranevan entisestään, kun käyttöön saadaan kotimaiset akut.
- Tässä autossa on amerikkalaiset akut, ja kun ensivuonna alkaa Varkauden akkutehtaan tuotanto, akkujen koko pienenee puoleen tilavuuden suhteen, mutta energiaa tulee 30 prosenttia enemmän, lupailee FEVT:n ajoneuvo-osaston vetäjä Arto Haakana.
Sähköautot testikäyttöön Espoossa
Uudet akut ovat myös pitkäikäisempiä ja nopeampia ladata. Nyt Espoossa selvitetään jo millaisia latauslaitteita kaupungille tarvitaan.
- Me kokeilemme täällä Espoon alueella ladattavia hybridiautoja ja puhtaita sähköautoja ja katsotaan miten ne soveltuvat päivittäiseen työkäyttöön ja pyrimme saamaan käyttäjäkokemuksia ja sitä kautta katsomaan minkälaista latausverkostoa meidän pitäisi rakentaa täällä, sanoo Fortumin asiakkuuspäällikkö Juha Matikainen.
Vaikka valmiudet ovat hyvät, täysiveriset tehdasvalmisteiset sähköautot antavat odottaa itseään vielä kymmenisen vuotta.
Siihen asti kehitellään lähinnä niin sanottuja muutosautoja tutkimus- ja tuotekehittelymielessä.
http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/paakaupunkiseutu/2009/03/sahkoautot_kehittyvat_kiivaasti_636724.html
Ensi polvi
täyttä päätä
0
252
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026508
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h844954Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1073218Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303062Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262265Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191636Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961231Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391222Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311136- 48904