Kuinka pitkään, mille viikoille, asti keskosvauvanne ovat harjoitelleet syömistä pullosta tai rinnasta päästäkseen sairaalasta kotiin?
Meidän poika on syntynyt viikoilla 32 ja on nyt reilu 6 viikkoa vanha ( 1½ viikkoa laskettuun aikaan ). Poika opettelee vieläkin syömistä ja sairaalassa hänen maitoannoksensa valutetaan pääasiassa nenä-mahaletkulla. Maitomäärät ovat suuria ja syöntiharjoitteluun annetaan kerrallaan 15-30 min aikaa. Poika kyllä imee mutta melko hitaasti sen jälkeen kun nälkä on mennyt ohi. Muuta syytä sairaalassaololle ei enää ole viikkoihin ollut.
Syömisharjoittelu
3
579
Vastaukset
- maarit ja 9kk poju
Moi!
Minä sain rv 36 0 pienipainoisen pojan joka oli sairaalassa noin viikon verran. Aluksi syöminen oli pääasiassa NML:n kautta, ja vain vähän meni suun kautta. Mutta kun letku lähti pois, niin tuntui että poju söi pullostakin paremmin.
Ja niin sitten sain aarteeni kotiin.
Imetys tosin jäi,, olin niin jotenkin siellä sairaalassa pelästytetty syömisen tarkkailusta, että pullosta katsoimme kotona lähes millin tarkkuudella että paljonko poika kulloinkin söi.. Imetyksen puutteesta olen ollut hieman surullinen, mutta poika on ihan mukavasti kehittynyt ja kasvanut omaan tahtiinsa.
Toivon sulle ja perheellesi paljon jaksamisen voimaa ja iloisia hetkiä pienen kultanne kanssa. =) - ei oppinut
syömään rintaa ollenkaan. eli pullosta syötiin.
Kotiin päästiin pari viikkoa ennen laskettua aikaa. Oli sairaalassa 11 viikkoa. - Nimetön
Meillä hätäsektiossa viikkoja 32. Oli pari kuukautta keskolassa ja 7vk keskoskaapissa. Alkoi syömään itse pikkuhiljaa muutama päivä ennenkuin kotia pääsi. Pojalla oli myös lisähapen tarvetta melkein pari kuukautta mutta sekin hävisi vähän ennen laskettua päivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004185Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572974Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891588Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121254Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231057- 471013
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234992- 49946