Rakensin subbarin (Resolution 15" 100L) ja se on sijoitettu oikeanpuolimmaisen pääkaiuttimen viereen. Kun soittaa 30Hz pistetaajuutta, niin ääni selvästi tuntuu paikallistuvan subbariin. Onko subbarissa jotain vikaa, kun kerran matalien ei pitäisi juuri paikallistua mihinkään tiettyyn kohtaan, vai?
30Hz paikallistaminen?
4
581
Vastaukset
- niin.
puhdas 30hz ei paikallistu. mukana on jotain muuta jonka huomaat. kai sen huomaa jos jotain ihme räminää kuuluu...ettei vaan olisi subbarin päällä jotain helistimiä....:-))))
- eikä sitä
ole tarkoitettu kotikäyttöön, näin ollen elementin särö on kotielementtejä suurempi ja helpommin paikallistettavissa.
- Taajuugeneraattori?
Autosubbari kartion resonanssitaajuus on korkeampi
. Näin ollen voi olla korkeampia taajuuksia ja voimakkaampina kuin perustaajuus.
Koteloresonanssit.
Korva ei erota alle 100 Hz taajuuksilla mistä ääni tulee.
Musiikissa on harvoja soittimia (urut), joissa noin matala taajuus.
Ainoastaan iskusoittimet vaatii kaiuttimelta matalampia ääniä. Luonnollinen bassorumpu etc.
Subbari vaihtoon jos kuuntelet isossa huoneessa muuten ota huomioon huoneen resonssitaajuus? - suuntaan
Yliohjaat subbariasi ja ääni säröytyy. Kuuntelet jotain korkeamman taajuuden särinää.
Teepäs sokkotesti: joku kaverisi vaihtaa sen subbarin paikan ja tulet huoneeseen silmät sidottuina kuuntelemaan. Jos edelleen paikallistat subbarin sijainnin, olet rakentanut paskan subbarin tai et osaa säätää tasoja.
Tee sama jollain äänitteellä, jossa on rumpua ja bassoa. Kunnon subbarilla et kyllä osaa sanoa, onko subbari oikealla vai vasemmalla vai keskellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4326158- 875470
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514467- 543986
- 743934
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33606SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1923541Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432299