Pitkät kuukautiset.

Eli mulla on tässä jonkin aikaa sitten alkanut kuukautiset ja niiden kesto hiukan huolettaa, koska ovat kestäneet jo reilut pari viikkoa. Ovat olleet viikon todella runsaat, sitten oli pientä vuotoa kaks päivää ja sitten taas... Tosi ärsyttävää, kun saa kokoajan olla vaihtamassa siteitä!

Olen siis 13-vuotias.
71532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että siitä täällä kirjoitat, ois kannattanu äitilles tai jollekin muulle, terkkarille vaikka käydä kertomassa. Onhan ne menkat alkupuolella epäsäännölliset mutta ainakin mulla ekat menkat oli vaan pari raitaa housuissa. Ja kyllä tuo vähän oudolta kuulostaa.

Joten mee vaikka terkkarille tai pyydä huoltajaasi soittamaan lääkärille.

Äänestä
  • Kyllä taas huomaa, että pidetään tyhmänä..

    Luuletko sä oikeesti, etten oo tästä puhunut jo äidille? Enkä mä edes kaivannut tollasia kommentteja, vaan pikemminkin neuvoja.

    Kiitos.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    Kyllä taas huomaa, että pidetään tyhmänä..

    Luuletko sä oikeesti, etten oo tästä puhunut jo äidille? Enkä mä edes kaivannut tollasia kommentteja, vaan pikemminkin neuvoja.

    Kiitos.

    Mulla on kuukautiset kestäneet joskus yli kaksi viikkoa ja vuoto on ollut todella runsasta, mutta nyt ne ovat tasoittuneet.

    Tuskin kenelläkään on 100 % säännöllisiä, parin päivän mittaisia kuukautisia.

    Don't worry ! =)

    mutta jos kuukautiset kestävät yli kuukauden (niinkuin yhdellä kaverilla kesti), niin sitten kyllä ottaisin jo yhteyttä terkkariin, mutta relax nyt !

    Äänestä

Menetät liikaa rautaa, jos menkat kestävät noin pitkään runsaina. Ota yhteys lääkäriin.

Äänestä
  • On ollutkin vähän väsynyt olo koulussa ja luulen, että johtuu raudanpuutteesta. Olen syönyt jotain rautatabletteja ja kyllä ne on ainakin vähän auttanut.

    Äänestä

  • aloittaja. kirjoitti:

    On ollutkin vähän väsynyt olo koulussa ja luulen, että johtuu raudanpuutteesta. Olen syönyt jotain rautatabletteja ja kyllä ne on ainakin vähän auttanut.

    "Onhan ne menkat alkupuolella epäsäännölliset mutta ainakin mulla ekat menkat oli vaan pari raitaa housuissa."

    Heh..

    Tarkotin, että on ekat RUNSAAT!

    Äänestä

mulla on sama viimeks kesti 3viikko et jes.. si söin rautaa. Ja ne meni ohi.. nyt taas menkat menny 2pv yli... toitsi menee ohi:) mut luulen et normii ku itekki 13:D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kk. kirjoitti:

Eli mulla on tässä jonkin aikaa sitten alkanut kuukautiset ja niiden kesto hiukan huolettaa, koska ovat kestäneet jo reilut pari viikkoa. Ovat olleet viikon todella runsaat, sitten oli pientä vuotoa kaks päivää ja sitten taas... Tosi ärsyttävää, kun saa kokoajan olla vaihtamassa siteitä!

Olen siis 13-vuotias.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu