jottei totuus unohtuisi

oikeuttaeläimille

Madolle ja kalalle koukku on tuskaa    

Idyllisenä pidetyssä suomalaisessa kesämaisemassa istuu pellavapäisiä lapsia mato-ongella järven rannalla, kesätuulen liikuttaessa pieniä aaltoja veden pinnalla. Sopusoinnusta ei sittenkään ole kyse. Mukavaa on vain lapsilla, ei kalastuksen uhreilla: onkimadoilla eli -lieroilla ja kaloilla.

Mielten rauhoittamiseksi koukuttamista epäröiville lapsille väitetään usein, että mato ei tunne mitään. Päinvastoin: lieroon varmasti sattuu, kun se tungetaan ongenkoukkuun. Kun onkilieron ihon pinta murskataan, on ilmeistä että sen kiemurtelu ilmaisee kipua. Lierojen suvulla on herkkä tuntoaisti, jolla ne tuntevat pienimmänkin hipaisun ja maan vähäisimmänkin tärinän. Aisti on tarpeen, jotta hitaasti liikkuva otus ehtisi maamyyrää tai muuta vaaraa pakoon syvemmälle maahan. Madon iholla on runsaasti kipupisteitä, ja näiden hermonpäätteiden tuntemat väkivaltaiset otteet kiitävät viestinä hermostoon.

Lierojen jaokkeisen hermoston takia eläintä ole kovin helppo surmata, katkaisukaan ei riitä. Pohjimmiltaan kyse ei kuitenkaan ole siitä, voidaanko liero tappaa tuskattomasti tai nopeasti. Onkimadonkin perustavoite on pysyä hengissä, joten sen tappaminen on sille itselleen sen elämän suurin tragedia - vaikka se sattuukin olemaan vain pieni mato. Elävinä madot ovat meille tärkeitä muuttaessaan kasvitähteitä maaperän humukseksi.
http://www.oikeuttaelaimille.net/www2/lang-fi/tietoa/metsaestys-ja-kalastus/madolle-ja-kalalle-koukku-on-tuskaa

4

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talli25

      Tietääkseni ruotsissa on kielletty elävällä syötillä pyytäminen ,no onhan se ollut aina niin mitä ruotsi edellä niin suomi perätuupparina perässä .Onhan se sääli jos niiltä pellavapäitä ei enää näy jokivarsilla tai järven rannoilla . Suurin osa 5 vuotiiaasta ylöspäin lapsista istuu nykyään naama tietokoneessa kiinni on pelit ynnä muut ajan vietteet mitä ne netistä imuroivat pieneen kupoliinsa .Ja onhan se nähty mitä se suomessakin on saanut aikaan on (jokelan,kauhavan ja muut maailmalla tapatuneet samankaltaiset jutut ). Että eiköhän anneta niitten pellavapäitten vain harrastaa tätä katoavaa harrastusta ja laittaa matoa koukuun ,minusta tää tulee yhteiskunnalle paljon halvemmaksi jos vertaa kaikki jälkipuinnit ja terapiat mitä ne on tulleet maksamaan, ja se omaisten tuska kaipuu sitä ei voi määritellä missään yksikössä .että siinäpä sulle pulma mato vai ihmishenki kunpi painaa enemmän sun vaaka kupissasi . Tv: Uuno62

      • onko miten

        Entäpä kärpäsen toukat käykö niillä kipeetä pitäisikö niitä uittaa kossussa jotta ois kännissä ja ei kävis kipeetä onko tutkimusta asiasta auttaisko kettutytöt asiassa


      • Kymmeniä vuosia Sveassa

        matosilla kalastettiin ja hyvin tulikin taimenta, lohta, siikaa, harjusta ja tietysti niitä järvikaloja eikä me ikinä päästy tietämään että elävä syötti olis ollut kielletty.
        Kalavahtikin kasvatti itse matoja pannuhuoneessaan ja olis hänen luulleen tietävän jos kieltoja oli, hän kun oli kaikin puolin rehti mies joten rauha hänen sielulleen.
        Hyvin tosiaan iski laiskanongella veneestä päin lohikalat kun laittoi monta lieroa kippuroimaan koukkuun ja koukku tietysti erikoisen suuri. Ei meillä kaloista ollut puutetta ja hurritkin kadehtivat niin että vetivät uistimensa meidän ankkurinköyteen kiinni.


    • pomppas

      Mulla on 44 magnumi sillä oon tunkio lieroa silmien väliin ampunut kun pitää koukkuun pujottaa.Joskus panokset ovat jääneet kotiin niin olen soittanut kunnan eläinlääkärin antamaan viimeisen piikin matorukalle mut kyllä on kohtuuttoman kallista kalastaa näin."TERVE"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      223
      4534
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3288
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2188
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1850
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1198
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      25
      994
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      928
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      926
    Aihe