Suomen kielen opiskelijat huomio!

Snögeli ja seitsemän snadii...

Eli siis niille, jotka ovat opiskelleet suomen kieltä yliopistotasolla! Sori kun en nyt keksinyt mitään parempaakaan paikkaa tälle viestille..

Oletteko päässeet käsittelemään mitenkään erityisesti suomen puhekieltä? Mietinpä vain, voiko olla mahdollista, että suomen puhekieli on eriytynyt kirjakielestä enemmän kuin missään muussa kielessä. Itse en ainakaan tiedä mitään muuta kieltä, jossa ero puhekielen ja kirjakielen välillä olisi näin valtava! Ottavatkohan eri yliopistoiden suomen kielen laitokset huomioon puhekielen opettaessaan suomea ulkomaalaisille vieraana kielenä?

5

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsfsaf

      Harvassa kielessä puhekieli muistuttaa niin paljon kirjakieltä, kuin suomessa. Otetaan vertauskohdaksi vaikka kiinat (esim. mandariini tai Kantonin kiina) joissa puhutulla ja kirjoitetulla kielellä ei ole lähestulkoon mitään tekemistä keskenään.

      • fsdfsdf

        Muistetaan myös, että stadin slangi ja suomen puhekieli ovat kaksi eriasiaa, mikäli tämä aiheutti sekaannusta.


    • puhuttua

      suomea tutkitaan yliopistoissa. Opiskelijat voivat valita sen tutkimustensa aiheeksi.
      Sinua ehkä kiinnostaa, että muutama vuosi sitten ilmestynyt Iso suomen kielioppi käsittelee paljonkin puhekieltä.
      Ulkomaalaisille tarkoitetuilla suomen kielen kursseilla myös puhekieli tulee esiin. Sitä ei kuitenkaan yleensä erikseen opeteta opiskelijoille. Ongelmana on mm. se, kenen puhekieltä heille pitäisi opettaa. Jokaisella ihmisellä on oma puhekielensä riippuen murteesta, iästä, ammatista, sukupuolesta jne. Ulkomaalaisten on tärkeintä oppia yleiskieli. Vähitellen heille muodostuu oma puhekielensä.

      • fm-englanti

        Aika samanlaisia näkemyksiä on englannin opettamisesta, siis ESL:stä (English as a Second Language). Englannissahan noita variantteja on valtavasti.

        Yleensä kouluissa, kielikursseilla jne. opetettava englanti on eräänlaista "standardienglantia", eli sitä mitä yleensä käytetään vaikkapa BBC:llä.


    • puhekieltä

      Puhuttua suomen kieltä käsitellään eri muodoissa yliopistotasolla paljonkin. Näkökulma riippuu hyvin paljon siitä, miltä kannalta asiaa ajatellaan. Tarkoitatko puhekielellä yleiskielen variantteja, vanhoja aluemurteita vai stadin slangia?

      Kun suomen kirjakieltä on kehitetty, osa kielen piirteistä on otettu länsimurteista ja osa itämurteista. Osa on jopa luotu pelkästään kirjakieltä varten. Tämän vuoksi kirjakieli eroaa suurimman osan kansalaisista puhekielestä olennaisen paljon. Muodot ovat kuitenkin sikäli lähellä toisiaan, että Suomessa kirjakieli on kaikkien saatavilla: se ei ole muoto, jota osaa vain tietty eliitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe