Suunnitelmien hinnat

laskeeko?

Onko kokemuksia, miten rakennesuunnitelmien ja LVIS-suunnitelmien hinnat ovat kehittymässä tässä markkinatilanteessa?
Onko hyviä kyseisiä suunnittelijoita tiedossa Sipoossa/PK-seudulla?

6

1365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rak suunn

      Kovasti on pulaa pätevistä rakenne suunnittelijoista, jos tiedät hyviä saa meidän yrityksestämme töitä kyllä.

    • Rauno Kangas

      ...ole huomannut hinnanlaskua, mutta aavistuksen verran aiempaa enemmän on mennyt suunnittelukeikkoja "sivu suun", mikä viittaisi siihen, että jotkut kilpailijoista olisivat lähteneet polkeemaan hintoja.

    • hinnat ei juuri

      tippuisi niin ainakin hieman enemmän on valinnanvaraa, joku aika sitten piti ottaa se kenellä oli aikaa tehdä.

    • rauhassa

      mihin hinnat lopulta päätyy, mutta itse olen tällä hetkellä kilpailuttamassa talon kaikkia piirustuksia. (Arkkitehti-, rakenne-, lvi- ja sähkökuvia, sekä pääsuunnittelijan palkkiota)pääkaupunkiseudulla. Kyllä on hinnat tulleet alas, mutta se vaatii sen, että kilpailuttaa ja ottaa itse selvää asioista. Toisaalta AINA pitäisi kilpailuttaa, eikä maksaa ihan mitä sattuu. Ehdoton katto kaikille suunnitteluille on minulla ollut alunperinkin 10 000 euroa. Ja se kyllä pitää, sen voin sanoa jo nyt.

      • hinnoiksi?

        Minulla on rakennuslupa- ja työkuvat/detaljit (ikkunapenkit, raput, takat etc... valmiina kahdelle paritalolle, 2*250m2 ja 2*175m2. Maksoin niistä yhteensä 18.000 euroa sis alv. Arkkitehti teki tosi paljon töitä, taisi mennä kolmeen kertaan uusiksi, mutta todella ammattitaitoinen palvelu ja hyvä jälki.

        Nyt tarvitsen rakennekuvat (mukaanlukien paalutussuunnitelman) ja LVIS -suunnitelmat. Talot on kivestä/harkoista, hyvä varustetaso, maalämpö etc... Kaikki talot paalutetaan.

        Mitä veikkaatte, että maksaa?


    • korjaus

      Suunnittelun osuus rakennuksen kokonaiskustannuksesta on n. 5%.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe