Suvaitsevaisuuskasvatus?

laura_k_83

Mitä ajattelette suvaitsevaisuus- / kansainvälisyyskasvatuksen suuntaamisesta alle kouluikäisille lapsille?

Onko sillä mielestänne merkitystä osana päivähoidon varhaiskasvatusta? Tai kiinnitetäänkö siihen päivähoidossa mielestänne tarpeeksi huomiota? Vai onko se mielestänne edes tarpeellista?

3

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkari

      Mitä tarkoitaa suvaitsevaisuus- / kansainvälisyyskasvatuksen suuntaaminen alle kouluikäisille lapsille?

      Tarkoitatko jotain päivähoidon tai eskarin "opetussuunnitelmaa" ? Mulle tulee mieleen että suvaitsevaisuus kuuluu ihmisen normaaliin kasvuun että erottaa hyvän ja pahan että ymmärtää muiden ihmisten tunteet. Asenteet tarttuvat. Uskoisin että koti on se paikka josta perusasenteet tulevat. Kaikkien meidän pitää olla esimerkkejä lapsille ja nuorille, olivat he sitten omia tai naapurin.

      • onko päiväkodissa

        opetussuunnitelma. Eskarin kohdalla sen vielä jotenkuten ymmärtää mutta että jo päiväkodissa. Apuva! Kaikkea hullutusta sitä on viety äärimmilleen.

        Mäkin haluaisin kuulla ap.:ltä, että mitä oikein kysymykselläsi tarkoitit? Että tulisiko se ottaa osaksi "kasvatusohjelmaa"? Vai onko se hyvä osa jo olemassa olevaa järjestelmää?


    • vai ymmärränkö väärin?

      Kysymys on sinällään ihan asiallinen, mutta minulle jäi epäselväksi, mitä tekemistä sillä on matkailun kanssa. Lapsi oppii kansainvälisyyttä ja suvaitsevaisuutta ihan sujuvasti kulkiessaan vanhempien mukana matkoilla. Tällä tarkoitan liikkumista, kieliä, kansallisuuksia, ruokakulttuuria. Ei noita oikein voi takoa päähän päiväkodissa, jos piiri pieni pyörii kodin ja päiväkodin välillä. Jos kodin asenne on rasistinen tai henkisesti suljettu, lapsi kasvaa vääjäämättä siihen mukaan. Kasvatuksellinen vastuu on nimenomaan vanhemmilla. Koulu voi antaa enintään vaikutteita, mutta kyllä ne junttieinarit ovat ihan oman kodin tuotoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      155
      5422
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5328
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4982
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2903
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2467
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2134
    7. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      45
      2134
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1798
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1554
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1506
    Aihe