Suvaitsevaisuuskasvatus?

laura_k_83

Mitä ajattelette suvaitsevaisuus- / kansainvälisyyskasvatuksen suuntaamisesta alle kouluikäisille lapsille?

Onko sillä mielestänne merkitystä osana päivähoidon varhaiskasvatusta? Tai kiinnitetäänkö siihen päivähoidossa mielestänne tarpeeksi huomiota? Vai onko se mielestänne edes tarpeellista?

3

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkari

      Mitä tarkoitaa suvaitsevaisuus- / kansainvälisyyskasvatuksen suuntaaminen alle kouluikäisille lapsille?

      Tarkoitatko jotain päivähoidon tai eskarin "opetussuunnitelmaa" ? Mulle tulee mieleen että suvaitsevaisuus kuuluu ihmisen normaaliin kasvuun että erottaa hyvän ja pahan että ymmärtää muiden ihmisten tunteet. Asenteet tarttuvat. Uskoisin että koti on se paikka josta perusasenteet tulevat. Kaikkien meidän pitää olla esimerkkejä lapsille ja nuorille, olivat he sitten omia tai naapurin.

      • onko päiväkodissa

        opetussuunnitelma. Eskarin kohdalla sen vielä jotenkuten ymmärtää mutta että jo päiväkodissa. Apuva! Kaikkea hullutusta sitä on viety äärimmilleen.

        Mäkin haluaisin kuulla ap.:ltä, että mitä oikein kysymykselläsi tarkoitit? Että tulisiko se ottaa osaksi "kasvatusohjelmaa"? Vai onko se hyvä osa jo olemassa olevaa järjestelmää?


    • vai ymmärränkö väärin?

      Kysymys on sinällään ihan asiallinen, mutta minulle jäi epäselväksi, mitä tekemistä sillä on matkailun kanssa. Lapsi oppii kansainvälisyyttä ja suvaitsevaisuutta ihan sujuvasti kulkiessaan vanhempien mukana matkoilla. Tällä tarkoitan liikkumista, kieliä, kansallisuuksia, ruokakulttuuria. Ei noita oikein voi takoa päähän päiväkodissa, jos piiri pieni pyörii kodin ja päiväkodin välillä. Jos kodin asenne on rasistinen tai henkisesti suljettu, lapsi kasvaa vääjäämättä siihen mukaan. Kasvatuksellinen vastuu on nimenomaan vanhemmilla. Koulu voi antaa enintään vaikutteita, mutta kyllä ne junttieinarit ovat ihan oman kodin tuotoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2452
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1247
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      722
    Aihe