Suvaitsevaisuuskasvatus alle kouluikäisille?!

laura_k_83

Onko suvaitsevaisuus- ja kansainvälisyyskasvatuksella mielestänne merkitystä osana päivähoidon varhaiskasvatusta? Tai kiinnitetäänkö siihen päivähoidossa mielestänne tarpeeksi huomiota? Vai onko se mielestänne edes tarpeellista?

Perusteluja olisi myös mielenkiintoista kuulla! :) Myös se kiinnostaisi, työskenteletkö itse varhaiskasvatuksen kentällä / oletko vanhempi / joku muu?

3

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi äiti

      Lapset eivät tarvitse suvaitsevaisuus- ja kansainvälisyyskasvatusta, vaan vanhemmat.

      • aappo

        tarvitsevat tosiaankin vanhemmat eivätkä lapset.


    • liioitellulta

      Yleensä lapset huutelevat kylillä asioita, joita kotona kuulevat. Hoitopaikassa tapahtuva suvaitsevaisuus- ja kansainvälisyyskasvatus tuntuu kyllä vähän liioitellulta leikki-ikäisten informoinnilta. Siinä iässä opetellaan vasta ihan elämän perusasioita, kuten että älä revi toiselta lelua tai vedä kaveria hiuksista, ja ettei toinen ole välttämättä tyhmä vaikka sillä onkin rumanväriset kumpparit jalassa.

      Minusta tavallinen tapakasvatuskin on retuperällä ja sitä saisi olla ihan ylä-asteelle ja jopa aikuisopetukseen saakka ;-) Monella aikuisella on alkeellisimmatkin käytöstavat hukassa, kielenkäytöstä alkaen. Eli jos panostettaisiin perinteiseen lähimmäisen kunnioitukseen, niin muu suvaisevaisuus kasvaisi siinä automaattisesti sen sielunsivistyksen mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      19245
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4164
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      73
      2643
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      48
      2153
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      190
      1785
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1622
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      135
      1540
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1494
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1384
    Aihe