View Sonic VX2255wm

Ei ymmärrä nyt ihan

Minulla on outo ongelma, joka ilmeni nyt windowsin uudelleenasennuksen ja SP3-paketin asennuksen jälkeen. Eli käyttis Win Xp Pro. Pöytäkone.
Standardi kolmikymppinen käyttäjänä, ei pelaile, mutta pyörii kaikenlaisissa sosiaalisissa yhteisöissä, kuuntelee last.fm etc eli kaikki mahdolliset youtubet yms käytössä. Paljon latailen myös itseotettua videomatskua igoogleen yms, siksi kone joskus yölläkin päällä.

Näyttö toimii ok. Mutta, jos menen käymään kaupassa tms ja laitan vain näytöstä virrat pois, niin palatessa ei auta, vaikka palauttaisi virrat, kone ei enää tajua että näyttö on päällä ja näytössä lukee "no signal". Energiansäästö-ominaisuudet on otettu pois päältä, joten kone ei hybernoi tms.

Kun näytöstä ottaa virrat pois, päästää kone samanlaisen äänen kuin silloin kun laittaa usb-tikun, ulkoisen kiintolevyn tai jonkin muun usb-laitteen kiinni koneeseen tai irrottaa sen koneesta.

Missä vika? Aiemmin ennen uudelleenasennusta kone heräsi nätisti, nyt ei. Alkaa tuntua siltä, että kannattaa jokaista puolta tuntiakin varten vetää virrat pois kun ei se kuitenkaan käynnisty. Ajurit on tarkistettu, näytönohjaimena on taas ATI Radeon X300, jonka ajuri on juuri päivitetty myös eli uusin mahdollinen ajuri helmikuulta.

1

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannettavalla pelaava

      mulla ei ole aivan samaa pulmaa mutta mulla on kannettava kiinni sonyn full-hd tvssä ja jos laitan kannettavan näytön alas tai nostan ylös niin parkasee kone samalla äänellä. mutta sun pulmaan saattaisi auttaa että kurkkaat mitä siellä ati:n asetuksissa sanotaan useista näytöistä sillä kone saattaa luulla että käytössä on useampi näyttö kun suljet näytön niin kone luulee että kuva kuuluisi ohjata siihen olemattomaan "päänäyttöön" joka pitää mennä pistamaan käytöstä atin asetuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe