Muutamia lasten letkautuksia on jäänyt mieleen, lähinnä omilta päiväkotiajoilta 80-90 lukujen taitteesta. Siihen aikaan kaupungissa aina maanantaisin kokeiltiin hälytyssireeneitä, joiden ääni kuului aina päiväkodille asti, ja ne herättivät useammanlaisia kommentteja. Kerran kuulin jonkun pojista sanovan, että: -maanantaisin aina summerit soi. Sitten kerran pihalla ollessamme, kun se sireenin ujellus taas kuului, niin eräs poika siihen totesi: -taivaan isä pieras.
Sitten tällainen tapaus jäi mieleen. Päiväkodin pihalla eräs poika löysi maasta jonkin mustan muovinpalasen, jonka heitti ilmaan huutaen: -Hyvä hätärakettii!
Kerronpa tässä sitten vielä aika hauskasta oivalluksesta jonka tein kerran pienenä, alle kouluikäisenä. Olin äitini ja tätini, kanssa jossain liikenteessä ja olikohan siinä mun serkkujakin mukana. Menimme jossain hissiin, ja siellä hississä aloin ääneen pohtia, että miksihän nappi jolla pääsee ensimmäiseen kerrokseen, on aina vihreä. Sitten mulla välähti. Sanoin, että kun sillä napilla pääsee maatasoon ja maassa on ruohoa, ja ruoho on vihreää, niin siksi se nappikin on vihreä.
Tässä joitakin muistamiani
AJm26
1
649
Vastaukset
- bebe 80
Mikä onkaan nykyinen ammattisi? LVI-asentaja vai etsivä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1064743Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744001447- 1891094
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101078Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86990Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11932Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10917- 64911
- 64876