Terve.
Autohifiasioista tietämättömänä esitän ehkä hassunkin kysymyksen.
Eli olisiko mahdollsta laittaa normaali i-podi yms. kannettava mp3-soitin suoraan kiinni autovahvistimeen??
Siis että toimisiko? kannettavasta soittimesta tuleva signaalli kun on kuitenkin aika heikko..
I-podi suoraan vahvistimeen??
6
324
Vastaukset
- toimii.
Riittääkö siinä aipodissasi linjaan potkua vai pitäiskö volyymi pitää koko ajan siitä täysillä..?
- luuleetietävänsä
kyllähän tuo toimii ainankin mopo skooterissa johon olen laittanut 8'' subbarin boksiin ja diskantit. kyllä se ainakin sitä jaksaa ihan hyvin soittaa niikin kovaa että alkaa subbari rämisemään... itse ostin vaan rca kaapelin jonka pää käy suoraan ainakin normaaliin kuuloke paikkaa(en tiedä onko i-podissa erinlaine) maksoi kaapeli 2.5€ honkkarista:D ja hyvin on toiminu :D
- lapsukaisia
luuleetietävänsä kirjoitti:
kyllähän tuo toimii ainankin mopo skooterissa johon olen laittanut 8'' subbarin boksiin ja diskantit. kyllä se ainakin sitä jaksaa ihan hyvin soittaa niikin kovaa että alkaa subbari rämisemään... itse ostin vaan rca kaapelin jonka pää käy suoraan ainakin normaaliin kuuloke paikkaa(en tiedä onko i-podissa erinlaine) maksoi kaapeli 2.5€ honkkarista:D ja hyvin on toiminu :D
liikkeellä, kun oikein skootterissa subbari ja diskantit. Eli kuuntelet musaa vain diskanteista ja subbarista, muttet keskiääniä kaipaa ollenkaan. Höh, oudot korvat sulla..?
Ja vielä subbari rämisee. Taitaa soida säröllä tai oot tehny kotelon sille pahvilaatikosta.
Niin, mihinkäs vaffea tarvii? Kuuluuhan se ääni sillä kannettavallakin...
Kannattaa jättää tuommoiset (tyhmät?) viritykset pois ja säästää parempiin kaiuttimiin vaikka tulevaan autoon. Taitavat olla nuo nykyset jotain deuzeri laatua.
- Matias.
Kun täällä näkyy olevan muitakin viisaita vastaajia, täytyy minunkin.......
Eli homma toimii kyllä. Vahvarin sisäänmenon säädöllä pitäisi löytää säätöasento jossa ipodin output toimii hyvin. Eli ei mene säröille kovempaakaan soitettaessa eikä ole liian vaimea jolloin kohinat tuppaa kuulumaan.
Oletko rakentamassa jotain ipodin diy -telakkaa?- .Ensimmäinen..
Kiitoksia vastauksista.
Tosiaan mietin tuossa vain erilaisia vaihtoehtoja miten saisin autossa kuulumaan kannettavan mp3-soittimen musiikkia.
Radio/cd -soittimessa kun ei ole mitään "in puttia" josta musiikin ohjaisi siis radion kautta vahvistimelle.
Joskus hommasin myös (kannettavaan) mp3-soittimeen radiolähettimen, mutta äänenlaatu ei ollut kovin kummoinen ja siinä esiinyti myös jotain ihme vinkumista. - ripi
.Ensimmäinen.. kirjoitti:
Kiitoksia vastauksista.
Tosiaan mietin tuossa vain erilaisia vaihtoehtoja miten saisin autossa kuulumaan kannettavan mp3-soittimen musiikkia.
Radio/cd -soittimessa kun ei ole mitään "in puttia" josta musiikin ohjaisi siis radion kautta vahvistimelle.
Joskus hommasin myös (kannettavaan) mp3-soittimeen radiolähettimen, mutta äänenlaatu ei ollut kovin kummoinen ja siinä esiinyti myös jotain ihme vinkumista.Itselläni oli autossa ihan perus vahvari jonka inputtiin laitoin rca-piuhan jonka toinenpää oli 3,5 mm miniplugi. Eli kuulokeliitäntä.
Säädettävyyshän tommosessa setissä on aika huono, mutta kyllähän toi pelas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145