Lapseni on kohta 1v. ei vielä kävele,mutta nousee tukea vasten seisomaan ja ottaa tukea vaasten muutaman askeleen. missä vaiheessa kannattaisi ostaa ensiaskel-kengät? hän on kohta menossa tarhaan ja siellä ois hyvä olla ulko kengät että pääsee touhuamaan ulkona. onko sillä väliä,vaikka ekat kengät olisi ne ulkokengät? Tarhaan ajattelin hommata hänelle sellaiset sisätossut.
kengät
vauvalle
3256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole ikinä ollut sisäkenkiä.. Ensiaskelkengät on aina ollu ulkokäyttöön.. saatettu vähä ensin kokeilla sisällä. Niin ja mainitaan että kaikki lapset osaavat kävellä ja pysyvät pystyssä ;)! Viimeisinkin lapsista ottaa jo pieniä matkoja ilman tukea ja ilman kenkiä.. Kengät ostan sitten ulos tälläkin kertaa..
Ei niitä kenkiä sisäkäyttöön tarvita tosiaan. Kaikkein parasta jaloille olis paljain jaloin kulkeminen, mutta se nyt harvoin on mahdollista. Ulkona tarvitaan suojaksi ja lämmittämään kengät, ja sisällä jotkut pehmeät nahkatossut tms. liukastumista estämään. Ei nykyään suositella kenkiä sisäkäyttöön ollenkaan, kyllä niillä siellä ulkonakin voi harjoitella kävelemään :)
pian sen jälkeen, kun tukea vasten ja taaperokärryllä rupes kävelemään! Ei hän siltikään vielä ulkona kävele, mutta saapahan kokeilla. =)
Tottakai tarhaan kengät! Muuten istuu lumihangessa töppösillä. Ei aikuisilla ole siellä aikaa sylissä pidellä. Tarhaan tarvii myös ehsottomasti sisätossut tai tuon ikäiselle tukevammat ensiaskelkengät/-sandaalit. Kotona en pitäis sisällä kenkiä ja tosiaan paljain jaloinhan se kaikkein paras olisi!
Kannattaa muutenkin totuttaa ajoissa tarhan tavoille/rytmiin, niin vauvan elämä helpottuu siellä! Eli ulkoilua aamu- ja iltapäivisin hiekkiksellä/maassa touhuten/keinuen/mäkeä laskien. EI suinkaan rattaissa istuen. =)