Olemme perheen kanssa lähdössä matkailuautolla Harstadiin keväällä. Suunnittelimme ajavamme Kilpisjärven kautta. Paluumatka Ruotsin läpi nopeinta reittiä Suomeen. Menomatkalla voisimme poiketa jossain lähistöllä ennen Harstadia. Mitä Norjan kävijät ehdottaa. Olisiko esim Tromssa näkemisen arvoinen paikka?
Vastaukset 2
- Tromssassa
Tromssa on näkemisen arvoinen kaupunki. Tai no, toiset tykkää yhdestä paikasta ja toiset jostain toisesta, mutta Tromssa on kaunis ja viihtyisä. Upeat maisemat (kaupunkihan on saaresa vuonon keskellä), museoita, meriakvaario, kauppoja, köysirata tunturin laelle... Nähtävää riittää ainakin jos viivytte vain päivän tai pari.
Harstad on myös sympaattinen! - Norjafani
Kilpisjärvelle näkyvät eka vuoret ja maisema senkun paranee. Hyviä camping-paikkoja löytyy Skibotnista, aivan symppis Nordkjosbotnista ja kiva myös Hardstadista.
Parhaat vuoret on Tromsan alueella ja saari kannattaa kiertää kokonaan ympäri. Saareen pääsee komean sillan yli, tai tunneliverkostoon vuonon ali. Nähtävää riittää.
Tiet hyviä, eikä tällä matkalla juuri muita tunneleita ole. Missään ei peritä tiemaksua.
Narvikissa kannattaa poiketa. Rajalle Kiirunan suuntaan hieno maisema ja 8 %:n nousu (menee). Kiirunassa hyvä leirintäalue. Muuten Ruotsin halki hieman pitkästyttävä. Pitäkää tankki täynnä ja kymppi varalla.
Säävaraus aikatauluihin, sataa usein, mutta aurinko tulee äkkiä ja sitten loma on tosiloma !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331795Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois233894Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144871Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36792- 75780
- 55741
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47737- 85661
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä65641Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561