olen suorittanut maalliset velvoitteeni ja ryhdyn pelaamaan.
Mitäs telkkarista tulee?
nyt on taas aikaa petanquelle
19
2760
Vastaukset
Niillä ei ole enää rahaa ohjelmiin.
Tylsää.- gek-ko
ei ole vieläkään. Alan jo vähän ärsyyntyä. Arvaa saako ne ens vuonna muistutuksen kerran viikossa heti joulun jälkeen, että ne munat sitte tiskiin ajoissa.
gek-ko kirjoitti:
ei ole vieläkään. Alan jo vähän ärsyyntyä. Arvaa saako ne ens vuonna muistutuksen kerran viikossa heti joulun jälkeen, että ne munat sitte tiskiin ajoissa.
Laittaa viesti jonnekin ylemmäs (ne siellä kassoilla eivät juuri saa päättää mistään siellä).
Jack Russel vesillä:
http://www.youtube.com/watch?v=j4jsUAoZwGA&NR=1
(tämä ei ole hirvittävän iso tiedosto, eli pitäisi siirtyä kohtuullisessa ajassa)- Valittaja_LKV
Välittäjä_LKV
23.6.2011 17:09
0
Sulje
Ainakin minua vainonnut henkilö paljastui, eli sinä, "Aurinkolahden asukas" "okt kuningas" "okt kreivi" "Aulis merenkulkija(?)" ainakin 100 muuta nikkiä, etenkin Asuntojen Hinnat palstan häirikkö.
...mielelläni tähän keskusteluun. En kuitenkaan halunnut vaikuttaa yli-innokkaalta, joten näin vuosipäivän kunniaksi vastaan. En ole koskaan pelannut, en meinaa aloittaa pelaamista, enkä osaa pelata petanqueta.
En osaa edes kirjoittaa sitä oikein.
Mukavaa kevättä. ;)- FLOODATAAN:::!!%#+?
.
viestitulva hukuttaa puhtoisen petankkipalstamme!!!!111!!1
. FLOODATAAN:::!!%#+? kirjoitti:
.
viestitulva hukuttaa puhtoisen petankkipalstamme!!!!111!!1
.Vastuutonta meininkiä, palstan on vallannut mölkynpelaajat ... äkkiä kaikki petankiliiton kaverit, vastahyökkäykseen!
Lapsenomaisella innolla hyökkään vuosipäivän kunniaksi vastaamaan.
Raivasin tieni läpi rönsyilevän viestitulvan, päästäkseni kertomaan kaikille uteliaille, etten ole vieläkään aloittanut petankin harrastusta.
Ymmärrän, että tämä veret seisauttava tunnustus tulee täydellisenä yllätyksenä.
... ja sitten kevyempiin aiheisiin...
Iloista kevättä kaikille! :D- MrK
Kiitos samoin sinulle aurinkoista kevätmieltä. Sorruin kiusaukseen paastonaikana. Sielunvihollisen houkuttelevan kuiskutuksen seurauksena palasin palstoille. Toki pienemmän synnin/nöyryytyksen tähden valitsin juuri tämän hiljaisimman/kilttimielisimmän palstan, vaikka sielunvihollisen kätyri ehdottikin jotain miehen logiikka palstaa.
Jk. Menen ja polvistun hairahdukseni tähden. MrK kirjoitti:
Kiitos samoin sinulle aurinkoista kevätmieltä. Sorruin kiusaukseen paastonaikana. Sielunvihollisen houkuttelevan kuiskutuksen seurauksena palasin palstoille. Toki pienemmän synnin/nöyryytyksen tähden valitsin juuri tämän hiljaisimman/kilttimielisimmän palstan, vaikka sielunvihollisen kätyri ehdottikin jotain miehen logiikka palstaa.
Jk. Menen ja polvistun hairahdukseni tähden.Olis varmaan aika avata petankkkikausi ... eiköhän taas mennä sinne vakkaripaikalle pelaileen ... ketkä kaikki on tänä vuonna mukana nörttipetankissa?
( mä tuon viinit, kuka tuo juustoo?)
Jestas sentään!
Tämä vuosipäivä meinasi vilahtaa kokonaan ohi ilman petanque-aiheista höpötystä.
No niin, täällä sitä nyt istutaan, suu messingillä, peukaloita pyöritellen ja
ihmettelemässä petankki-pelin ihmeellisyyksiä.
Hiljaista on.
Riittää jo! Liika petanquella herkuttelu saattaa aiheuttaa addiktiota.
En halua jäädä petankki koukkuun.
Siirrän harrastuksen aloittamisen tulevaisuuteen.
... ja nyt sukellamme iloisempiin aiheesiin...
Ihanaa kevättä kaikille! :D- Aivan liikaa viestej
.
Aivan liikaa viestejä liian nopeasti
Me hukumme viestitulvaan mayday hjälp
.
- viIi.
Hähä! :D
Vaikeuksista voittoon! Yleisön pyynnöstä on vuorossa taas surullisenkuuluisa itsepuhelu, eli typyn kevätpulina.
Palsta ruuhkautuu vauhdilla. Joka puolelta sinkoilee viestitulvaa, ne suorastaan vilisee silmissä. Kuin meteoriittisade, hautaa alleen. Hirveetä tykitystä.
Nyt on parasta toimia nopeasti. Tämän lyhyen tähdenlennon tarkoitus on ilmoittaa, ettei petankkiharrastuksen aloittaminen ole vieläkään ottanu kipinää. Diplomaattisesti sanottuna kärsin välineiden - ja motivaation puutteesta. Petankki on jalo harrastus, siihen ei voi hypätä pää edellä noin vaan, yx kax, hetken mielijohteesta. Petankin aloittamiseen kannattaa käyttää itsekuria, sekä pitkäjännitteistä harkintaa. Päätön hoppuilu ei koskaan ole hyväksi.
... ja nyt palstan omat kullanmurut...
Romanttista kevättä kaikille! :D- Viestisuma tukkii
.
"Meidän on päästävä purkamaan tätä Waltavaa Wiestisumaa joka tukkii meidän kunnon kuntalaisten viestityspalstan"
Har!
.
Kevätmuistutus:
Huomio! Huomio! Siirtäkää kellonne vimeistään nyt, jos ette ole sitä vielä tehneet.
Kaappikellot ja muut isommat raksuttajat on syytä siirtää kelloataulut seinään päin.
Vielä pitäisi siirtää huushollin kaikki muut kellot suosiolla kaupungista kesäpaikalle, (en millään viitsisi), mutta niin on tehtävä. Ymmärtääköhän kukaan, niistä "kesäajan" päättäjistä, kuinka jästipäinen homma tämä joka keväinen siirtosirkus oikein on?
Kaikenlaiselle viivästymiselle on aina hyvä syy.
... ja nyt kaikki kurittomat myöhästelijät, hetki lyö ja siirrymme ajankohtaisempiin aiheisiin...
Oikein riehakasta kevättä kaikille! :D- Rauhoittukaa:.
.
Koko palsta on nyt pahasti jumissa tämän viestitulvan alta me emme selviydy tästä
har!111
.
- Petanqúé
Petankissa on mukavaa se että voi kiskauttaa kuulalla pieniä poikia.
- joni4
oon petankin suomenmestari
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1642474Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from532034- 1041947
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen311940Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276531939Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la601264- 1221136
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20983- 54920
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110877