Koiran tuominen

Roqoi

Hei,

Onko kenelläkään kokemusta koiran tuonnista Pietarista näillä halpa busseilla? Mikäli on kerro miten meni ja mitä autoa käytit. Taksi kertomuksetkin käyvät ja kaikki tieto mitä vain löytyy.

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööh..

      "Tällä hetkellä koiran tuonnissa Venäjältä Suomeen edellytetään:



      1. Mossella on oltava tunnistusmerkintä, joko tatuointi tai mikrosiru.
      2. Koiralla on oltava rabies- rokotus, joka voidaan antaa vasta tunnistusmerkinnän jälkeen ja joka annetaan vähintään 21 vrk ennen koiran maahantuontia. Mossella, nuoresta iästä johtuen rokotus on voimassa vain yhden vuoden, yli vuoden ikäisillä rokotus on voimassa 2 vuotta.
      3. Paikallisen eläinlääkärin on annettava Mosselle heisimatolääkitys ekinokokkoosia vastaan enintään 30 vrk ennen lemmikin maahantuontia.
      4. Mossen on saavuttava Suomeen hyväksytyn saapumispaikan kautta, jossa viranomainen tarkistaa koiran ja asiakirjojen täsmäävyyden.
      5. Mossella on oltava mukanaan Venäjän virkaeläinlääkärin tai muun toimivaltaisen viranomaisen allekirjoittama eläinlääkärintodistus, josta on käytävä ilmi eläimen tunnistetiedot sekä rokotus ja heisimatolääkitystiedot. Suomesta Venäjällä asioivan koiran asiakirjan roolin eläinlääkärintodistuksen sijaan ajaa EU- passi."

      http://www.mesy.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=112&Itemid=99

      • Roqoi

        Asia on kyllä noilta osilta hoidossa, kasvattaja on katsonut kaikki paperit valmiiksi, rokotukset, madotukset, tunnistusmerkintä, kaikki kunnossa. Olen asioita selvittänyt ja kaikki on tuolta osin valmiina.

        Kiinnostaisi vain tietää ihmisten kokemuksia, itse menisin koiran hakemaan joten rajalla ei muuta kuin papereiden tarkistus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe