Minulle määrättiin primolut nor 10mg koska kuukautiseni pientä tiputtelua vain ja haluaisin tulla raskaaksi.Menkkojen aikaa ei osaa arvioida koska ovat mitä ovat.Olen syönyt nyt primolutia ja menkat tulleet kunnolliseksi,mutta kysynkin uskaltaako niitä ottaa jatkossa koska yritämme lasta ja lääkkeen ohjeissa sanotaan ettei saa käyttää jos epäilee olevansa raskaana.Puolivälissä hedelmöittyy ja puolivälissä pitäis aina aloittaa uusi kuuri??Kuinka se sitte menee?Jos hedelmöittyy,aiheuttaako lääke silti menkat ja raskaus poistuu?Tyhmiä kysymyksiä mutta kaikkea sitä pohtii kun kovasti lasta on yrittänyt!!
primolut nor
alli*
3542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Primolutia ei käytetä, jos haluaa tulla raskaaksi.
Terolut keltarauhashormonia käytetään ja Lugesteronia, jos jotain keltarauhashormonia täytyy käyttää, niitä käytetään lapsettomuushoitojen yhteydessä, mutta ei Primolutia.
Keltarauhashormonit siistivät kohdun, niin että voi paremmin tulla raskaaksi, mutta Primolut täytyy lopettaa sitten, kun haluaa tulla raskaaksi.
Lugesteroneja voi hyvinkin ottaa, vaikka olis tärpännytkin, lapsettomuushoidoissa ne annostellaan yleensä emättimeen. Myös Teroluteja käytetään nykyään paljon tossa tilanteessa, vaikka ennen vanhaa sanottiin, että ne voi tehdä lapselle verenkiertohäiriön.
jos yrittää hankkiutua raskaaksi.
Niin mullekin märrättiin just Primolut ja samaa mietin minäkin. Eli pitäiskö nyt ehkäistä, kun syö Primolut kuurin 5kk kierron 15-24 pvä? Ja sit 5kk:den kuluttua vasta yrittää raskaaksi. Ja jos sattuu että ei ehkäisis ja heledmöittyis ,niin todellakin tää Primolut pistää menkat alkamaan?