Valtakunnasyyttäjäviraston yhteyteen tulisi perustaa erillinen tutkintaelin joka suorittaa poliisirikosten esitutkinnan.
Tutkinaelin on tullut tarpeelliseksi enenevän poliisirikollisuuden johdosta.
Suomi on ainut EU-maa josta mainittu elin puuttuu.
Poliisirikosten tutkintaelin
6
179
Vastaukset
- tutkintaelin Suomeen
joka hoitaisi kaltaisesi vakiohäiriköt pois julkisilta palstoilta.
- ne poliisi
hommasi ja roiku vähemmän aikaa tällä palstalla kirjoittamassa potaskaa.
- dfsdfsdf
niin pitäisi. kumma juttu, että sitä ei ole. Meillä taitaa olla tapa, että kun jostain ei puhuta niin sitä ei ole olemassa. Kuten että lainVALVOJA voi rikkoa sitä LAKIA mitä itse hoitelee..
Niinhän se taitaa mennä. Poliisi lienee itse niin kovaa poikaa, ettei anna moista laitosta perustaa, se kun haittaa poliisin mainetta...ai mitä mainetta. NO , hyvähän se poliisi on tilastojen valossa SUomessa, mutta ei sitä liian nokkavaksi kannata tulla - ja sitäpaitsi poliisin "omin sanoin" voisi todeta, että jos mitään pelättävää ei ole niin ei tarvi pelätäkään. Eli, tyhjäähän se sitten tutkii tuo osasto, jos poliisi kerran on puhdas pulmunen. Eli, mistä kiikastaa...heheheeee- haaa....
Et näköjään tunne poliisikuntaa tipan vertaa. Mitään rikosta ei Suomessa tutkita niin tarkkaan, kuin epäiltyä poliisirikosta. Sen takaa poliisien keskinäinen kateus.
Kun rikostutkintaan ei Suomessa ole koulutettu muita, kuin poliiseja, niin ei siihen ketään muitakaan voi pyytää. Vaarantuisi taatusti epäillyn oikeusturva.
Ei nytkään poliisirikosta tutki epäillyn työkaverit, vaan aivan muun piirin poliisit. Hekin syyttäjän johdolla. Syyttäjä sitäpaitsi ei ole edes Sisäasianministeriön alainen virkamies, vaan Oikeusministeriön. - S-ilmoitus
haaa.... kirjoitti:
Et näköjään tunne poliisikuntaa tipan vertaa. Mitään rikosta ei Suomessa tutkita niin tarkkaan, kuin epäiltyä poliisirikosta. Sen takaa poliisien keskinäinen kateus.
Kun rikostutkintaan ei Suomessa ole koulutettu muita, kuin poliiseja, niin ei siihen ketään muitakaan voi pyytää. Vaarantuisi taatusti epäillyn oikeusturva.
Ei nytkään poliisirikosta tutki epäillyn työkaverit, vaan aivan muun piirin poliisit. Hekin syyttäjän johdolla. Syyttäjä sitäpaitsi ei ole edes Sisäasianministeriön alainen virkamies, vaan Oikeusministeriön.Valtaosa polisirikoksista ei mene edes esitutkinta-asteelle. Hyväveli-järjestelmä pitää siitä huolen.
Ilmoitusta ei kirjat edes R-ilmoitukseksi, jotta ei menisi syyttäjälle.
Syyttäjä toimii näenäisenä tutkintajohtajana poliisirikoksissa. Syyttäjän mahdollisuus valvoa esitutkintaa on rajallinen. Viittaan asiassa Espoon syyttäjä Semin tapaukseen, jossa hän ei päässyt edes käsiksi esitutkintaaineistoon joka oli KRP:n kassakaapissa. - ....oooo
S-ilmoitus kirjoitti:
Valtaosa polisirikoksista ei mene edes esitutkinta-asteelle. Hyväveli-järjestelmä pitää siitä huolen.
Ilmoitusta ei kirjat edes R-ilmoitukseksi, jotta ei menisi syyttäjälle.
Syyttäjä toimii näenäisenä tutkintajohtajana poliisirikoksissa. Syyttäjän mahdollisuus valvoa esitutkintaa on rajallinen. Viittaan asiassa Espoon syyttäjä Semin tapaukseen, jossa hän ei päässyt edes käsiksi esitutkintaaineistoon joka oli KRP:n kassakaapissa.Valehtelet. KRP:n johtohan luki Semille lakipykälää, jonka jälkeen Semi ilmoitti, ettei hän haluakaan katsoa sinne kassakaappiin!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847