Hei,
olemme pintaremontoimassa 80-luvun lopulla rakennettua rivitaloasuntoamme. Seinät on tapetoitu paperitapetilla, ja kiinnostaisi tietää miten paljon aikaa vie niiden poisto? Neliöitä on lähes 90 kahdessa kerroksessa. Suunnittelemme aikataulua, joka tulee joka tapauksessa olemaan tiukka, joten alustavia arvioita olisi kiva kuulla. Aiomme siis maalata seinät.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Tapetin poistaminen
7
2790
Vastaukset
- Tapiseerari
Lähteekö tapetit repimällä helposti pois mikäli ei lähde tasoitetapetti päälle tai tasoite.Repimisessä ei kauan mene jos tapetit helposti lähtee mikäli kipsiseinä ei yleensä lähde eikä kannata vaivautua tasoittaa päälle kokeile repiä mahd kostuttaa ennen sitä.
- seinämateriaalina
onkin gyproc-levy? Kannattaako silloin kostuttaa irrotettavaa tapettia, kun gyprochan ei kestä kosteutta?
- Tapiseerari
Tasoittaa päälle monestihhan kipsiseinässä on tapetti niin lujassa ettei kannata mitään muuta tehdä kuin tasoitetapetilla, tasoitteella siistiä seinä ennen vars tapetointia..
- laulaa pää betonimyllyss
Jos kipsilevy on pohjamaalattu hyvin ennen tapetointia, tapetti lähtee tosi helposti. Varsinkin jos sen kastekee kunnolla. Paras taitais tulla kun ne levyttäis 6mm saneerauskipsilevyllä päälle.
- Maalaus edessä
En tiedä tapetoinnista mitään, joten voisiko joku kertoa, millaista tasoitetapetti on? Siis onko sillä tavalliseen tapettiin nähden joitain muitakin erityisominaisuuksia kuin että se on tasaista? Voiko sellaisen tasoitetapetin päälle maalata? Kun nimittäin joistain tämän palstan viesteistä sain sen käsityksen, että alla olevat vanhat tapetti- tms. kerrokset saattavat tykätä kyttyrää, jos menee maalaamaan päälle. Eli voi tulla seinään kupruja.
Entä mikä on mielipiteenne, kannattaako edellinen tapetti ottaa aina pois, jos haluaa tapetoida seinän uudelleen?- kaikkivanha
Jos vain suinkin mahdollista niin kaikki vanhat pois, oikaisemalla voi tietysti tehdä, mutta jos hyvään haluaa, ei kannata oikoa.
Suositus on vanha pois, mutta joku tietysti voi olla toistakin mieltä, että vanha menee hyvänä pohjana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905459- 705036
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484146- 513840
- 413458
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo883116Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692972- 412168
- 452090
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272078