uskonnot ja aatteet

arjuuna

kun ihminen oppi puhumisen ja sitäkautta ajattelemaan
tämä oli aikaansidottu aineellinen toiminto
siihen asti ihminen eli psykologisesti ajattomuuden tilassa eikä hän arvannut varoa
tätä ajallista toimintaa ajatusta joka valtasi
ihmismielen synnyttäen ajattelijan joka
ajattelee
tämä oli se toiminto joka suisti ihmisen pois
ns.paratiisi tilasta
tuo ajattelija syntyi kaikesta ihmisen kokemasta
pahasta
näinollen ihminen on pahasta syntynyt ja hänen
psykologinen perimänsä on toisen hyväksikäyttö
taloudellisesti sekä henkisesti
tälle sielulle uskonnot lupaavat ikuista elämää
kuoleman jälkeen
yksilöt synnyttivät yhteisminän joka sitten vaikuttaa takaisin yksilöön
yksilö kokee tuon vaikutuksen jumalalliseki
ja näin syntyivät jumalat
syntyi sielujen jälleensyntymien kehä jossa
ihmisen henkisyys kiertåå kehää
uskonnot aatteet ovat olemassa vain tämän tilan ikuistamiseksi
mitä on tämän ajatuksen aikaansaannoksen tuolla
puolen
totuus
kun ymmärrämme ilman joksikin tulemisen motiivia
tuon tapahtuman ja itsemme niin totuus tulee
luoksemme
kun yksilöt muuttuvat niin kuolevat ihmisen jomalatkin koska ihmisen pahuus ei ennään niitä ruoki
ellemme muutu nyt eläissämme niin kuoleman jälkeen se on liian myöhäistä
vain yksilön vallankumouksellinen muuttuminen
muuttaa koko yhteiskunnan
kun minä tai sinä muutun niin koko ihmiskunta muuttuu paremmaksi

5

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bubastis.tmi

      Minun mielestäni "paratiisista" putoaa silloin kun tekee kompromissin rehellisyytensä kustannuksella ja rikkoo eheän munankuorensa. Lapsuudesta tulee mieleen ensimmäinen kerta kun valehtelin, vaikka se oli vain kokeeksi. Kun se kokonaisuus minkä perusta on rehellisyys jakautuu kahtia valheella, olkapäilläsi istuu kaksi päätä yhden eheän kokonaisuuden tilalla. Kaksinaamaisuus saa näin alkunsa.

      • v0d3

        Paratiisista ei pudota vaan noustaan! Päitä ei ole kaksi vaan pää on kuin venäläinen mummonukke. Pään sisällä on Itse ohjaamossa, Itsen pään sisällä on Itsen Itse, Itsen ohjaamossa jne. Kaikkihan TÄMÄN tietävät!


      • bubastis.tmi
        v0d3 kirjoitti:

        Paratiisista ei pudota vaan noustaan! Päitä ei ole kaksi vaan pää on kuin venäläinen mummonukke. Pään sisällä on Itse ohjaamossa, Itsen pään sisällä on Itsen Itse, Itsen ohjaamossa jne. Kaikkihan TÄMÄN tietävät!

        Kyllähän minä sen tiedän, mutta jos keskustellaan putoamisesta, putoamisen pohdiskelu on ilmeisesti kesken. Kaikki eivät osaa kääntää sitä päälaelleen heti, jos on jumittunut pohtimaan sitä mikä on taasen sen vastakohta. Pling plong heitellään kolikoita :)


      • v0d3
        bubastis.tmi kirjoitti:

        Kyllähän minä sen tiedän, mutta jos keskustellaan putoamisesta, putoamisen pohdiskelu on ilmeisesti kesken. Kaikki eivät osaa kääntää sitä päälaelleen heti, jos on jumittunut pohtimaan sitä mikä on taasen sen vastakohta. Pling plong heitellään kolikoita :)

        Sinä selvästi koitat iskeä jauhot suuhun - ja vaientaa minut. Laitat tuollaisen stopparin. Kierre vinkautuksen. Aika kehveli olet. Kohtuuton vai kohtuullinen?


      • bubastis.tmi
        v0d3 kirjoitti:

        Sinä selvästi koitat iskeä jauhot suuhun - ja vaientaa minut. Laitat tuollaisen stopparin. Kierre vinkautuksen. Aika kehveli olet. Kohtuuton vai kohtuullinen?

        Intact ja full of shakti!!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe