Yhteen aiheeseen liittyen: millä koira rodulla on kovin puruvoima? Tietääkö kukaan mistä sen sais tietää? Tahtoisin tietää miten staffi pärjää joukossa.
puruvoima
16
7465
Vastaukset
- eikko
Staffilla aika heikko puruvoima.. on niin pitkään pullaa mussuttanut.
- Ronja
730 kg paaluun, ei moni pysty
- bomberi16
kysymykseesi en vastausta tiiä,mut joillakin koirilla kun ne puree niin niillä jää leuat lukkoo ja siin ei oo kiva olla välis
- no just
joulupukin porot lentää...
- Anonyymi
Sudella on 10x puruvoima koiraan verrattuna. Koirista suurin puruvoima on (arvaukseni) Ceskoslovensky Vlcak rodulla? Rotu sai alkunsa saksanpaimenkoiran ja suden risteytyksestä.
Puruvoima on tietysti erittäin yksilöllistä. Suuri puruvoima vaatii todella paljon harjoitusta. - eevi
en todellakaan tiedä onko kovin puruvoima,mutta Bullterriereillä on kullemma aika kova puruvoima.
- minä
onko tolla nyt suunnatontakaan merkitystä millä rodulla on suurin puruvoima.hanki sellanen tappajakoira niin ei ainakaan valitse kohdettaan.käy vaikka lapsien kimppuun ja saat sit siitä tyydytystä et taas puruvoima todistettu. sairasta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Rotty
Muistanpa joskus jostakin lukeneeni että rottweilerilla on näistä tavallisimmista roduista kovin purenta, oliko melkein kolminkertainen jopa saksanpaimenkoiraan verrattuna. Yleensä näillä leveäpäisillä -ja leukaisilla löytyy eniten kiloja neliösentille joka muistaakseni on puruvoiman mittayksikkö.
- Vahvimmat leuat!
Omistan hyeenan tosi kovaa puree!!! suosittelen!
- Justus
Ykkösenä oli joku suomessa kielletty (?) rotu, nimeä en muista, kakkosena on suursnautseri, rotikka nelosena tai vitosena. Yleensä terrierit, snauserit yms. ovat olleet kovempia puruvoimiltaan. Muita en muista edes.
- dog 4 life
Suomessa ei ole kielletty mitään koirarotua.
Muissakaan maissa ei tietääkseni ole, vain
joitain rajoituksia pennuttamiseen ym. liittyen. - typerys2
Pistäppä jotain linkkiä tosta? vai keksitkö ihan itse? Mikä koirarotu on kielletty suomessa? pfff..
- mmm
suurin puruvoima ainakin yleisesti ottaen on piteillä, ja monilla isoilla suomessa tuntemattomilla molossikoirilla on varmaan vielä suurempi. tietty bullit ja staffit pystyy lukitsemaan leukansa.kyl niil semmoset poskilihakset on.esim.olde english buldogilla on väkevät leuat. mut eipä tuolla oo paljoo väliä
- joopa joo
Kyllähän leuat tosiaankin menee lukkoon kun ne risteyteytty krokotiilin kanssa
- Enotakantaa
Eiköhän nuo pitbullit eli staffit, amstaffit, am.pitbullit oo niitä kovimpia. Leuan koko on ratkaiseva, ei kropan. Eli tuommoinen pienempi "kirppu" voi singahtaa salaman nopeasti ja purra kovemmalla voimalla kuin suurin koira - miettikää sitä. Ja ne ei luovuta tai lopeta - vaan puree, ja puree. Ellei sitten omistaja estä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612538Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211583Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131582- 1021377
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1221232- 831129
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen301013Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la131006Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?22970Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58927