maastopyöräilyä riva del gardassa

mtb frank

hei vaan. olen menossa ensi kesänä tonne ja olisi kiva kuulla onko kellään kokemuksia alueen poluista.
mistä löytyy parhaat reitit ja onko jotain mitä olisi hyvä tietää?
karttoja saa varmaan turisti infosta?
hyvia pyörävuokraamoja?
pärjääkö etujoustolla vai pitääkö olla täpäri?

kaikki vinkit ovat tervetulleita ... kiitos

2

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitellaan

      Hei!

      Matkailu -> Eurooppa -> Italia -> Gardajärvi-palstalla oli tätä sivuavaa keskustelua, oletko huomannut? En spammaa uudelleen siellä olevia viestejä.

      terv kolmipyörä

    • Biker

      Terve!

      Tuli itse 2008 heinäkuussa ajeltua Gardalla. Malcesine on ainoa kylänen, jossa hissi vuorenhuipulle, millä tosiaan pyöränkin sinne saa, niin suuntaa sinne. Vuokrattiin sen juurelta pyörätkin. Täys jousitetut ehdottomasti, ainakaan meidän reiteillä ei ois pärjännyt ilman (esim. kivissä puhkesi takarengaskin).

      Tosin pääsee melkein koko matkan asfaltti/hiekka teitä pitkin, Mutta suosittelen kivistä rinnettä siks sakkia :)

      Aikaa ja vettä kannattaa varata paljon.

      Karttoja tosiaan saa mutta ei se suunnistaminen ollut silti helppoa, epäselviä, kuten oli myös välillä löytää oikea reitti, epävarmuus, että missä menee.

      Vedettiin kartan vaikein reitti, joka oli ammattilaisille, eikä tosiaankaan oltu sitä. N. noin 2 tonniin nousu, laskua alas ja nousu toiselle vuorelle hieman korkeammalle, ja sit järven puolta alas. Hieno kokemus oli kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe