maastopyöräilyä riva del gardassa

mtb frank

hei vaan. olen menossa ensi kesänä tonne ja olisi kiva kuulla onko kellään kokemuksia alueen poluista.
mistä löytyy parhaat reitit ja onko jotain mitä olisi hyvä tietää?
karttoja saa varmaan turisti infosta?
hyvia pyörävuokraamoja?
pärjääkö etujoustolla vai pitääkö olla täpäri?

kaikki vinkit ovat tervetulleita ... kiitos

2

1750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitellaan

      Hei!

      Matkailu -> Eurooppa -> Italia -> Gardajärvi-palstalla oli tätä sivuavaa keskustelua, oletko huomannut? En spammaa uudelleen siellä olevia viestejä.

      terv kolmipyörä

    • Biker

      Terve!

      Tuli itse 2008 heinäkuussa ajeltua Gardalla. Malcesine on ainoa kylänen, jossa hissi vuorenhuipulle, millä tosiaan pyöränkin sinne saa, niin suuntaa sinne. Vuokrattiin sen juurelta pyörätkin. Täys jousitetut ehdottomasti, ainakaan meidän reiteillä ei ois pärjännyt ilman (esim. kivissä puhkesi takarengaskin).

      Tosin pääsee melkein koko matkan asfaltti/hiekka teitä pitkin, Mutta suosittelen kivistä rinnettä siks sakkia :)

      Aikaa ja vettä kannattaa varata paljon.

      Karttoja tosiaan saa mutta ei se suunnistaminen ollut silti helppoa, epäselviä, kuten oli myös välillä löytää oikea reitti, epävarmuus, että missä menee.

      Vedettiin kartan vaikein reitti, joka oli ammattilaisille, eikä tosiaankaan oltu sitä. N. noin 2 tonniin nousu, laskua alas ja nousu toiselle vuorelle hieman korkeammalle, ja sit järven puolta alas. Hieno kokemus oli kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe