Eräs tuttunu on sairastanut kroonista unettomuutta jo monen monen vuoden ajan. Hän alkaa olla lähemmäs seitsemääkymmentä ja oireet vain pahenevat. Hän nukkuu siis yössä tuskin tuntiakaan, ja sekin lääkkeiden voimalla. Kunnostaan hän pitää huolta ja syö terveellisesti. Tuttunu on kova stressaamaan. Unettomuus on jo vaikuttanut pahasti hänen muistiinsa, joka tahtoo pätkiä ja muutenkin hän saa useasti pahanolonkohtauksia.
Tietäisikö kukaan mitään apukeinoa? Lääkeireiden luona on kyllä käyty ja lääkkeitä kokeiltu ja ties mitä.
Tietäisikö kukaan mitään apukeinoa? Lääkeireiden luona on kyllä käyty ja lääkkeitä kokeiltu ja ties mitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
nimenomaan unettomuuteen perehtyneen lääkärin vastaanotolla?
niin ne aiheuttavat pätkänukkumista ja vähentävät virkistävän syvän unen minimiin. Hänen kannattaisi pyytää muuta kuin bentsolääkitystä, esim. Seroquel tai Remeron tai Triptyl, pieni annos auttaa monia nukkumaan, ja paljon parempaa unta kuin nukahtamislääkkeillä tai muilla bentsoilla.
Unettomuus liittyy todennäköisesti huonosti toimivaan tasapainoaistiin, joka aiheuttaa kehossa jatkuvaa lihasjännitystä ja samalla adrenaliinin (ponnistushormonin) eritys lisääntyy. Sen vuoksi vireystila pysyy liian korkeana, jolloin keho ei pysty rentoutumaan ja siksi nukahtaminen ja nukkuminen häiriintyy eri tavoin.
Tasapainoaistia voidaan hoitaa asentohoidolla, liikesarjoilla, joita tehdään toistuvasti itsehoitona. Hoidon teho perustuu painovoiman hyväksikäyttöön ja sen välitön vaikutus on lihasten rentoutuminen ja hormonitoiminnan rauhoittuminen.
Lisätietoja osoitteessa asentohoito.auttaa.fi