vinkkejä lapsiperheen lomalle

jgidfghdfugfdhugfghdfiu

Olemme lähdössä kesällä pariksi viikoksi Innsbruckin lähelle. Löytyykö hyviä kohteita missä lapsetkin viihtyisi ja mieluusti päivämatkan päässä innsbruckista. Huvipuistot, eläintarhat, vesipuistot, linnat, ja kaikenmoiset mukavat nähtävyydet

3

3538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itävalta :)

      Innsbruckin kohteista; Eläintarha Alpenzoo Innsbruckissa tulee heti ensimmäisenä mieleen, osoitteessa Weiherburggasse 37. Sinne pääsee bussilla keskustasta. Samoin vuorille Innsbruckin molemmin puolin (Nordpark ja Patscherkofel) pääsee isoilla turvallisilla hisseillä (varmasti jännää lapsille :), näköaloja katselemaan ja vaikka syömään jotakin ravintolassa. Mieleen tulee myös käynti mäkihyppytornissa ja Ambrasin linnassa. Jos useampia nätävyyksiä Innsbruckissa meinaatte katsoa, niin Innsbruck-kortit kannattaa hankkia, sillä niillä pääsee tietyn ajan moneen nähtävyyteen ilmaiseksi sekä saa käyttää rajattomasti kaupunkiliikennettä.

    • reissaava perhe

      Lasten kanssa kun on kierrelty tuollakin, niin muutamia vinkkejä koottuna eri vuosilta: meidän perheen must kun on vuoret, niin suosittelen ihan ensimmäiseksi Zugspitzeä, Saksan korkeinta vuorta, niin kauan kun siellä vielä ikijäätä löytyy - ylös pääsee sekä Itävallan puolelta että Saksan puolelta, netistä hyvät ohjeet. Kiva pelata lumisotaa keskikesällä. Toinen suosikkimme on Söldenin laakso, kaunis ja rauhallinen ja Söldenistä pääsee myös sekä jäätikölle että ylös gondolilla mm. Gaislachkogelin korkeuksiin. Ötz-lumimiehen nykyinen maja löytyy samaisesta laaksosta, jos historia kiinnostaa - riippuu lasten iästä. Toisaalla taas Eng-niminen kylä kukkivine alppiniityineen ja savujuustoloineen on upea elämys sekin, Alpenpark Karwendel on suuntana, jos sinne halajaa. Ihanat patikkamaastot, jos se innostaa - myös pienten kanssa helppoa.

      Yksi päiväretkikohde voisi olla Inn-jokilaakso koilliseen kohti Saksan rajaa, monta kivaa pikkukaupunkia linnoineen, Kufsteinissa ehkä näyttävin linnoitus, jossa tilaa juoksennella ja Jenbachin kupeessa pieni mutta upeasti koristeltu Traztberg. Ja Schwatzin Freunsbergilta on upeat maisemat ympäristöön. Swarowski kristallimaailma- makuasia, haluaako sinne lasten kanssa, isommat ainakin olivat innoissaan. Samalla suunnalla voi piipahtaa vaikka Söllin maisemissakin. Tai jatkaa Jenbachista kaakkoon Zillertalin suunnalle ja ajella Gerlosin mutkien kautta Krimmlin vesiputoksille - siellä kuitenkin pitää jaksaa kävellä nähdäkseen kunnon pauhut, ei ihan pienten kohde.

      Lähistöllä on useita huimia kesäkelkkaratoja ja hyvinhoidettuja minigolfkratoja - ihan kateeksi käy, kun täältä ei moisia löydy!! Alpenzoo on todella kiva paikka, kaupungin "must". Isompien lasten kanssa voi vuokrata tukevat fillarit ja kierrellä niillä lähitienoota, kivaa kesäpuuhaa sekin, etenkin jos kohteena on jokin lukuista uimapaikoista (Freibad). Pienemmät tykkäävät vossika-ajeluista kaupungilla. Olympiapuiston alueella on kesäisin huvipuistoa, sirkusta etc. Muttereralmilla kaupungin eteläpuolella on seikkailupuiston tapainen rakennettu paikka, riippusiltaa, vesirattaita, nakuvarvaspatikkaa jne - eräänlainen puuhamaa. Tämä on ainoa lajiaan, joka on tullut vastaan tuolla kantilla Itävaltaa, mutta ei varmaan ainoa. Alueella myös kivat lapsiystävälliset kuppilat - tosin Itävallassa lapset otetaan aina hienosti huomioon ja perhematkailu on arvossaan.

    • Anonyymi

      moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      50
      9955
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6715
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6045
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5911
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4124
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      264
      3069
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      42
      2351
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1395
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1206
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      49
      1028
    Aihe