Hei,
Voi olla että tämä on väärä palsta tai väärä paikka kysyä apua, mutta ajattelin jos täältä löytyisi muita ihmisiä joilla on sama ongelma, tai tietävät mitä olisi tehtävissä.
Ongelmani on nuori aikuinen "lapseni" joka asuu vielä kotona, mutta on muuttamassa opiskeluiden takia piakkoin pois.
Nuori mies nimittäin juo minusta aika paljon, ehkä jo liikaakin..
Missä teidän mielestä menee nuoren miehen juomisen raja ettei se ole "ongelma"?
Pojalla kun on tapana juoda omassa huoneessaan ja pulloista päätellen yhdessä illassa saattaa tyhjentyä kokonainen pieni mäyräkoira...Ei tietysti joka päivä tuollaisia määriä juo, mutta kuitenkin kalja maistuu joka päivä. Eikä tämä rajotu siis pelkästään viikonloppuihin, vaan myös arkena.
Pitäisiö huolestua? Koulussa hän menestyy kuitenkin ihan ok, ja ystäviäkin taitaa olla...Mutta mikä neuvoksi, olen sanonut hänelle että vähentäisi mutta miten pystyy jo aikuisikään kasvaneelle miehelle sanoa tästä niin että hän kuuntelisi?
Iso lapsi
3
774
Vastaukset
- poika juo
omassa huoneessaan yksin tuon verran, niin jossain mättää...
- Rillamaari
Joku tosiaan taitaa poikaa painaa,, Ota asia puheeksi, kerro miltä asia sinusta tuntuu, kerro alkoholin haittavaikutusistakin vähän. Kysy miksi hän juo ja kuuntele hänen vastauksensa. Koeta saada aikaiseksi jonkinlainen sopimus, esim. viikko ilman alkoholia ja sitten katsotaan miten jatkossa.
Paljon vaikuttaa se miten asiaa käsittelee, eleet, äänensävy yms sanatonviestintä voi vaikuttaa ratkaisevasti viestin perille menoon.
Olet ihan oikeassa että hän juo liikaa. Voimia sinulle äitiliini, toivon että asia korjaantuu. - Pasi
jo se että juo itsekseen kotona on epäsosiaalista. Poikasi taitaa olla jopa melko pyylevä, yhdessä oluessa on 130 kaloria joten mäyrässä on yli puolet päivän energiatarpeesta.
Juominen ei ainakaan vähene jos hän muuttaa pois kotoa. Arki juominen pitäisi kyllä olla enemmän satunnaista kuin päivittäistä. Jos kavereiden kanssa käy kerran tai pari viikossa yhdellä kaljalla se on ihan ok, mutta dokaaminen tuohon tyyliin on melko huolestuttavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062551Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938