Asumistukihan lasketaan koko vuoden tulot huomioon ottaen ja perustuu osittain arvioon. Työttömyyden jälkeen sain runsaan parin kk:n homman. Kelaan ilmoitin asiasta ja he laskivat, että tulot eivät nouse jonkun tietyn rajan yli koko vuoden osalta ja maksavat asumistukea myös näiltä työkuukausilta. Nyt tilanne on kuitenkin se, että työ ehkä jatkuu, ehkä ei jatku. Tilanne tullaan tarkistamaan suunnilleen kuukausittain työpaikalla olevan erikoislaatuisen tilanteen vuoksi. Miten ihmeessä pystyn arvioimaan tulojani koko vuodeksi kun sopimus on syntyessään kerrallaan vain joidenkin viikkojen tai maksimissaan kuukausien pituinen? Kannattaisiko lopettaa tuki ”varmuuden vuoksi”, koska ei tiedä tulevaisuutta? Jotenkin voisi ehkä tulla toimeen ilman asumistukeakin jos vyötä kiristäisi.
Juttu on aika kiusallinen, koska toisaalta asumistukea tarvitsee, mutta jos se loppujen lopuksi onkin vain kelan laina, olen mieluummin ilman. Olisiko jollain asiantuntemusta/kokemusta vastaavasta?
Arvioita ja
3
622
Vastaukset
- dsffahg
Asumistukilaki ei tunne tilannetta. Silloin kuin laki säädettiin, oltiin työssä tai kokonaan työttömiä. Siksi asia aiheuttaa harmaita hiuksia kelassa ja tuen saajilla.
Ehkä satakomiteta lisää asumistukilakiin pätkätyöosan....
kannattaa lakkauttaa ja sit hakea uudelleen
siitä mistä lakkautettu. perusteena epäselvät tulot.
ei tule perintää, mutta voi saada takautuen aikanaan
jättipotin...- ei maksa
tukia takautuvasti kovinkaan pitkältä aikaväliltä, muistaakseni sen kuun alusta kun tulojen lasku on tullut kysymykseen, tulojen noustessahan muutos alkaa seuraavan kuun alusta
- apua.....................
"Kannattaisiko lopettaa tuki ”varmuuden vuoksi”, koska ei tiedä tulevaisuutta?"
Tuskin kannattaa lopettaa asumistukea jos vaan maltat pistää rahat talteen mahdollista takaisinperintää varten. Jos sinun kuukausitulot pysyvät samana, niin ei mitään hätää vaikka työsuhteet pitenisivätkin. Alle 5 kk työsuhteessa määritetään tulot asumistuen laskentaa varten keskiarvona. Jos työsuhde kestää 4 kk ja palkka 1300 e/kk, niin asumistuen kk-palkka laskentaa varten määritetään näin :
((4*1300) (8*työttömyykorvaus per kk))/12 = keskimääräinen kuukausipalkka asumistuen laskentaa varten
Jos työsuhden kestää yli 5 kk, niin sitten todelliset tulot määräävät kuukausitulon asumistuen laskentaa varten.
ELi, minun käsittääkseni aina kun tehdään uusi työsopimus, niin asumistuki kannattaa määrittää uudestaan, ettei tulisi takaisinperintää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376