Mitä siellä koulussa nykyisin luonnon asioista oikein opetetaan ? Muutama aika takaperin tutkimus kertoi, etteivät koululaiset erota kuusta männystä. Nuuksiossa eivät erottaneet karhua ilveksestä. Susia tuntuu olevan joka ostarissa. Olisivatkohan nekin villakoiria ?
Karhut ja männyt
4
1049
Vastaukset
- kysehän ei
ole siitä mitä opetetaan vaan siitä mitä nykylapset koulussa haluavat oppia. Kyllä siellä opetetaan, mutta kun kullannuppuja ei saa pakottaa mitään opiskelemaan, niin kaikki eivät vain opi.
- neulanen on kummassakin
Kuusi vai mänty? Miksi tuo vasta koulussa pitäisi opettaa, arkipäivän asia? Kyllä kai jokainen vanhempi tuon verran jälkikasvulleen luontoa kuvailee, eikö? Samoin karhu kyllä tulee tutuksi kun vanhemmat lapsilleen satuja lukee.
- Suzy Hukkanen
Satuja vaan enemmmän, kyllä ne riivatun kakarat niistä oppii! Sudet syövät isoäitejä, mutta onneksi metsästäjä halkoo puukolla suden mahan ja pelastaa mummon.
Jalkoja leikellään tytöiltä, että kenkä sopisi. Tuhmat pikkupojat joutuvat myllyyn (tosin en tiedä miksi Max ja Moritz jauhetaan Waltarin suomennoksessa "jyviksi"; myllyssähän jauhetaan jyvät jauhoiksi). Jöröjukka ja Mörökölli ovat jo jokapäiväistä katunäkymää. Jne.
Jos noista ei opi, niin mistä sitten?
- Kookki
en osaa sanoa, sillä opetan ruoanlaittoa, mutta puurot ja vellit niillä ainakin on sekaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400