Tosiaankin hyvä tietää näin tällaisena talouden laskukautena, jolloin varsinkin kuntatalous on suurissa vaikeuksissa, että Orimattilassa rahaa riittää.
Jos on varaa tehdä miljoona-maakauppoja Hennassa, on varaa ylläpitää laadukkaat kuntapalvelut ilman leikkauksia ja supistuksia. Nyt varmaan palkataan erityisryhmille liikennunohjaaja ja täytetään vakansseja, joiden täyttämättä jättäminen on perusteltu taloudella
Vai mitä, Orimattilan kuntapäättäjät ja virkamiehet?
Hyvä tietää
9
893
Vastaukset
- tulevaisuutta..
ajatellen,nämä maakaupat poikivat vielä isot rahat Orimattilalle.
- niin aina
erityisryhmiltä säästetään...
- erityisryhmät
saa palveluja ihan riittävästi. On monenlaista terapiaa, kuntopiiriä, vesiliikuntaa, erityistukea ja muuta tukea.Eiköhän tollasta kuntopiiriä voi vetää vaikka omaiset itse vuoropäivinä? Tuntuu, että täällä Orimattilassa ei muita asukaan kuin erityisryhmiä ja vanhuksia. Hyvin heillä kaikilla näyttää menevän!
Erittäin hienoa, kun Orimattila panostaa kunnan kehittämiseen ja tämän tuppukylän arvostus saadaan nousuun. Kaikki kunnan kehittämiseen liittyvä tuo lisää rahaa Orimattilalle.- hyvin älä luule
se on vain ulkokultaisuutta.
- orimatula
Ihan oikein menee maakaupat. Kyllä asioissa pitää katsoa vähän muutakin kuin pelkkää menopuolta.
Jostain pitää saada myös sitä tulopuolta, jolla nämä kaiken maailman kuntapalvelut järjestetään.Niiden perään kun tuntuu kysyjiä riittävän, laskunmaksajia ei niinkään.
Orimattilassa on hyvä tekemisen meininki , ja ihan terveellä järjellä mietitty.- työpaikkojakin
erityisryhmille. Osallistuttaisiin mielellään talkoisiin.
- että kaikilla
työpaikkojakin kirjoitti:
erityisryhmille. Osallistuttaisiin mielellään talkoisiin.
erityisryhmäläisillä menee hyvin, niin se on vain tiedon puutetta. Kaikki palveluthan on ulkoistettu Sosiaali- ja terveysyhtymälle. On pesty kädet ja luotu illuusio, että kaikki on hyvin. Sanahelinää. Ei todellisuudessa halutakkaan tietää enemmän eikä todellisuudessa halutakkaan, että kaikilla menisi hyvin. Silloin iskee joillekin kateus.
- na-rina
että kaikilla kirjoitti:
erityisryhmäläisillä menee hyvin, niin se on vain tiedon puutetta. Kaikki palveluthan on ulkoistettu Sosiaali- ja terveysyhtymälle. On pesty kädet ja luotu illuusio, että kaikki on hyvin. Sanahelinää. Ei todellisuudessa halutakkaan tietää enemmän eikä todellisuudessa halutakkaan, että kaikilla menisi hyvin. Silloin iskee joillekin kateus.
ja olkaa tyytyväisiä, kun Orimattilassa ei vielä toistaiseksi ole vastaanottokeskusta.
Siinä teille erityisryhmälaiset ja muu nariseva väki olisikin päänvaivaa ja ihmettelemistä ja todellista rahanmenoa!!! - huolehditaankin
na-rina kirjoitti:
ja olkaa tyytyväisiä, kun Orimattilassa ei vielä toistaiseksi ole vastaanottokeskusta.
Siinä teille erityisryhmälaiset ja muu nariseva väki olisikin päänvaivaa ja ihmettelemistä ja todellista rahanmenoa!!!kaikista viimeisen päälle. Mitäpä sitä omista niin väliä, heh, heh. Ja onhan noilla lehmilläkin direktiivit, heh, heh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996013
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764