Ulkosuihku?

mökkiukko

Onko jollakin sellainen aurinkolämmitteinen ulkosuihku, näin viime kesänä kuvan; kokemuksia? Mistä niitä saa, ei ainakaan halpahalleista, olisikohan jollain tietoa. Maksaako hunajata?

11

9434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringossa nauttien

      Katso www.vapaa-aika.com ja hintaa näyttäis olevan 6 euroo ja 56 centtii.

      "121250 Aurinkosuihku 20 L
      Lue lisää..
      6.56 Eur. "

    • ratkaisu asiaan

      Ei lämpiä auringolla, vaan saunan kiukaan vesisäiliössä tai padassa, mutta on kuitenkin ulkosuihku.

      http://www.whs.fi/

    • peltitynnyri

      Takavuosina jotkin urheilupaikat lämmittivät ulkosuihkuveden mustassa peltitynnyrissä. Ei se teknisillä hienouksilla loista, mutta ei tee syvää lovea lompakkoonkaan. Luulen että musta muovisaavi ei tee yhtä lämmintä vettä.

      Muista vaan pumpata säiliö täyteen aamuksi, ja vaihda vesi tarpeeksi usein ettei tule terveyshaittoja.

      Jos haluat terveellisempää vettä niin tee veteen kierukka, osta vesijohtokupariputkea monen metrin verran ja kierrätä suihkuvesi sen kautta. Kysy putkiliikkeestä neuvoa paljonko tarvitaan.

      Vielä yksi aika halpa keino on laittaa se kierukka pataan jos sellainen on. Se toimii myös pilvisellä säällä ja syksyllä kunhan lämmität padan. Samalla saat kuumaa tiskivettä.

      Nuo vihreät puutarhaletkut ovat luultavasti halvimmasta päästä.

    • osoitteesta

      www.suihkutin.com

      • supikatos

        En ole koskaan nauranut näin hyvin, että jallakin tuli raappiksiin ja muistin heti kaikki suomalaiset kirosanat peräkkäin, voi hyvänen aika mitä paskaa!!!!!!!!!!!!!!


    • Aukke

      Hei. Minulla on kaasulla toimiva vedenlämmitin saunan seinässä ulkona. Vesi tulee vesiautomaatilla järvestä ja lämpiää sitä mukaa kaasulla, kun tarvitaan. Erittäin mukava ratkaisu, vielä pitkälle syksylläkin, ennen yöpakkasia. vesipumppu 100€ ja lämmitin noin 400€.

    • Juristi41

      Tuollainen musta "pötkylä", johon vesi tuodaan puutarhaletkulla maksaa halvimmillaan 200e. Se riittää valmistajan mukaan 10min suihkuun aurinkoolosuhteista riippuen. Tuollainen WHS:n suihku, jossa lämmönvaihdinritila viedään pataan tms. ja vesi otetaan vaikka järvestä pumpulla, maksaa n. 600e sisältäen asennusvalmiin paketin ilman pumppua. Sen voisi tehdä myös itse, teettämällä putkimiehellä padan mittojen mukaan kupariputkikiepin ja sen kytkemällä tavalliseen suihkulaitteeseen lämpimän veden puolelle, toiseen sitten tavallista kylmää. Tulisi laskujeni mukaan hieman edullisemmaksi.

      Itse tutkin asiaa ja päädyin kuitenkin asentamaan mökille kunnon rosteripadan pesupaikalle, voihan siihen vetää tuon WHS:n suihkun jos oikein innostuu.

      • retkeltäjätär

        Musta vesipussi joka lämpenee auringossa. niitä saa mm retkeilyliikeistä.
        Tilavuutta ei ole paljoa joten suihkussa käynnin on oltava lyhyt.
        Noinkohan sillä saa esim shamppoot tukasta kun lisäpainetta ei ole ja vesimääräkin vain noin 10 l maksimissaan??


      • 12v

    • Anonyymi

      Ostimme Aquan pihasuihkun. Maksoi jotain 280€ paikkeilla. Ollaan nyt kokeiltu jos mitenpäin hanoja..jalkasuihku toimii, mutta varsinainen ylhäällä oleva suihkuosa ei...?? Myymälöissä ei osat kertoa muuta kuin että " pitäisi toimia" Ärsyttää kun kukaan ei osaa neuvoa. Liittimet ovat oikein asennettu. Kannattaa harkita kaksi kertaa tuon hankkiminen??? Ja myyjien tutustua myymäänsä tuotteeseen, ettei asiakkaan tiedusteluihin vastata, jaa.a ei oo oikein kokemusta. Murrrr.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      53
      4298
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4092
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      137
      3194
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      20
      3159
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3024
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2819
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      100
      2495
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      139
      2235
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      47
      2082
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1790
    Aihe