Ulkosuihku?

mökkiukko

Onko jollakin sellainen aurinkolämmitteinen ulkosuihku, näin viime kesänä kuvan; kokemuksia? Mistä niitä saa, ei ainakaan halpahalleista, olisikohan jollain tietoa. Maksaako hunajata?

11

9461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auringossa nauttien

      Katso www.vapaa-aika.com ja hintaa näyttäis olevan 6 euroo ja 56 centtii.

      "121250 Aurinkosuihku 20 L
      Lue lisää..
      6.56 Eur. "

    • ratkaisu asiaan

      Ei lämpiä auringolla, vaan saunan kiukaan vesisäiliössä tai padassa, mutta on kuitenkin ulkosuihku.

      http://www.whs.fi/

    • peltitynnyri

      Takavuosina jotkin urheilupaikat lämmittivät ulkosuihkuveden mustassa peltitynnyrissä. Ei se teknisillä hienouksilla loista, mutta ei tee syvää lovea lompakkoonkaan. Luulen että musta muovisaavi ei tee yhtä lämmintä vettä.

      Muista vaan pumpata säiliö täyteen aamuksi, ja vaihda vesi tarpeeksi usein ettei tule terveyshaittoja.

      Jos haluat terveellisempää vettä niin tee veteen kierukka, osta vesijohtokupariputkea monen metrin verran ja kierrätä suihkuvesi sen kautta. Kysy putkiliikkeestä neuvoa paljonko tarvitaan.

      Vielä yksi aika halpa keino on laittaa se kierukka pataan jos sellainen on. Se toimii myös pilvisellä säällä ja syksyllä kunhan lämmität padan. Samalla saat kuumaa tiskivettä.

      Nuo vihreät puutarhaletkut ovat luultavasti halvimmasta päästä.

    • osoitteesta

      www.suihkutin.com

      • supikatos

        En ole koskaan nauranut näin hyvin, että jallakin tuli raappiksiin ja muistin heti kaikki suomalaiset kirosanat peräkkäin, voi hyvänen aika mitä paskaa!!!!!!!!!!!!!!


    • Aukke

      Hei. Minulla on kaasulla toimiva vedenlämmitin saunan seinässä ulkona. Vesi tulee vesiautomaatilla järvestä ja lämpiää sitä mukaa kaasulla, kun tarvitaan. Erittäin mukava ratkaisu, vielä pitkälle syksylläkin, ennen yöpakkasia. vesipumppu 100€ ja lämmitin noin 400€.

    • Juristi41

      Tuollainen musta "pötkylä", johon vesi tuodaan puutarhaletkulla maksaa halvimmillaan 200e. Se riittää valmistajan mukaan 10min suihkuun aurinkoolosuhteista riippuen. Tuollainen WHS:n suihku, jossa lämmönvaihdinritila viedään pataan tms. ja vesi otetaan vaikka järvestä pumpulla, maksaa n. 600e sisältäen asennusvalmiin paketin ilman pumppua. Sen voisi tehdä myös itse, teettämällä putkimiehellä padan mittojen mukaan kupariputkikiepin ja sen kytkemällä tavalliseen suihkulaitteeseen lämpimän veden puolelle, toiseen sitten tavallista kylmää. Tulisi laskujeni mukaan hieman edullisemmaksi.

      Itse tutkin asiaa ja päädyin kuitenkin asentamaan mökille kunnon rosteripadan pesupaikalle, voihan siihen vetää tuon WHS:n suihkun jos oikein innostuu.

      • retkeltäjätär

        Musta vesipussi joka lämpenee auringossa. niitä saa mm retkeilyliikeistä.
        Tilavuutta ei ole paljoa joten suihkussa käynnin on oltava lyhyt.
        Noinkohan sillä saa esim shamppoot tukasta kun lisäpainetta ei ole ja vesimääräkin vain noin 10 l maksimissaan??


      • 12v

    • Anonyymi

      Ostimme Aquan pihasuihkun. Maksoi jotain 280€ paikkeilla. Ollaan nyt kokeiltu jos mitenpäin hanoja..jalkasuihku toimii, mutta varsinainen ylhäällä oleva suihkuosa ei...?? Myymälöissä ei osat kertoa muuta kuin että " pitäisi toimia" Ärsyttää kun kukaan ei osaa neuvoa. Liittimet ovat oikein asennettu. Kannattaa harkita kaksi kertaa tuon hankkiminen??? Ja myyjien tutustua myymäänsä tuotteeseen, ettei asiakkaan tiedusteluihin vastata, jaa.a ei oo oikein kokemusta. Murrrr.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      324
      6205
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3676
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      149
      2861
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2190
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1232
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1092
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      958
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      904
    Aihe