koirailijat

huomioo

älkää tosiaankaan viitsikö koirailla laduilla,ei mekään tulla jalkakäytäville hiihteleen.eihän pyöräilijätkään/luistelijatkaan saatikka autoilijatkaan laduille tule.säilytetään sopu,kaikille löytyy tilaa.

8

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isot ongelmat...!

      Älkää nyt hiihtäjät ihan päättömiksi tulko...ihan ihme vouhaamista...!

      Senkun vaan menettä jalkakäytäville ja kaduille hiihtämään että sinne vaan...!

    • sorrettu laji

      Hiihtelijöille on ladutettu koko Ahveniston alue ja muutkin kuntoradat täyteen suksilinjoja. Mikä siinä on ettei teille riitä mikään? Jos hiitäminen on kuntoilumuoto, miksi sitä varten täytyy miinoittaa koko metsätaipale moottoriratoineen? Eikö nyt vähempikin riitä?

      Luuletko oikeasti että kävelyliikunta siirtyy automaattisesti kuntoradoilta pakokaasujen täyttämille tien pientareille talven tullen? Mietihän uudestaan! Meillä kävelijöillä on yhtälailla oikeus liikkua raittiissa metsäluonnossa. Se, että meille ei ole yhtään reittiä säästetty tarkoittaa vaan sitä, että tulet näkemään tallustelevia siellä vielä pitkään.
      Siksi toiseksi esim. Apparalla jo viitat osoittaa hiihtoväylät myös kävelijöille. Eli kaupungin virkamiehet meidät tunnustaa, mutta te omassa mielivallassanne ette.

      • liikkua luontopoluilla

        Niin en tosiaan minäkään ymmärrä niitä hiihtäjiä, jotka pitävät niitä latujaan niin pyhinä ettei sinne ole muilla asiaa. Röyhkeimmät jopa huutelevat perään.

        Itsekin erehdyin muutaman kerran kävelemään näille ulkoilureiteille ja mielestäni kävelin hyvin reunassa enkä ollut kenenkään tiellä. Silti sain kuulla huutelua. Päätinpä siirtyä suosiolla pakokaasujen keskelle ja kotikuntoiluun. Haluaisin kuitenkin liikunnan olevan rentouttavaa ja hyvää mieletä tuovaa. Sitä se ei valitettavasti ole, jos täytyy kuunnella omahyväisten hiihtäjien marinaa.

        Hiihtäminen on oikein mukava laji, mutta on ikävä kyllä hiihtäjien asenne muita kuntoilijoita kohtaan on naurettava. Kaikki kun eivät omista suksia, mutta haluaisivat silti nauttia luontopoluilla kävelystä.

        No, onneksi kevät on tuloillaan ja luontopolut sulavat, niin ehkä sitten me jalkaisin kuntoilevat päästään taas lenkkeilemään hyvällä mielellä.


    • trolli-peikko

      mä saan kävellä mun koirien kaa iha missä haluun!! ahvenisto on paras koira paikka hiihtäjät tupra kii

    • Pellet

      Isometsät ja Kuituset voitte mennä vaikka ottaan pienet hemohesit.Millä helvetin oikeudella te valtaatte kaikki kuntopolut,jotka on tarkoitettu kaikille kuntoilijoille,ei pelkästään teille.Mikä vertauskuva(eihän autoilijatkaan tule laduille)anna mun kaikki kestää.Niin pitäisi löytyä tilaa kaikille,mutta juurihan nariset että tullaan teidän laduille.Onneksi kohta lähtee lumet.Toivotaan että tulevat talvet olisivat vähälumisia.Mutta niinhän ne kuulemma tulevat olemaankin.

      • hiihtäjä aukomaan

        kun ulkoilutan Fifiä ja Moppia, niin se on äkkiä suksi poikki ja sauva siellä, minne se kuuluu.

        Lievissä tapauksissa kannattaa vähän tönäistä ja jatkaa matkaa, ne kaatuu aika helposti niitten lautakenkiensä kanssa.
        Oon yrittänyt opettaa koiria paskantamaan ladulle, mutta käsin ne joudun siihen siirtämään (pussi kädessä tietysti), ne on kai liian vanhoja oppimaan.


      • Voihan koiruus
        hiihtäjä aukomaan kirjoitti:

        kun ulkoilutan Fifiä ja Moppia, niin se on äkkiä suksi poikki ja sauva siellä, minne se kuuluu.

        Lievissä tapauksissa kannattaa vähän tönäistä ja jatkaa matkaa, ne kaatuu aika helposti niitten lautakenkiensä kanssa.
        Oon yrittänyt opettaa koiria paskantamaan ladulle, mutta käsin ne joudun siihen siirtämään (pussi kädessä tietysti), ne on kai liian vanhoja oppimaan.

        latu sulaa hyvin kun Rekku vääntää oikein kunnon donitsin.Onneksi alkoi lämmin kausi,rupes sulaan ilman rekkuakin.


    • Sukset roviolle

      lumet sulaa vauhdilla.Ensi viikolla ei varmaankaan näy yhtään hiihtäjää näillä Ahveniston ja Aulangon kuntopoluilla.Toivotaan että seuraavat talvet ovat niin vähälumisia että nämä Kuituset ei pääsisi hiihteleen.Mutta siitenhän ne ovat autoilijoitten kiusana,suksimassa ajoradalla niillä rullasuksillaan.Poliisit soitan joka kerta kun näen yhdenkin hiitelevän tiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      87
      5439
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4722
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3027
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      88
      2955
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2564
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe