Mitä on tapahtunut

koneellani

Olin menossa maksamaan laskua verkkopankistani, pääsin pankkiin sisään, mutta ohjelma ei antanut kirjoittaa summaa ja samalla tuli tieto, että väliaikainen häiriö ohjelmassa. Suljin verkkopankin, jonka jälkeen suljin ohjelmat, kone jäi kuitenkin päälle. Hetken päästä huomasin, että hiiri liikkui kuvaruudussa ja siitä aukesi joku kohta, jossa hiiri teki jonkun päivityksen ? en ehtinyt näkemään mitä tai minkä. Sen jälkeenkin vielä hiiri vaelteli ruudussa pitkin ja poikin. Suljin koneen ja vedin töpselin seinästä. Mistä on kyse ?

3

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyökkääjä

      Lueppa tämä niin tuo voi selittyä sillä että joku on päässyt verkkopankki istuntoon "mukaan" tai koneellasi on jo valmiiksi haittaohjelma. Kannattaa nyt tarkistaa saldosi vaikka jollain muulla tavalla että ei hävinnyt mitään rahaa.
      http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article262063.ece

      • taas jälleen

        kerran syytä kulkea oikealla maksumaatilla laskuja maksamassa. Kiitos ei netissä maksamiselle.


      • Höpö...
        taas jälleen kirjoitti:

        kerran syytä kulkea oikealla maksumaatilla laskuja maksamassa. Kiitos ei netissä maksamiselle.

        Suomessa verkkopankkimaksaminen on erittäin turvallista, kunhan huolehtii omasta tietoturvastaan. Suomalainen järjestelmä, josa käytetään salasanaa, kertakäyttösalasanoja ja viimeksi maksunvarmistetunnus on erittäin vaikea murtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1674
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe